Перспективи розвитку міжнародних розрахнків, Проблеми існування системи міжнародних розрахунків - Розвиток системи міжнародних розрахунків в Україні

Проблеми існування системи міжнародних розрахунків

На стан міжнародних розрахунків впливає багато різних обставин, наприклад:

    - економічні і політичні відносини між країнами; - становище країни на товарних і грошових ринках; - ступінь державного регулювання ЗЕД і його ефективність; - валютне законодавство; - міжнародні торгові правила і звичаї.

Основні ризики, що виникають при міжнародних розрахунках і засоби щодо їх скорочення такі:

1. Кредитний ризик пов'язаний з нездатністю чи небажанням покупця платити. Найбільш імовірний ризик при міжнародних розрахунках, оскільки порушення судового позиву проти боржника, який порушив зобов'язання, в іншій країні потребує більше коштів і часу, а успіх менш імовірний, ніж у випадку з місцевим боржником.

До засобів щодо скорочення даного ризику відносять:

    - використання акредитива; - отримання готівкових депозитів; - отримання страхового покриття експортних кредитів. 2. Валютний ризик пов'язаний зі зміною валютного курсу, яка може несприятливо вплинути на становище експортера та імпортера.

Вартість національної валюти при майбутньому платежу в іноземній валюті залежить від обмінного курсу між двома валютами (особливо, коли на курси обміну впливають ринкові сили).

До засобів щодо скорочення даного ризику відносять:

    - використання форвардного валютного хеджування; - використання ф'ючерсів на ринку опціонів; - виписування рахунків у власній валюті чи у валюті, яка має стійку вартість (долар, фунт стерлінгів, єна, євро); - контрактне забезпечення -- коригування ціни відбувається на основі обумовлених змін валютного курсу. 3. Регіональний ризик спричиняють політичні чи економічні події, які відбуваються в країні імпортера і які стали причиною постійного чи термінового призупинення виплат продавцю.

Регіональний ризик також включає ризик відсутності конвертованості:

- неможливість власника валюти даної країни конвертувати її у валюту іншої країни внаслідок обмеження, накладеного урядом.

До засобів щодо скорочення даного ризику відносять:

    - використання підтвердженого акредитива; - отримування страхового покриття експортних кредитів.

Таким чином, до загальних методів мінімізації затрат та ризиків, що виникають при здійсненні міжнародних розрахунків відносять:

    - використання різних стратегій; - страхування; - вибір методу фінансування.

В зв'язку з цим систему міжнародних розрахунків можна розглядати як відносно самостійну, яка має свої особливості.

По-перше, на відміну від внутрішніх, міжнародні розрахунки регулюються не тільки національними нормативними і законодавчими актами, але й міжнародними законами, банківськими правилами і звичаями.

По-друге, міжнародні розрахунки здійснюються в різних валютах.

Тому, з одного боку, на їх ефективність впливає динаміка валютних курсів.

А з другого боку, нормальне функціонування товарно-грошових відносин можливе тільки в умовах вільного обміну національної валюти на валюти інших країн.

Інакше кажучи, найбільш ефективна участь тої чи іншої країни в міжнародному розподілі праці і міжнародних торгових розрахунках можливе тільки на основі конвертованої валюти.

Як відомо, в даний час існують три групи валют: 1) ВКВ -- вільно конвертована (обмінна) валюта.

Це валюта, яка вільно і необмежено міняється на інші іноземні валюти; 2) ЧКВ -- частково конвертована валюта (проміжна група).

Це національні валюти, в яких використовуються валютні обмеження для резидентів і по окремих видах операцій; 3) замкнута (неконвертована) валюта, яка функціонує в межах одної країни і не обмінюються на іноземні валюти.

Обмінність національної валюти забезпечує:

    - вільний вибір господарськими об'єктами найбільш вигідних ринків збуту закупок в середині країни і за кордоном; - більш активне залучення іноземних інвестицій і розміщення інвестицій за кордоном; - стимулювання впливу іноземної конкуренції на підвищення ефективності, гнучкості й адаптації національних підприємств до середовища, що - міняється; - підтягування національного виробництва до рівня міжнародних стандартів по цінах, витратах, якості й асортименту; - можливість здійснення міжнародних розрахунків в національній валюті.

По-третє, особливістю міжнародних розрахунків являється й те, що в країнах з частково конвертованою валютою держава використовує певні валютні обмеження.

Валютні обмеження являють собою законодавчу чи адміністративну заборону, лімітування і регламентацію операцій резидентів і нерезидентів з валютою й іншими валютними цінностями. Звичайно, валютні обмеження стають причиною негативних наслідків. Вони звужують можливості й підвищують витрати валютного обміну і платежів по зовнішньоторгових угодах. Це пов'язано, насамперед, з нестачею валюти, наявністю зовнішньої заборгованості, погіршенням платіжного балансу.

Валютні обмеження в даній ситуації вводяться з метою концентрації валютних цінностей в руках держави, вирівнювання платіжного балансу, підтримання валютного курсу валюти своєї країни.

Валютні обмеження здійснюються різними способами:

    - блокування виручки експортерів від продажу товарів в даній країні; - повний чи частковий обов'язковий продаж валютної виручки експортерами центральному банку або іншим вповноваженим банкам; - заборона оплати імпорту деяких товарів іноземною валютою; - регулювання строків платежів по експорту й імпорту та ін.

В Україні до валютних обмежень відносяться:

    - обов'язковий продаж експортерами 50% експортної валютної виручки регулювання строків платежів і поставок по експортно-імпортних операціях; - обмежувальний характер продажу валюти імпортеру; - контроль за здійсненням інвестицій за кордоном; - контроль за залученням іноземних кредитів; - регулювання інвестицій нерезидентів і т. д.

В цих умовах підприємствам-суб'єктам ЗЕД необхідно сумлінно вивчати і постійно враховувати в своїй роботі питання експортного й імпортного ліцензування, валютного контролю, податкового законодавства, технічних стандартів і вимог, особливості тарифів і квот, антидемпінгових законодавств, наявності конвертованої валюти і стабільності валюти в країні потенційного іноземного партнера.

Похожие статьи




Перспективи розвитку міжнародних розрахнків, Проблеми існування системи міжнародних розрахунків - Розвиток системи міжнародних розрахунків в Україні

Предыдущая | Следующая