Бухгалтерський облік, Облік матеріальних цінностей і запасів - Аналіз господарської діяльності підприємства

Облік матеріальних цінностей і запасів

Методологічні основи формування в бухгалтерському обліку інформації про товарні запаси визначено Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 9 "Запаси". Під запасами розуміють активи, які:

    Ш утримують для подальшого продажу в умовах звичайної господарської діяльності; Ш знаходяться в процесі виробництва з метою подальшого продажу продукту виробництва; Ш утримуються для споживання при виробництві продукції, виконанні робіт і наданні послуг, а також при управлінні підприємством.

Запаси визнаються активом, якщо існує вірогідність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди, пов'язані з їх використанням, і їх вартість може бути достовірно визначена.

Придбані запаси зараховуються на баланс за первинною вартістю. Первинна вартість товарних запасів, придбаних за плату, є собівартість, яка складається зі всіх витрат понесених при придбанні, включаючи транспортно-заготівельні витрати.

Документальне оформлення надходження матеріальних, товарних, ресурсів їх наявності та витрачання є досить складним процесом, адже структура документообігу повинна забезпечувати своєчасне отримання необхідних даних як для обліку, так і для контролю й оперативного управління товарозабезпеченням.

Форми первинного обліку запасів затверджені наказами Міністерства статистики України. Однак, підприємства застосовують не всі форми, що визначені наказами, а лише ті, які найбільше відповідають вимогам підприємств щодо накопичення інформації про наявність і рух запасів. Крім того, підприємства мають право доповнювати існуючі форми необхідними графами і рядками. Перелік затверджених форм первинного обліку товарних операцій на КПК "Мінос" наведено в таблиці.

Таблиця Первинні документи з обліку товарних операцій

Форми

Назва

1

М-1мс

"Журнал обліку активів"

2

М-2а

"Акт списання бланків довіреностей"

3

М-26

"Довіреність"

4

М-3

"Журнал реєстрації довіреностей"

5

М-4

"Прибутковий ордер"

6

М-11

"Накладна вимога на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів"

7

М-14

"Відомість обліку залишків матеріалів на складі"

На складі базового підприємства КП Компанія "Мінос" товарні запаси зберігаються в приміщенні, з всім необхідним приладдям, стелажами та інструментами. Товар поступає на склад за відповідно оформленою товарно-транспортною накладною, податковою накладною, де зазначається кількість товару та відповідність сертифікату якості. Тут же, на місці, за присутності зав. складом (той, хто приймає товар) та експедитора (того, хто виконує замовлення на поставку) відбувається розвантаження товару та прийняття його на склад. Якщо ж було виявлено нестачу поставленого товару, то ніяких актів про встановлення розбіжностей по кількості та якості товару не виписуються. Зав. складом повідомляє про недопоставку вантажовідправника по телефону і через декілька днів недопоставлений товар прибуває вже за іншою накладною. Попередню товарно-транспортну накладну ж анулюють чи факсом передають вже нову.

Прийнятий товар чи виробничий запас зав. складом реєструє в зошиті реєстрації видачі та приймання товару, вказуючи номер по порядку, номер податкової накладної, експедитора чи вантажовідправника, назву товару та кількість.

Існує також операції щодо внутрішнього переміщення товару чи виробничих запасів з одного складу до магазинів базового підприємства практики до іншого. Цей процес оформляється відповідними накладними на переміщення із зазначенням виду товару, кількості та коду товару та зазначенням місця прибуття та відправлення. Даний товар також зазначається в зошиті реєстрації видачі та приймання товару на складі.

