Облік та звітність регіональних університетських центрів


Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Національному науковому центрі "Інститут аграрної економіки" Української академії аграрних наук.

Науковий керівник - кандидат економічних наук, доцент Правдюк Наталія Леонідівна, Вінницький державний аграрний університет, декан факультету економіки та підприємництва, завідувач кафедри обліку і аналізу.

Офіційні опоненти:

Доктор економічних наук, професор Кірейцев Григорій Герасимович, Національний аграрний університет, професор кафедри бухгалтерського обліку та аудиту;

Кандидат економічних наук, доцент Коцупатрий Михайло Миколайович, Київський національний економічний університет, декан факультету економіки аграрно-промислового комплексу, професор кафедри обліку, аналізу та аудиту в АПК.

Провідна установа - Житомирський державний технологічний університет Міністерства освіти і науки України, кафедра бухгалтерського обліку і контролю, м. Житомир.

Захист відбудеться "16" березня 2006 р. о 1400 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.004.01 у Національному аграрному університеті за адресою: 03041, м. Київ-41, вул. Героїв оборони, 15, навчальний корпус 3, аудиторія 65.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Національного аграрного університету за адресою: 03041, м. Київ-41, вул. Героїв оборони, 13, навчальний корпус 4, к. 41.

Автореферат розісланий 8" лютого 2006 р.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради Балановська Т. І.

Загальна характеристика роботи

Актуальність теми. Ринкові засади господарської практики передбачають істотну перебудову системи управління економічною діяльністю конкретних підприємств, що вимагає систематичного підвищення рівня підготовки і перепідготовки управлінських кадрів, впровадження на місцях наукового, консультаційного та інноваційного забезпечення, посилення зв'язків спеціалістів підприємств з науковими закладами.

Стратегічним напрямком формування кадрового потенціалу в аграрній сфері визнано створення регіональних університетських центрів за галузево-територіальним принципом із включенням до їх складу аграрних навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації, окремих науково-дослідних установ, сільськогосподарських підприємств та концентрації такої діяльності навколо провідних навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації.

Такі центри були створені у Сумській області на базі Сумського НАУ, Миколаївській області на базі Миколаївського ДАУ та у Вінницькій області на базі Вінницького ДАУ, а на даний час їх створюють майже в усіх обласних центрах України. В зв'язку з цим виникло ряд проблем організаційного, юридичного, економічного та облікового характеру. Серед них найістотнішим є формування облікової інформації про результати діяльності цих центрів, з узгодженням системи обліку сільськогосподарських підприємств і бюджетних установ, що дає можливість узагальнювати звітну інформацію та створювати на цій основі надійну систему контролю за формуванням доходів і витрат регіональних університетських центрів.

Пошуки побудови такої облікової системи, яка б відповідала потребам відображення і узагальнення результатів діяльності підприємств різних напрямків, зокрема таких, які створені в Україні за останні роки регіональні університетські центри, здійснюються й на міжнародному рівні, про що свідчать розробки комітету з проблем громадського центру при Міжнародній федерації бухгалтерів у вигляді Міжнародних стандартів фінансової звітності для громадського сектору, частина яких вже введена в дію з 2001 року.

Питання організації обліку та звітності досліджуються у роботах провідних вітчизняних вчених: М. Т. Білухи, Ф. Ф. Бутинця, Б. І. Валуєва, М. Я. Дем'яненка, В. М. Жука, Є. В. Калюги, Г. Г. Кірейцева, М. М. Коцупатрого, М. В. Кужельного, В. Г. Лінника, В. Б. Моссаковського, М. Ф. Огійчука, О. А. Петрик, П. Т. Саблука, В. К. Савчука, В. В. Сопка, М. Г. Чумаченка та багатьох інших, а також зарубіжних вчених: Л. А. Бернстайна, Н. А. Бреславцевої, М. Ф. Ван Бреда, Г. А. Велша, О. В. Єфімова, В. В. Ковальова, Д. Колдуела, Б. Нідлза, Я. В. Соколова, А. Д. Шере-мет та інших науковців.

Обліку в бюджетних установах присвячено праці П. Й. Атамаса, Є. О. Галушки, Р. Т. Джоги, О. А. Заїнчковського, Т. В. Канєва, Ю. Д. Маляревського, С. В. Свірко, Н. І. Сушко, І. Д. Фаріона тощо.

Однак залишаються невирішеними питання побудови бюджетного обліку для структур, до складу яких входять різні господарські формування, методика збору і узагальнення звітної інформації, особливості їх облікової політики та організації взаєморозрахунків.

Особливості функціонування створених структур нового типу, зокрема регіональних університетських центрів, потребують досліджень щодо методики організації обліку та формування фінансової звітності, які б одночасно відповідали вимогам управління, системі контролю за діяльністю підприємства, задовольняли інформаційні потреби макроекономіки та дозволяли б узгодити методику ведення обліку в госпрозрахункових підприємствах та бюджетних установах.

Вирішення названих проблем вимагає теоретичного узагальнення та практичної реалізації щодо розробки системи обліку та формування звітної інформації у сучасних умовах, що слугувало підгрунтям вибору теми дослідження.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана у відділенні фінансів, обліку та інвестицій Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" УААН відповідно до програми "Формування системи та механізмів обліково-аудиторського забезпечення сільськогосподарських підприємств в ринкових умовах" (номер державної реєстрації 0102U000267). В межах програми автором здійснювалися дослідження, пов'язані з розробкою пропозицій щодо удосконалення обліку, поліпшення інформаційного забезпечення та формування звітної інформації регіональних університетських центрів.

Мета та задачі дослідження. Метою дисертаційного дослідження є обгрунтування теоретичних і методологічних положень, розробка практичних рекомендацій щодо створення системи обліку та формування звітності регіональних університетських центрів, що забезпечить організаційно-економічні умови їх ефективної діяльності.

Для досягнення поставленої мети передбачалося вирішення наступних задач:

    - дослідити особливості організаційно-правових основ створення регіональних університетських центрів та їх впливу на побудову обліку та формування звітності; - адаптувати облік сільськогосподарських підприємств до бюджетного в умовах регіональних університетських центрів; - уточнити визначення поняття бюджетного обліку, доходів, видатків та звітності для регіональних університетських центрів; - розробити рекомендації щодо узгодженості інформаційних потоків, як необхідної передумови взаємодії університетів із структурними підрозділами; - впорядкувати методику ведення бюджетного обліку в регіональних університетських центрах та його структурних підрозділах, зокрема: облік отриманих та перерахованих асигнувань загального фонду структурним підрозділам, необоротних активів, спеціального обладнання госпдоговірної наукової тематики; - розробити пропозиції щодо удосконалення ведення обліку у науково-дослідних господарствах, зокрема: обліку доходів від реалізації продукції, виробів і виконаних робіт, витрат, обліку поголів'я тварин, порядку списання нестач і втрат від псування матеріальних цінностей; - удосконалити систему регістрів бюджетного обліку суб'єктів регіональних університетських центрів, яка дозволить формувати дані, необхідні для обгрунтування управлінських рішень та підготовки звітності.

