Шляхи розв'язання проблем міжнародних розрахунків - Розвиток системи міжнародних розрахунків в Україні

Надійна та ефективна система платежів має важливе значення для підтримання стабільності банків, фінансових ринків та проведення грошово-кредитної політики держави.

Оскільки платіжна система - життєва важлива частина фінансової системи, вона потребує пильної уваги з боку Центрального банку.

Найбільш яскравими відмінними рисами умов, в яких розвивається розрахункова система, є необхідність великих і розгалужених розрахункових мереж для ефективного проведення розрахунків в максимально наближеному до реального годині режимі по всій території України.

Окремі сегменти платіжної системи значно відрізняються один від одного за ступенем технологічного розвитку.

Повільно йде інтеграція у світову платіжну систему і використання її здобутків для поліпшення міжнародних розрахунків.

Рішення цих загальних проблем, пов'язаних з організацією розрахунків, та інших, супутніх розвитку кожної з підсистем міжбанківських розрахунків відбувається за трьома основними напрямками:

    - удосконалення форм організації розрахунків через розрахункову мережу Національного Банку; - широке використання електронних платежів і сучасних технологій з використанням обчислювальної техніки та комп'ютерній комп'ютерних мереж; - розвиток нових форм організації розрахунків. Центральний Банк вже не перший рік веде роботу по вдосконаленню платіжної системи нашої країни, яка сприяє поступовому поліпшенню якості розрахунків готує платформу для введення більш сучасних форм організації розрахунків.

Без солідної правової бази платіжна система України буде схильна нестабільності і буде укладати в собі постійний правовий ризик для банків і всієї економіки в цілому.

Електронні платежі - динамічна галузь права не тільки в нашій країні, але і за кордоном.

В зарубіжних країнах законодавче забезпечення, як правило, оперативно пристосовують до нововведень в галузі електронних технологій і банківської справи.

У нас же досі немає законодавчих актів, що безпосередньо регулюють електронні платежі, і регулюють цю область міжбанківських розрахунків документи представлені в основному нормативними актами Центрального банку.

У Стратегії розвитку платіжної системи України Центральний Банк позначив як одну з головних складових досягнення своїх цілей зміцнення нормативно-правового регулювання платежів і розрахунків.

В рамках цієї роботи передбачається виділити кілька напрямків:

- банківські інформаційні технології; Центральний банк України, Комітет при Президентові України з політики інформатизації і Держстандарт України підготували Угоду про розробка систем стандартизації і сертифікації інформаційних технологій у банківській справі.

В основу перших українських стандартів, розроблених і прийнятих в 1995 р., лягли міжнародні стандарти.

Розроблювальний зараз стандартизований профіль, який регламентує технологічні параметри банківських автоматизовуваних систем, програмні засоби тощо;

- комплексна система захисту банківської діяльності.

Нормативна база, що стосується застосування методів і засобів захисту, поки недостатньо розвинена;

    - метрологічне забезпечення банківських операцій. - стандартизація правил проведення розрахунків, правил проведення банківських операцій, бухгалтерського обліку і звітності для банківської системи.

Іншою складовою досягнення мети Національного Банку - створення в Україні автоматизованої системи розрахунків у режимі реального часу - має стати посилення нагляду за діяльністю та ризиками кредитних установ у цій сфері.

Законами встановлено загальний порядок і режим платіжних відносин, також терміни проведення платіжних операцій і відповідальність за невиконання зазначених розпоряджень.

Детально, тобто питання практичного застосування зазначених норм, описані в підзаконних, відомчих нормативних актах.

У результаті ми отримуємо діючу платіжну систему.

На практиці вона показала свою працездатність.

Для існування платіжної системи необхідно виконання деяких зовнішніх умов, тобто економічний зміст, яким повинні виступати:

    - розрахункові інструменти (просто кажучи досить одного - грошових коштів), - виконання суб'єктами розрахункових відносин обов'язкових приписів щодо здійснення розрахунків, - дотримання платіжної дисципліни.

Достатність вище перелічених чинників гарантує існування без кризовий платіжної системи.

Сформований криза змусила всіх підійти до вирішення спільними зусиллями.

Підприємства не перестали відвантажувати продукцію, спрямовану на виконання державного замовлення, інші не перестали виконувати неоплачувані замовлення, треті не перестали забезпечувати міста електро та теплоенергією.

Держава та органи державної влади на місцях підійшли до питання виконання своїх зобов'язань з точки зору рівності у взаєминах.

Якщо ще в січні місяці питання про залік взаємних зобов'язань сприймалися як неприйнятна альтернатива посилення фіскальної політики, то травень місяць приніс свої плоди.

Розширився коло заліку взаємних зобов'язань.

Методи боротьби з неплатежами якими користуються на рівні суб'єктів держави, великих підприємств, дрібних підприємств - це не більше ніж спроба вирішити проблему для самого себе, комплексного рішення немає, та й не може бути.

Проблему неплатежів має вирішувати уряд, і тільки воно.

Чому така винятковість - очевидно.

Криза платіжної системи проблема загальнодержавна, серед причин кризи питання є прерогативою Вищої виконавчої влади.

В якості заходів щодо стабілізації платіжного клімату пропонується: формування необхідного обсягу розрахункових інструментів (на початкових етапах не гроші-сурогати).

Сурогати є без інфляційних інструментом.

Грошова емісія призведе до інфляції, тому що великий недолік коштів в економіці.

Відволікання частини коштів з фінансового ринку, посилення контролю за обігом готівкової маси, відповідальність за порушення платіжної дисципліни.

Похожие статьи




Шляхи розв'язання проблем міжнародних розрахунків - Розвиток системи міжнародних розрахунків в Україні

Предыдущая | Следующая