Видача товару зі складу відбувається наступним чином: замовник (покупець), якщо він фізична чи юридична особа, по телефону або особисто виписує товар в рахунок-фактуру. Після того, як на поточний рахунок підприємства надійшла оплата, покупець приносить довіреність, за якою офісні менеджери оформлюють належну податкову накладну та товарно-транспортну накладну через автоматизовану комп'ютерну систему "1С: Предприятие: Торговля и Склад", зазначаючи вид товару, кількість (ціна вже автоматично з'явиться в накладній) та назву підприємства запасів по перерахунку підприємства чи фізичної особи (вибираючи зі списку запропонованих, якщо підприємство чи фізична особа є постійними клієнтами). Дата та номер накладної комп'ютер визначає самостійно, тобто номер порядковий та дата складання накладної. Далі друкують податкову накладну та ТТН і пропечатають. З цією накладною замовник слідує до складу і передає її зав. складом. Останній видає зазначений товар записуючи з зошиті реєстрації видачі та приймання товару відповідні записи. Накладні ж передає до менеджерів по роботі з клієнтами, де їх заносять до папки накладних з довіреностями. Всі довіреності заносяться в журнал реєстрації довіреностей з відповідними даними та кількістю днів дії довіреностей та підписами.

Якщо здійснюється купівля товару без довіреності, тобто за готівку і безпосередню кінцевому споживачеві, то в накладній зазначається прізвище покупця, з міста він чи з району, вид необхідного товару, кількість і, відповідно, встановлюється ціна. Та видається чек на отримання товару.

Якщо дія відбувається в зворотному порядку, тобто базове підприємство практики виписує довіреність, за якою необхідно здійснити закупівлю потрібного товару чи виробничих запасів, то вона засвідчується відповідними видатковими накладними, які згодом, за прибуттям товару чи виробничих запасів, заносяться до папки "Видаткових накладних".

Оскільки всі операції, пов'язані з видачею та прийняттям товару на склад відбуваються через локальну комп'ютерну мережу та безпосередньо через автоматизовану систему "1С: Предприятие: Торговля и Склад", то товарні залишки можна побачити в комп'ютерному вікні з запитом товарні залишки за рахунком 28.1 "Склад ()", наприклад на 31.12.06.

Згодом, папки "Видаткових та прибуткових накладних" потрапляють до бухгалтера, який веде облік даного підприємства, він обробляє документи, зробивши записи в облікових комп'ютерних регістрах по рахунках 28 "Товари", 28.1 "Товари на складах", 28.6 "Витрати в вартості товару" та 20 "Виробничі запаси", 20.3 "Паливо" та рахунках, пов'язаних з кредиторської чи дебіторської заборгованістю 36, 63 та розрахунки з бюджетом 64.

Під час відпуску товарних запасів базове підприємство застосовує метод ціни продажу. Заснована на застосуванні підприємствами роздрібної торгівлі середнього проценту торговельної націнки товарів. Цей метод застосовують підприємства, що мають значну і змінну номенклатуру товарів з приблизно однаковим рівнем торговельної націнки. Собівартість реалізованих товарів визначається як різниця між продажною (роздрібною) вартістю реалізованих товарів і сумою торгової націнки на ці товари. Сума торгівельної націнки на реалізовані товари визначається як добуток продажної (роздрібної) вартості реалізованих товарів і середнього відсотку торгівельної націнки. Середній відсоток торгівельної націнки визначається діленням суми залишку торгівельних націнок на початок звітного місяця і торгівельних націнок у продажній вартості одержаних у звітному місяці товарів на суму продажної (роздрібної) вартості залишку товарів на початок звітного місяця та продажної (роздрібної) вартості одержаних у звітному місяці товарів.

На КПК "Мінос" у оборотній відомості відображається зведення операцій по рахунках матеріальних цінностей за звітний період. На підприємстві встановлено, що продавці щоденно здають в бухгалтерію всі прибуткові і видаткові документи разом з товарним звітом, а також відображає здану торгову виручку. Таким документом є квитанції прибуткових касових ордерів на здану виручку в центральну касу підприємства. При перевірці товарних звітів бухгалтер контролює, з одного боку, правильність списання реалізованих товарів матеріально-відповідальною особою, а з іншого ? правильність оприбуткування виручки за ці товари. Перевірені звіти матеріально-відповідальних осіб і додані до них документи є підставою для відображення руху товарів на рахунках бухгалтерського обліку.