Об'єктом дослідження є процес відображення господарських операцій у бухгалтерському обліку та звітності регіональних університетських центрів.

Предметом дослідження є сукупність теоретичних, методологічних та практичних положень щодо формування системи облікового механізму спрямованого на підвищення ефективності функціонування регіональних університетських центрів.

Методи дослідження. Для досягнення поставленої мети в дисертаційній роботі використані такі наукові методи і прийоми: індукції, дедукції, аналізу і синтезу (при дослідженні теоретичних основ обліку, звітності та загальних напрямків облікової політики регіональних університетських центрів); порівняння, аналогії та систематизації (при оцінці законодавчих положень щодо діяльності та перспектив розвитку регіональних університетських центрів); спостереження (при встановленні концептуальної сутності діяльності регіональних університетських центрів); абстрактно-логічний аналіз (при обгрунтуванні моделі регіонального університетського центру); графічний (при наочному відображенні структури фінансування та подання звітної інформації).

Теоретичною та методологічною основою дисертаційної роботи є праці вітчизняних та зарубіжних авторів з проблем обліку і звітності, численні законодавчі та нормативні акти України, що регламентують діяльність регіональних університетських центрів та методику формування в них обліково-звітної інформації, національні стандарти бухгалтерського обліку, міжнародні стандарти фінансової звітності для громадського сектору. В процесі дослідження використовувалися матеріали органів державної статистики України, Міністерства аграрної політики України, дані бухгалтерського обліку і звітності, діючі нормативи контролюючих органів, матеріали особистих спостережень автора.

Наукова новизна одержаних результатів полягає у теоретичному обгрунтуванні та удосконаленні методики обліку і звітності регіональних університетських центрів. В процесі дослідження одержано наступні результати, які характеризують його наукову новизну:

Вперше:

    - адаптовано облік і звітність сільськогосподарських підприємств до вимог бюджетної установи шляхом трансформації рахунків (субрахунків), облікових регістрів і форм бухгалтерського обліку (С. 7); - розроблено систему облікових рекомендацій, які синтезують облік університету та його структурних підрозділів (коледжів, технікумів та науково-дослідних господарств), що підвищує результативність внутрішьогосподарського контролю і ефективність управління діяльністю регіональних університетських центрів (С. 7);

Удосконалено:

    - робочий план рахунків бюджетного обліку регіонального університетського центру з аналітичним рівнем для його структурних підрозділів, що дозволяє проводити оперативну обробку облікової інформації з урахуванням їх специфіки (С. 8); - систему регістрів для бюджетного обліку доходів і витрат, зокрема: Відомість розподілу бюджетних асигнувань розпорядником коштів ІІ ступеня, Книгу обліку витрат у науково-дослідних господарствах, Книгу аналітичного обліку отриманих та перерахованих асигнувань загального фонду підвідомчим установам, Книгу обліку доходів від реалізації продукції, виробів і виконаних робіт у науково-дослідних господарствах, що дає можливість покращити ведення аналітичного та синтетичного обліку доходів і витрат з урахуванням особливостей діяльності регіонального університетського центру (С. 10-11); - визначення бюджетного обліку для регіонального центру, що забезпечить оперативне прийняття оптимальних рішень на різних рівнях управління регіональним університетським центром (С. 6); - визначення термінів доходів і видатків у бюджетних установах, що дозволить детально їх класифікувати та здійснювати уніфікований облік (С. 11); - визначення поняття звітності бюджетної установи, що дасть можливість характеризувати різні сторони діяльності та фінансовий стан структурних одиниць установи за певний період (С. 8); - методику відображення окремих об'єктів обліку, а саме: ведення обліку отриманих та перерахованих асигнувань загального фонду структурним підрозділам, спеціального обладнання госпдоговірної тематики, обліку основних засобів та інших необоротних активів бюджетних установ, обліку доходів та витрат, поголів'я тварин і відображення наслідків інвентаризації в науково-дослідних господарствах, з метою уніфікації обліку регіональних університетських центрів (С. 9-11);

Отримали подальший розвиток:

    - зміст облікової політики регіональних університетських центрів, що дозволяє поглибити її сутність для їх ефективної діяльності (С. 7); - структура фінансування регіонального університетського центру як розпорядника бюджетних коштів ІІ ступеня для посилення контролю за витрачанням бюджетних коштів (С. 7); - відомість розподілу бюджетних асигнувань для коледжів і технікумів, з метою його оптимізації (С. 11); - книга аналітичного обліку отриманих та перерахованих асигнувань загального фонду підвідомчим установам для покращення аналітичного обліку бюджетних асигнувань в регіональних університетських центрах та здійснення контролю за їх цільовим витрачанням (С. 11); - порядок закриття рахунків бюджетного обліку науково-дослідних господарств з урахуванням особливостей їх діяльності, що дозволяє отримувати систематизовану інформацію відповідно до вимог передбачених форм звітності і потреб користувачів (С. 12-13); - методика формування зведеної звітності регіональних університетських центрів як синтезу даних внутрішнього і зовнішнього характеру для підвищення якості звітної інформації та ефективності її використання (С. 8).

Практичне значення одержаних результатів. Впровадження у практику обліку регіональних університетських центрів запропонованих автором рекомендацій дозволяє удосконалити обліковий процес відповідно до вимог звітності і потреб користувачів; посилити контроль за діяльністю структурних підрозділів, що входять до складу регіональних університетських центрів; удосконалити організацію обліку в бюджетних установах.

За результатами дисертаційного дослідження розроблено рекомендації щодо узгодженості інформаційних потоків, як необхідної передумови взаємодії Університету із структурними підрозділами із формування облікової інформації та складання звітності, трансформації обліку сільськогосподарських підприємств в бюджетний для науково-дослідних господарств, а також облікових регістрів для переходу на меморіально-ордерну форму обліку з журнально-ордерної, робочий план рахунків та форми первинних документів з обліку доходів і витрат (довідка Іллінецького науково-дослідного господарства Вінницького ДАУ за № 360 від 28.11.2005р., акт про впровадження результатів дослідження Технологічно-промислового коледжу Вінницького ДАУ за № 1132 від 29.11.2005 р.), а також в підприємствах інших регіональних університетських центрів, таких як Львівський ДАУ (акт про впровадження від 22.11.2005 р.), Полтавська ДАА (акт про впровадження за № 3565 від 11.10.2005 р.) та Уманський ДАУ ( довідка за № 5426 від 28.09.2005 р.). Новизну, актуальність та достовірність запропонованих пропозицій підтверджують також довідки ДП "Агроосвіта" Міністерства аграрної політики України (№ 79-1/280 від 24.11.2005 р.) та управління Державного казначейства у Вінницькій області (№ 2854 від 24.11.2005р.).

Окремі положення з обліку та контролю використовуються в навчальному процесі кафедри обліку і аналізу Вінницького державного аграрного університету при викладанні курсів "Облік в бюджетних організаціях", "Організація обліку", "Бухгалтерський облік в галузях народного господарства" та "Організація і методика проведення аудиту" (довідка Вінницького ДАУ № 01-1082 від 30.12.2005 р.).

Особистий внесок здобувача. Дисертація є самостійно виконаною, цілком завершеною роботою здобувача. Внесені пропозиції з удосконалення обліку та звітності, висновки і пропозиції, що містяться у дисертаційній роботі, одержані автором особисто і відображені у його публікаціях.

Апробація результатів дисертації. Основні наукові положення та результати дослідження доповідалися на семінарах та наукових конференціях різних рівнів: Всеукраїнській науково-методичній конференції "Нові інформаційні технології в управлінні агропромисловим виробництвом" (Київ, ННЦ "Інститут аграрної економіки" УААН, 30 листопада - 1 грудня 2004 р.); V Міжвузівській науково-практичній конференції аспірантів "Сучасна наука: напрями досліджень, стан і перспективи" (Вінниця, Вінницький державний аграрний університет, 17-19 травня 2005 р.); семінарі-нараді з головними бухгалтерами вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації "Організація фінансування, обліку і звітності аграрних вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації, які входять до складу регіональних центрів" (Вінниця, Вінницький державний аграрний університет, 27-29 жовтня 2005 р.); щорічних наукових звітах аспірантів та докторантів ННЦ "Інститут агарної економіки" УААН (2003, 2004, 2005 рр.).

Публікації. За результатами дисертаційного дослідження опубліковано 10 наукових праць обсягом 4,32 др. арк., в тому числі у фахових виданнях - 9 наукових статей обсягом 4,18 др. арк., тези науково-практичної конференції обсягом 0,14 др. арк.

Структура і обсяг дисертації. Основний зміст дисертаційної роботи викладено на 195 сторінках комп'ютерного тексту, складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел із 149 найменувань, містить 23 таблиці, 33 рисунки та 16 додатків.

Основний зміст

У Вступі Висвітлено актуальність теми, визначено мету, основні задачі, об'єкт, предмет і методи дослідження, розкрито наукову новизну та практичне значення одержаних результатів.

У першому розділі "Теоретичні й організаційно-правові засади обліку та звітності регіональних університетських центрів" Досліджено теоретичні положення побудови обліку і звітності бюджетних установ та організаційно-правові засади функціонування регіональних університетських центрів.

Реформування вищої агарної освіти в Україні призвело до створення складних структурних бюджетних установ, що зумовило відповідні зміни у теоретичних підходах до методики ведення обліку та формування звітності.

Організаційно-правові основи функціонування регіональних університетських центрів вимагають адаптації обліку і звітності сільськогосподарських підприємств (науково-дослідні господарства) до бюджетного, як юридичної особи.

Відповідно до Статуту - основного документу, регіональні університетські центри є бюджетними організаціями, основним видом діяльності яких є надання різноманітних послуг, а не отримання прибутку. Основними нормативними документами, відповідно до яких організовується облік, є Бюджетний Кодекс України і Закон про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні. витрати дохід бюджетний

На підставі проведеного аналізу, а також з врахуванням практики нами уточнено визначення бюджетного обліку для регіонального університетського центру як системи відображення всіх господарських операцій шляхом їх реєстрації, групування і контролю за показниками виконання кошторису доходів і видатків з метою прийняття рішень на різних рівнях управління регіональним університетським центром.

Його створення вимагає адекватного відображення діяльності центру та його структурних підрозділів у бухгалтерському обліку і фінансовій звітності.

У першу чергу потребує належного методичного обгрунтування ведення обліку та звітності у структурних підрозділах університету. При цьому слід враховувати статус коледжів і технікумів, які підпорядковані безпосередньо ректорату університету з окремими правами юридичної особи, мають майно, передане їм в оперативне управління, самостійний баланс, рахунки в органах Державного казначейства, печатку і здійснюють свою діяльність відповідно до законодавства України, Статуту Університету та Положень, які затверджуються ректором Університету.

Науково-дослідні господарства як структурні підрозділи Університету не є юридичними особами, але діють на засадах госпрозрахунку та самоокупності, несуть відповідальність перед Університетом за результати своєї діяльності, мають самостійні баланси, круглі печатки та передане їм майно в оперативне управління. Ці структурні підрозділи не мають рахунків в органах Державного казначейства на місцях, а обслуговуються на субрахунках Університету.

Структурні одиниці (коледжі, технікуми та науково-дослідні господарства) зобов'язані самостійно здійснювати оперативний, бухгалтерський, податковий облік та звітувати перед відповідними органами на місцях та Університетом по кодах програмної класифікації видатків (КПК) 2801100 та 2801080. Відповідно до цього відбувається фінансування та формування Університетом єдиного звіту по центру (Університет та НДГ) за КПК 2801100 та окремого зведеного звіту по коледжах і технікумах за КПК 2801080, які подаються до обласного Державного казначейства і Головного розпорядника коштів.

Взаємовідносини між Університетом та підпорядкованими структурними підрозділами здійснюються згідно розроблених нами та затверджених в Університеті рекомендацій по взаємодії формування облікової інформації на всіх ділянках бюджетного обліку для ефективного прийняття управлінських рішень.

Облікова політика регіонального університетського центру "Вінницький державний аграрний університет" сформована на основних принципах бухгалтерського обліку з врахуванням специфіки його діяльності.

В наказі про облікову політику у Вінницькому регіональному університетському центрі передбачені заходи для адаптації обліку сільськогосподарських підприємств (науково-дослідних господарств) в бюджетний. З цією метою нами розроблено трансформацію рахунків (субрахунків) обліку сільськогосподарських підприємств в бюджетний та облікових регістрів для переходу на меморіально-ордерну форму бухгалтерського обліку з журнально-ордерної.