На підставі наказу про проведення інвентаризації здійснюється перевірка фактичних залишків матеріальних цінностей.

Мета її проведення:

    Ш контроль за збереженням матеріалів і роботою матеріально відповідальних осіб, перевірка якісного стану матеріальних цінностей; Ш перевірка реальності показників обліку товарних залишків і усунення розбіжностей; Ш виявлення залежалих товарів, що не користуються попитом споживачів для прийняття відповідних заходів керівництвом.

До початку інвентаризації в бухгалтерії повинно бути закінчено опрацювання всіх документів по надходженню, відпуску товарів, зроблено відповідні записи в регістрах синтетичного і аналітичного обліку і виведені залишки на рахунках на день інвентаризації.

Матеріально відповідальні особи до початку інвентаризації повинні дати розписку в тому, що всі прибуткові і видаткові документи ними здані в бухгалтерію і що ніяких не оприбуткованих або не списаних на видаток цінностей у них немає. Дані інвентаризації записуються в акти інвентаризації, які складаються в двох екземплярах і підписуються головою і членами комісії. В бухгалтерії фактичні залишки товарів, зафіксовані в інвентаризаційному опису, звіряються з даними бухгалтерського обліку.

Таблиця Основна кореспонденція рахунків з обліку товарів, що використовується КПК "Мінос" за квітень 2014р.

Зміст

Згідно нормат. документів

На КПК "Мінос"

Сума, грн

Дт

Кт

Дт

Кт

1

Передані товари зі складу у роздріб (переміщення №156 від 02.04.2014 - Додаток В.4)

282

281

28.2

28.1

8010

2

Надійшли і оприбутковані товари від постачальників (видаткова накладна №1244 від 30.04.14 - дод. В.1

282

631

28.2

63.1

9749,75

3

Відображено податковий кредит

641

631

64.4

63.1

1949,95

4

Встановлена торгівельна націнка (35%)

282

285

28.2

28.5

2803,5

5

Реалізовано товари покупцям (н.№174 від 01.04.14 - дод. Д.2)

361

702

36.1

70.2

1343

6

Відображено податкове зобов'язання

702

641

70.2

641.5

223,83

7

Списується сума товарної націнки

285

282

28.5

28.2

2803,5

8

Повернення товарів постачальникам (розрахунок-коригування - дод. 13)

631

282

63.1

28.1

474,85

9

Списується собівартість реалізованих товарів.

    902 791
    282 902
    90.2 , 79.1
    28.2 , 90.2
    872,95 872,95

Таким чином, завдяки документуванню та інвентаризації забезпечується систематичне хронологічне спостереження за запасами підприємства: оцінці та калькулюванню ? вартісне вимірювання товарних запасів; рахункам та подвійному запису ? групування та систематизація даних про наявність та рух запасів; балансу та іншим формам фінансової звітності ? підсумкове узагальнення даних про запаси та забезпечення необхідною інформацією апарату управління.

Для покращення ситуації з надходження і реалізації товарних запасів і зменшення збитку, а в подальшому отримання прибутку на базовому підприємстві необхідно розробити стратегію по реалізації товарно-матеріальних цінностей, яка в свою чергу залежить від терміну поставки і асортименту товарів, які пропонуються покупцям. Дане співвідношення веде до величини отримання виручки від реалізації і збільшує товарооборот.

Для зростання прибутку від реалізації товарів досліджуваному підприємству необхідно виявити додаткові резерви його росту: асортиментна структура, склад товарообороту за видами продажу, комерційних угод, цінова політика тощо.

Похожие статьи




Бухгалтерський облік, Облік матеріальних цінностей і запасів - Аналіз господарської діяльності підприємства

Предыдущая | Следующая