В зв'язку із потребою облікового обслуговування за бюджетними рахунками різних за статусом структурних підрозділів, особливо НДГ, які є госпрозрахунковими підрозділами, для Університету є важливою розробка спеціального робочого плану рахунків, з урахуванням особливостей його бюджетної та госпрозрахункової діяльності.

Звітність таких центрів теж вимагає узгодження, оскільки в них поєднано бюджетні і госпрозрахункові структурні підрозділи.

Практика формування консолідованої фінансової звітності по регіональному університетському центру, враховуючи специфіку його структурних підрозділів, свідчить, що основною вимогою до підготовки та подання звітності має бути єдина методика збирання та опрацювання даних.

В зв'язку із цим виникає потреба привести її у відповідність до вимог П(С)БО 20 "Консолідована фінансова звітність", не дивлячись на те, що їх дія не розповсюд-жується на бюджетні установи.

А роздільне фінансування регіонального університетського центру за двома КПК вимагає складання окремих звітів регіонального університетського центру, що значно ускладнює організацію системного обліку і звітності.

Підсумовуючи результати проведених досліджень, на нашу думку, звітність бюджетної установи - це впорядкована система зведених облікових показників, що характеризують різні сторони діяльності та фінансовий стан структурних одиниць установи за певний період.

Вінницькому ДАУ як розпоряднику бюджетних коштів ІІ ступеня надано право розглядати та затверджувати кошториси, лімітні довідки, плани асигнувань, плани використання, довідки до кошторисів, штатні розписи коледжів та технікумів. Для затвердження кошторисів по КПК 2801100 (Університет та НДГ) і 2801080 (коледжі та технікуми) регіональний університетський центр подає до ДП "Агроосвіта" дві бюджетні пропозиції, на підставі яких планується два кошториси для центру. З метою обслуговування структурних підрозділів регіонального університетського центру в органах Державного казначейства відкривається два особових рахунки, по двох КПК.

У другому розділі "Діагностика стану обліку та звітності регіональних університетських центрів" автором розглянуто методичні засади обліку та звітності, дана оцінка стану обліку засобів та джерел їх утворення, доходів і витрат у регіональних університетських центрах, визначені складові бюджетного обліку науково-дослідних господарств.

Порядок обліку активів та джерел їх утворення в регіональному університетському центрі, зокрема в науково-дослідних господарствах, має значні особливості, тому доцільно внести істотні зміни у методику обліку на окремих ділянках.

Вимагає уточнення порядок обліку та нарахування зносу на спецобладнання для науково-дослідних робіт, яке придбане при виконанні досліджень за господарськими договорами, що, як правило, використовуються науковою установою з послідуючою передачею замовнику. Це обладнання має обліковуватися у виконавця до закінчення договору, на нього має нараховуватися знос, а передача замовнику має здійснюватися за залишковою вартістю (табл. 1).

Таблиця 1 Запропонований порядок обліку обладнання, придбаного при виконанні госпдоговірної тематики

№ операції

Зміст операції

Кореспонденція рахунків

Дебет

Кредит

1.

Придбання і оприбуткування складом обладнання для виконання госпдоговірної тематики:

На сплачену вартість (без ПДВ)

На суму ПДВ

    203 811-813
    323, 364, 675 323, 364, 675

2.

Обладнання передане у лабораторію

823

203

3.

Одночасно обладнання прибуткується як:

Основні засоби

104

40

4.

Нараховується знос за період експлуатації у центрі

40

13

5.

Передане обладнання замовнику як основні засоби:

За залишковою вартістю

На суму зносу

    40 13
    104 104

Якщо обладнання залишається у виконавця, воно продовжує обліковуватися на загальних підставах до повного зносу, а при його передачі замовнику обліковується за залишковою вартістю.

Запропонований порядок обліку обладнання госпдоговірної тематики дасть можливість своєчасно обліковувати обладнання на балансі виконавця наукового дослідження, своєчасно нараховувати знос на дане обладнання та вести реальний облік доходів і витрат.

В результаті проведеного дослідження нами запропоновано облік молодняку великої рогатої худоби в науково-дослідних господарствах вести в розрізі вікових груп, а не за роками народження, що відповідатиме потребам оперативного контролю за витратами і виходом продукції і рекомендовано відповідну кореспонденцію рахунків (табл. 2).

Таблиця 2 Кореспонденція рахунків з обліку руху молодняку тварин у науково-дослідних господарствах Вінницького регіонального університетського центру

№ п/п

Зміст операції

Підстава та порядок оцінки

Кореспонденція рахунків

Дебет

Кредит

1.

Отримано приплід

Акт на оприбуткування приплоду, за плановою собівартістю приплоду

21

822

2.

Переведено тварин з групи в групу

Акт на переведення тварин з групи в групу, за плановою собівартістю живої маси

21

21

3.

Оприбутковано приріст живої маси

Відомість зважування поголів'я та розрахунок приросту живої маси, за плановою собівартіс-тю приросту живої маси

21

822

4.

Реалізовано ремонтний молодняк та відгодоване поголів'я

Товарно-транспортна накладна та племінне свідоцтво за плановою собівартістю живої маси

72

21

Вивчення методики ведення обліку в науково-дослідних господарствах засвідчує, що в них спостерігаються значні особливості відображення доходів і витрат, так як вони мають обліковуватися за бюджетною класифікацією, а тому нами удосконалено регістри аналітичного обліку, такі як: Книга обліку витрат та Книга обліку доходів від реалізації продукції, виробів і виконаних робіт. Ведення даного аналітичного обліку дає можливість адаптувати облік сільськогосподарських підприємств до бюджетного та формувати необхідні дані для різних видів звітності.

Запропоновано доповнити діючі вказівки з обліку доходів і витрат Державного казначейства України методикою ведення обліку доходів і витрат на виробництво сільськогосподарської продукції у НДГ, що дозволяє нагромаджувати інформацію, необхідну для складання звітності за формою 50-сг. "Основні економічні показники роботи сільськогосподарських підприємств". Відповідно до цього удосконалені регістри дозволяють облік доходів від продажу продукції здійснювати на субрахунку 722 "Реалізація продукції підсобних (учбових) сільських господарств", відображаючи по кредиту виручку від реалізації продукції, а по дебету - її виробничу собівартість, а також нараховану суму ПДВ та віднесених на товарну продукцію адміністративних витрат і витрат на збут.

Для відображення втрат від падежу тварин слід у складі субрахунку 822 "Витрати підсобних (навчальних) сільських господарств" відкривати рахунок, по дебету якого відображати вартість загиблих тварин та інші суми, а по кредиту - вартість одержаної продукції, компенсації втрат та списання решти втрат на відповідні рахунки. Це дозволить визначити суму втрат внаслідок загибелі.

Доходи бюджетних установ (регіональних університетських центрів) поділяються на доходи загального та спеціального фондів. У Вінницькому регіональному університетському центрі до складу доходів загального фонду входять кошти, які він отримує із державного бюджету для здійснення своїх основних функцій, а доходи спеціального фонду включають кошти, що надходять від виконання центром певних функцій і використовуються на покриття витрат, які передбачені кошторисом доходів і видатків.

В ході проведеного дослідження нами запропоновано визначення доходів і видатків, а саме: доходи - це кошти загального і спеціального фондів, які надходять бюджетній установі на здійснення статутної діяльності відповідно до затвердженого кошторису доходів і видатків; видатки - це кошти витрачені бюджетною установою в процесі господарської діяльності за цільовим призначенням у відповідності до затвердженого кошторису доходів і видатків.

Основним плановим документом, який визначає склад доходів і видатків бюджетної установи на певний період, обсяг і напрями використання бюджетних коштів для виконання нею своїх функцій і досягнення цілей, визначених відповідно до бюджетних призначень, є кошторис доходів і видатків.

Фінансування регіональних університетських центрів здійснюється тільки при наявності затверджених кошторисів доходів і видатків і поступає на особові рахунки, відкриті розпорядниками ІІ ступеня. Регіональні університетські центри фінансуються за двома кодами програмної класифікації (КПК) - 2801100 (університет та НДГ), 2801080 (коледжі та технікуми) і є розпорядниками бюджетних коштів ІІ ступеня.

Згідно удосконаленої нами Відомості розподілу бюджетних асигнувань регіональний університетський центр фінансує розпорядників коштів ІІІ ступеня - коледжі і технікуми. Для контролю за надходженням фінансування та цільовим його витрачанням регіональний університетський центр та його структурні підрозділи ведуть удосконалену нами Книгу аналітичного обліку отриманих та перерахованих асигнувань загального фонду підвідомчим установам.

Складанням річної звітності, як відомо, завершується фінансовий рік або повний річний цикл бухгалтерського процесу. Вінницький регіональний університетський центр, як досить складана багаторівнева структура, має в своєму підпорядкуванні бюджетні та госпрозрахункові підрозділи, при формуванні фінансової звітності має враховувати особливості діяльності госпрозрахункових підрозділів, що здійснюють сільськогосподарське виробництво, діють на засадах госпрозрахунку, а бухгалтерський облік ведуть за бюджетним принципом.

Бухгалтерська звітність бюджетних установ містить крім звітної інформації, ще й затверджені кошторисом показники фінансування з бюджету, про те вона не містить інформації про основні економічні показники діяльності науково-дослідних господарств. В зв'язку з цим, нами запропоновано науково-дослідним господарствам включати до бухгалтерської звітності статистичну форму № 50-сг. "Основні економічні показники роботи сільськогосподарських підприємств".

У третьому розділі "Удосконалення обліку та звітності регіональних університетських центрів" обгрунтовано шляхи покращення достовірності звітної інформації суб'єктів регіональних університетських центрів, роль обліку та звітності як джерела даних для контролю за їх діяльністю.

Бухгалтерська звітність регіональних університетських центрів повинна бути обов'язково взаємопов'язаною, тільки в такому випадку звітні форми, які відображають результати фінансово-господарської діяльності, будуть достовірними, а вся система звітності - якісною і об'єктивною.

Підготовчі роботи до складання звітності, як показали дослідження у Вінницькому РУЦ, мають включати не тільки проведення інвентаризації майна, як в інших бюджетних установах, а і здійснення калькуляції собівартості продукції у науково-дослідних господарствах. Так, для створення єдиних засад побудови обліку у всіх підпорядкованих установах нестачі матеріальних цінностей слід відносити не на зменшення доходів, як передбачено діючим законодавством у бюджетних установах, а включати у витрати, лишки при цьому слід оприбутковувати як зменшення витрат по відповідній статті бюджетної класифікації. Це дозволить в науково-дослідних господарствах належним чином підготувати інформацію для обчислення собівартості продукції.

Для визначення собівартості сільськогосподарської продукції науково-дослідних господарств витрати необхідно формувати протягом звітного періоду відповідно до Методичних рекомендацій з планування обліку і калькуляції собівартості сільськогосподарської продукції, затверджених Міністерством аграрної політики України, а порядок обчислення собівартості продукції має відповідати рекомендаціям Державного комітету статистики України від 06.06.03 р. № 165.

Запропоновано уточнення кореспонденції рахунків при їх закритті в кінці року у цих же підприємствах для списання доходів і витрат, пов'язаних з виробництвом та продажем виробленої продукції, що дозволить побудувати інформаційне забезпечення у повній відповідності до потреб звітності та отримати дані, необхідні для аналізу собівартості продукції та розробки заходів її зниження. Враховуючи необхідність подання НДГ звітності за формою № 50-сг. та необхідності узгодження порядку формування звітної інформації з іншими сільськогосподарськими підприємствами, як це передбачено методичними рекомендаціями Міністерства аграрної політики України та вказівками Держкомстату України щодо заповнення названої форми, нами запропоновано наступний порядок закриття рахунків у НДГ (табл. 3).

Такий порядок відображення операцій щодо закриття рахунків з обліку доходів і витрат в регіональних університетських центрах дозволяє вирішити ряд важливих завдань, а саме:

    - побудувати інформаційне забезпечення у повній відповідності до потреб всіх форм звітності; - отримати дані, необхідні для аналізу собівартості продукції та розробки заходів щодо підвищення ефективності виробництва; - об'єднати на єдиних засадах систему обліку бюджетних установ з обліком госпрозрахункової діяльності у науково-дослідних господарствах.

Особливості створення і функціонування обласних регіональних університетських центрів, зокрема Вінницького, визначають і систему контролю за їх діяльністю. Так, державні фінансові органи делегували свої повноваження: Міністерство аграрної політики України, яке являється Головним розпорядником коштів регіональних університетських центрів, - своїм контрольно-ревізійним управлінням, Міністерство фінансів України - своїм регіональним відділенням Державного казначейства України.

Таблиця 3 Порядок закриття рахунків з обліку доходів та витрат у науково-дослідних господарствах

№ п/п

Зміст операцій

Кореспонденція рахунків

Дебет

Кредит

1.

Розподіляються загальновиробничі витрати

822

825

2.

Списуються витрати допоміжних та обслуговуючих виробництв

822

822/3, 822/6

3.

Списується різниця між плановою і фактичною собівартістю сільськогосподарської продукції:

На продукцію, що реалізована

На приплід і приріст живої маси

На залишок продукції на складі

    722 211 251
    822 822 822

4.

Списується різниця між плановою і фактичною собівартістю молодняку тварин:

Реалізованих

Переведених в основне стадо

    722 107,802
    21 21, 401

5.

Списуються адміністративні витрати

432

826

6.

Списуються витрати підсобних (науково-дослідних) сільських господарств

432

822

7.

Фінансовий результат від реалізації продукції підсобних (науково-дослідних) сільських господарств:

Прибуток

Збиток

    722 432
    432 722

Вивчення практики діяльності Вінницького регіонального університетського центру з моменту його створення свідчить, що перевірки з боку обласного контрольно-ревізійного управління проводяться один раз на два роки. Як розпорядник коштів ІІ ступеня Університет не в повній мірі контролює використання бюджетних коштів у структурних підрозділах.

Уже сам перелік підрозділів свідчить, що у кожному з них має застосовуватися своя специфічна система контролю витрат, розробка якої виходить за межі проведеного дослідження.

Виходячи з цього вважаємо, що в сучасних умовах у регіональних університетських центрах повинен діяти внутрішній контрольний орган, який має:

    - перевіряти обгрунтованість планування кошторису доходів і видатків та його виконання університетом, і структурними підрозділами; - перевіряти складання бізнес-планів науково-дослідних господарств, а також їх структурних підрозділів; - стежити за виконанням планових завдань, понесених при цьому витрат, здійснювати достатньо глибокий факторний аналіз із метою досягнення економії витрат та підвищення ефективності виробництва.

Детальний аналіз складання фінансової звітності у Вінницькому державному аграрному університеті свідчить, що для складання єдиного консолідованого звіту немає інших перешкод, крім паралельного фінансування за двома КПК. Формування та подання паралельної звітності за двома КПК не узгоджується з особливостями функціонування регіонального університетського центру, а тому вимагає невідкладного вирішення цього питання на рівні Головного розпорядника коштів.

В цілому ж майбутнє вищої аграрної освіти за створенням регіональних університетських центрів, які акумулюють в своїй структурі науково-методичну базу для навчання студентів та підвищення кваліфікації спеціалістів, виконують науково-дослідні роботи та проводять практику майбутніх спеціалістів безпосередньо на виробництві. Все це, в свою чергу, призводить до значної економії бюджетних коштів, оскільки не має необхідності заключати додаткові угоди на проведення наукових досліджень та проходження практики.

Висновки

На підставі проведеного дисертаційного дослідження, теоретичного і методичного узагальнення, розробки практичних рекомендацій щодо організації обліку та звітності регіональних університетських центрів, створених за розпорядженням Кабінету Міністрів України, і враховуючи їх зростаючу роль в суспільному житті галузей економічної діяльності, регіонів та держави в цілому можна зробити наступні висновки:

    1. Набутий досвід створення регіональних університетських центрів, організацію ведення обліку та формування звітності доцільно поширити на всі області, де є вищі навчальні заклади ІІІ-IV рівня акредитації з включенням до їх складу навчальних закладів І-ІІ рівня акредитації (коледжів та технікумів), науково-дослідних господарств та інших обслуговуючих підрозділів. 2. Для ефективного прийняття управлінських рішень в регіональних університетських центрах бажано проводити взаєморозрахунки у відповідності до розроблених нами і затверджених керівництвом центру рекомендацій щодо взаємодії формування облікової інформації на всіх ділянках бюджетного обліку, враховуючи при цьому специфіку діяльності всіх структурних підрозділів центру. 3. За результатами проведеного дослідження, а також з урахуванням практичного досвіду в дисертаційній роботі наведено уточнене визначення бюджетного обліку як системи відображення всіх господарських операцій шляхом їх реєстрації, групування і контролю за показниками виконання кошторису доходів і видатків з метою прийняття рішень на різних рівнях управління регіональним університетським центром. 4. Методика формування облікової політики регіональних університет-ських центрів має базуватися на основних принципах бухгалтерського обліку з врахуванням особливостей їх функціонування і повинна передбачати використання результатів здійсненої нами трансформації рахунків (субрахунків) обліку сільськогосподарських підприємств в бюджетний, облікових регістрів для переходу на меморіально-ордерну форму бухгалтерського обліку з журнально-ордерної, робочого плану рахунків з аналітичним рівнем, що посилить контрольні функції за використанням бюджетних коштів та станом розрахунків. 5. За регіональним університетським центром як розпорядником бюджетних коштів ІІ ступеня на перспективу доцільно залишити право розподіляти бюджетні кошти розпорядникам ІІІ ступеня та затверджувати кошториси, лімітні довідки, плани асигнувань, плани використання, довідки до кошторисів, штатні розписи структурним підрозділам центру, що дозволить здійснювати ефективний контроль за їх діяльністю. 6. Фінансування розпорядників ІІІ ступеня слід здійснювати за удосконаленою нами та адаптованою до комп'ютерної програми Державного казначейства України "Казна" Відомістю розподілу бюджетних асигнувань розпорядником коштів ІІ ступеня яка дає можливість оперативно розподіляти бюджетні кошти за кодами економічної класифікації видатків (КЕКВ). 7. Запропоновано внести зміни до методики відображення окремих об'єктів обліку, а саме: доповнити порядок обліку та нарахування зносу на обладнання придбане для виконання госпдоговірної тематики; молодняк тварин в науково-дослідних господарствах слід обліковувати за віковими групами; облік втрат від падежу тварин доцільно вести в складі субрахунку 822 "Витрати підсобних (навчальних) сільських господарств; порядку закриття рахунків з обліку доходів та витрат у науково-дослідних господарствах, що сприятиме побудові інформаційного забезпечення у повній відповідності до потреб всіх форм звітності та дозволить отримати дані, необхідні для аналізу собівартості продукції, об'єднати на єдиних методолгічних засадах облік бюджетних установ з обліком госпрозрахункової діяльності НДГ. 8. З метою покращення ведення аналітичного та синтетичного обліку доходів та витрат удосконалено ряд облікових регістрів, які враховують особливості функціонування регіональних університетських центрів, зокрема: Книгу аналітичного обліку отриманих та перерахованих асигнувань загального фонду підвідомчим установам, Книгу обліку доходів від реалізації продукції, виробів і виконаних робіт у науково-дослідних господарствах, Книгу обліку витрат у науково-дослідних господарствах. 9. Запропоновано доповнити діючі методичні вказівки з обліку доходів і витрат Державного казначейства України методикою ведення обліку доходів і витрат на виробництво сільськогосподарської продукції у науково-дослідних господарствах, що дозволить нагромаджувати інформацію, необхідну для складання звітності за формою 50-сг. "Основні економічні показники роботи сільськогосподарських підприємств". 10. Проведені дослідження дали можливість уточнити визначення термінів доходів і витрат для регіональних університетських центрів, а саме: доходи - це кошти загального і спеціального фондів, які надходять бюджетній установі на здійснення статутної діяльності відповідно до затвердженого кошторису доходів і видатків; видатки - це кошти витрачені бюджетною установою в процесі господарської діяльності за цільовим призначенням у відповідності до затвердженого кошторису доходів і видатків. 11. Враховуючи особливості формування звітної інформації в регіональних університетських центрах, запропоновано до складу бухгалтерської звітності, яку подають науково-дослідні господарства як бюджетні установи, включати статистичну форму № 50-сг. "Основні економічні показники роботи сільськогосподарських підприємств" з метою уточнення основних показників їх діяльності, які відсутні у формах бюджетної звітності. 12. На основі проведеного аналізу існуючих тлумачень та інтерпретації поняття звітності уточнено визначення цього поняття для бюджетних установ, як впорядкованої системи зведених облікових показників, що характеризують різні сторони діяльності та фінансовий стан структурних одиниць установи за певний період. 13. З метою посилення внутрішнього контролю за формуванням облікової та звітної інформації в регіональних університетських центрах запропоновано створити внутрішній контролюючий орган. 14. Діючий порядок фінансування регіональних університетських центрів за двома кодами програмної класифікації (КПК) 2801100 та 2801080 не дає можливості формування єдиної консолідованої звітності по центру, на нашу думку така невідповідність може бути усунена тільки Головним розпорядником коштів.

Список опублікованих праць за темою дисертації

    1. Янчук Г. В. Склад фінансової звітності та вимоги до її якості // Збірник наукових праць ВДАУ.- Вінниця, 2002. - Вип. 12. - С. 132-134. 2. Янчук Г. В. Організаційно-правові засади функціонування, структура та фінансування регіонального університетського центру "Вінницький державний аграрний університет"// Вісник Львівського державного аграрного університету: Економіка АПК. - Львів: ПП "Астра-Друк-Сервіс", 2004. - № 11(2). - С. 139-144. 3. Янчук Г. В. Особливості побудови звітності в регіональних університетсь-ких центрах //Збірник наукових праць ВДАУ.- Вінниця, 2004. - Вип. 19. - С. 84-88. 4. Правдюк Н. Л., Янчук В. І., Янчук Г. В. Проблеми нарахування зносу на необоротні активи в регіональних університетських центрах // Збірник наукових праць ВДАУ. - Вінниця, 2005. - Вип. 20. - С. 109-112 (Особистий внесок - запропоновано доповнення до методики нарахування зносу на необоротні активи в регіональних університетських центрах). 5. Янчук Г. В., Янчук В. І. Особливості відображення результатів інвентаризації в обліку та звітності //Міжнародний науково-виробничий журнал "Економіка АПК". - 2005. - № 6. - С. 87-90 (Особистий внесок - досліджено і узагальнено особливості відображення результатів інвентаризації в обліку та звітності в умовах регіональних університетських центрів). 6. Янчук Г. В. Облікова політика в регіональному університетському центрі "Вінницький державний аграрний університет" //Збірник наукових праць Вінницького ДАУ. - Вінниця, 2005. - Вип. 21. - С. 125-131. 7. Янчук Г. В., Правдюк Н. Л., Янчук В. І. Організація контролю за діяльністю в регіональних університетських центрах // Агроінком. - 2005. - № 7. - С. 46-52 (Особистий внесок - розроблено і запропоновано організацію внутрішнього контролю в регіональних університетських центрах). 8. Янчук Г. В. Особливості списання витрат і доходів при закритті рахунків в науково-дослідних господарствах регіональних університетських центрів // Збірник наукових праць Уманського ДАУ. - Умань, 2005. - Вип. 61. ч. 2 "Економіка". - С. 370-374. 9. Янчук Г. В. Особливості формування облікової політики в Університетських центрах // Збірник наукових праць Подільського державного аграрно-технічного університету. - Кам'янець-Подільський, 2005. - Вип. 13. - С. 399-401. 10. Янчук Г. В., Янчук В. І. Особливості обліку витрат в регіональному університетському центрі //Збірник матеріалів 5-ї міжвузівської науково-практичної конференції аспірантів "Сучасна аграрна наука: напрями досліджень, стан і перспективи (Вінницький державний аграрний університет, 17-19 травня 2005 р.). - Вінниця: ОЦ ВДАУ. - 2005. - С. 121-124 (Особистий внесок - удосконалено класифікацію обліку витрат).

Анотації

Янчук Г. В. Облік та звітність регіональних університетських центрів. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 - бухгалтерський облік, аналіз та аудит. - Національний аграрний університет, Київ, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню стану обліку та формуванню звітності регіональних університетських центрів, створених за розпорядженням Кабінету Міністрів України з метою покращення та раціонального використання бюджетних коштів при підготовці та систематичному підвищенні кваліфікації спеціалістів для аграрного сектора. Уточнено сутність понять: бюджетного обліку, доходів і видатків та звітності бюджетних установ з врахуванням особливостей функціонування регіональних університетських центрів. Розроблено трансфор-мацію рахунків (субрахунків) обліку сільськогосподарських підприємств в бюджет-ний та облікових регістрів для переходу на меморіально-ордерну форму бухгалтер-ського обліку з журнально-ордерної, рекомендації по взаємодії формування обліко-вої інформації на всіх ділянках бюджетного обліку університету та його структурних підрозділів. Адаптовано до умов центру регістри з обліку доходів і витрат. Обгрунтовано і запропоновано заходи, щодо удосконалення обліку та звітності регіональних університетських центрів.

Для умов регіональних університетських центрів отримали подальший розвиток: зміст облікової політики, структура фінансування, порядок закриття рахунків в науково-дослідних господарствах.

Ключові слова: бюджетний облік, звітність, облікова політика, облікові регістри, регіональний університетський центр, доходи, витрати, бюджетне фінансування, науково-дослідні господарства.

Янчук Г. В. Учет и отчетность региональных университетских центров. - Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.06.04 - бухгалтерский учет, анализ и аудит. - Национальный аграрный университет, Киев, 2006.

Диссертация посвящена исследованию состояния учета и формированию отчетности региональных университетских центров, созданных по распоряжению Кабинета Министров Украины с целью улучшения и рационального использования бюджетных средств при подготовке и систематическом повышении квалификации специалистов для аграрного сектора.

Для эффективного принятия управленческих решений и осуществления взаиморасчетов в региональных университетских центрах нами разработаны рекомендации по взаимодействию формирования учетной информации на всех участках бюджетного учета, принимая во внимание при этом специфику функционирования всех структурных подразделений.

Методика формирования учетной политики региональных университетских центров должна базироваться на основных принципах бухгалтерского учета, учитывая их специфику. Она должна предусматривать разработку и трансформа-цию счетов (субсчетов) учета сельскохозяйственных предприятий в счета бюджетного учета; учетных регистров для перехода на мемориально-ордерную форму бухгалтерского учета с журнально-ордерной; рабочего плана счетов.

С целью улучшения ведения аналитического и синтетического учета в работе усовершенствовано ряд учетных регистров, в частности: Ведомость распределения бюджетных ассигнований распорядителем средств ІІ степени; Книгу аналитичес-кого учета полученных и перечисленных ассигнований общего фонда подведом-ственным учреждениям, Книгу учета доходов от реализации продукции, изделий и выполненных работ в научно-исследовательских хозяйствах, Книгу учета расходов в научно-исследовательских хозяйствах.

По результатам проведенного исследования предложено внести изменения в методику отражения отдельных объектов учета, в том числе: в порядок учета и начисления износа на оборудование, приобретенное для выполнения хоздоговорной темы, учета молодняка животных в научно-исследовательских хозяйствах, в порядок отражения в учете потерь от падежа животных, порядок закрытия счетов по учету доходов и расходов научно-исследовательских хозяйств. Предложено дополнить действующие методические указания Государственного казначейства Украины методикой ведения учета доходов и расходов на производство сельскохозяйственной продукции в научно-исследовательских хозяйствах.

На основании проведенного анализа и с учетом практического опыта в диссертационной работе наведены уточненные определения бюджетного учета доходов, расходов и отчетности бюджетных учреждений, в частности: бюджетный учет - это система отображения всех хозяйственных операций путем их регистрации, группировки и контроля за выполнением сметы доходов и расходов с целью принятия решений на разных уровнях управления региональным университетским центром. Доходы - это средства общего и специального фондов, которые поступают бюджетному учреждению на осуществление уставной деятельности соответствующей утвержденной смете доходов и расходов. Расходы - это средства израсходованные бюджетным учреждением в процессе хозяйственной деятельности по целевому назначению в соответствии с утвержденной сметой доходов и расходов. Отчетность бюджетных учреждений - это согласованная система сведенных учетных показателей, которые характеризуют разные стороны деятельности и финансовое состояние структурных единиц учреждения за определенный период.

Региональному университетскому центру, как распорядителю бюджетных средств ІІ степени предоставлено право распределять бюджетные средства распорядителям ІІІ степени, утверждать сметы, лимитные справки, планы ассигнований, планы использования, справки к сметам, штатные расписания. Данные центры финансируются за двумя кодами программной классификации расходов (КПК) 2801100 - университет и научно-исследовательские хозяйства, 2801080 - колледжи и техникумы. Соответственно этот региональный университетский центр формирует два сводных отчета за двумя КПК, которые подаются в областное Государственное казначейство и Главному распорядителю кредитов.

Винницкий региональный университетский центр, как довольно сложная, многоуровневая структура, имеет в своем подчинении бюджетные и хозрасчетные подразделения, при формировании финансовой отчетности должна учитывать особенности функционирования всех структурных подразделений. Исходя из практического опыта нами предложено в состав бухгалтерской отчетности, которую составляют научно-исследовательские хозяйства, как бюджетные учреждения, включать статистическую форму № 50-сх. "Основные экономические показатели работы сельскохозяйственных предприятий" с целью уточнения основных показателей их деятельности, которые отсутствуют в формах бюджетной отчетности.

С целью усиления внутреннего контроля в региональных университетских центрах за формированием учетной информации предложено создать внутренний контролирующий орган, с помощью которого будет проверяться: обоснованность планирования показателей сметы доходов и расходов, планирование бизнес-планов научно-исследовательских хозяйств, планирование доходов и расходов с целью достижения экономии и повышения эффективности производства.

Анализ формирования финансовой отчетности в Винницком государственном аграрном университете свидетельствует, о том что для формирования единого консолидированного отчета нет других препятствий, кроме параллельного финансирования по двум КПК. Формирование и представление параллельной отчетности по двум КПК не согласовывается с особенностями функционирования регионального университетского центра, а потому требует неотложного решения этого вопроса на уровне Главного распорядителя кредитов.

В целом же будущее высшего аграрного образования за созданием региональных университетских центров, которые аккумулируют в своей структуре научно-методическую базу для обучения студентов и повышения квалификации специалистов, выполняют научно-исследовательские работы и проводят практические занятия будущих специалистов непосредственно на производстве. Все это, в свою очередь, приводит к значительной экономии бюджетных средств, поскольку не имеет необходимости заключать дополнительные соглашения на проведение научных исследований и прохождения практик.

Ключевые слова: бюджетный учет, отчетность, учетная политика, учетные регистры, региональный университетский центр, доходы, расходы, бюджетное финансирование, научно-исследовательские хозяйства.

Yanchuk G. V. Accounting and Reporting of Regional University Centers. - Manuscript.

Thesis for obtaining scientific degree of Candidate of Economic Sciences on the specialty 08.06.04. - accounting, analysis and auditing. - National Agrarian University, Kyiv, 2006.

The thesis is dedicated to the research of a condition of accounting and financial reporting forming of regional university centers established by the order of a Cabinet of Ministers of Ukraine in order to of improve and rationally us the budgetary funds white training and systematic improvement of professional skills of the specialists for agrarian sphere. The essence of concepts has been clarified, including the terms as follows: the budget accounting, incomes, expenditures and reporting of budget entities taking into account the features of regional university centers. The transformation of accounts (sub-accounts) of accounting of the agricultural firms into the budget one as well as the ledgers for transition to the memorial-order form of accounting from the Ledger one, guidelines on interplay of forming of accounting information on all segments of the budget accounting of the university and its structural subdivisions has been developed. The ledgers concerning incomes and expenditures have been adapted to conditions of the center. The actions concerning the improvement of accounting and reporting of the regional university centers have been offered and grounded.

The elements of accounting policies the structure, of financing, as well as the order of closing of accounts in research facilities, have undergone the further development: for the conditions of regional university centers.

Key words: the budget accounting, reporting, accounting policies, ledgers, regional university center, incomes, expenditures, budget financing, research facilities.

Похожие статьи




Облік та звітність регіональних університетських центрів

Предыдущая | Следующая