Переваги та особливості андеррайтингу в Україні - Банківський андеррайтинг

На українському фондовому ринку залишається безліч проблем, багато з яких можна вирішити використовуючи досвід Європи та США.

Приведемо найбільш значимі проблеми, які можна вирішити за допомогою розвитку андеррайтингу.

По-перше, для України характерні порівняно невеликі обсяги фондового ринку і проблема неліквідності фондів. Андеррайтинг дозволяє залучити додаткові фонди з недоступних поки галузей і структур, а так само істотно підвищити ліквідність ринку. Це можливо, оскільки потенційні інвестори, не можуть знайти прийнятну та цікаву для себе пропозицію. При розвитку системи андеррайтингових відносин збільшаться можливості вибору, загальний обсяг цінних паперів, що випускаються. А за рахунок збільшення обігу цінних паперів на фондовому ринку, покращиться і його ліквідність.

По-друге, нерозвиненість законодавчої бази, технологій торгівлі, регулятивної та інформаційної інфраструктури, невизначеність співвідношення сил на фондовому ринку в процесі розміщення цінних паперів. Вирішення цієї проблеми лежить у законодавчому визначенні й установленні поняття "андеррайтер", закріпленні процедур і розподілу відповідальності при здійсненні андеррайтингу у відповідних стандартах.

По-третє, необхідно відзначити наступну проблему фондового ринку України, яка почасти може бути вирішена шляхом розвитку андеррайтингу. Це високий ступінь всіх ризиків, пов'язаних із цінними паперами, а також нестабільність в рухах курсів акцій. Для фондового ринку характерні низькі інвестиційні якості цінних паперів і висока частка "чорного" і спекулятивного обороту. Механізм андеррайтингу надає гарну можливість заробити, не вдаючись до "тіньових" схем та спекуляції, що негайно позначиться на зниженні частки цих фінансових механізмів. Через широку доступність інформації, прозорість та постійну взаємодію різних компаній і фінансових структур (у процесі утворення і роботи синдикатів) андеррайтинг сильно знизить ризики.

По-четверте, відсутність відкритого доступу до макро - і мікроекономічної інформації про стан фондового ринку, характерна для України, а також агресивність і гостра конкуренція при відсутності традицій ділової етики. При формуванні різних синдикатів і фінансових груп, андеррайтинг може допомогти згуртувати інвесторів та інших учасників ринку, встановити необхідні взаємовідносини.

Виділимо ряд особливостей, характерних для андеррайтингу в Україні:

    - для фінансових посередників на українському ринку характерна недостатня капіталізація, непевність у майбутній ліквідності цінних паперів, що приводить до більш частого застосування андеррайтингу "на базі кращих зусиль"; - для української практики характерне недостатнє формування емісійних синдикатів. Частіше емітенти працюють із окремими інвестиційними компаніями, які не зв'язані одна з одною; - в порівнянні з міжнародною практикою, досить значна частка емісії розміщається емітентами прямо за допомогою своїх фондових відділів, минаючи фінансових посередників; - нерозвинений конкурентний андеррайтинг. Щоб бути здатним прийняти ці ризики, андеррайтер зобов'язаний створювати резерви на можливі втрати, адекватно рівню прийнятого ризику, що призводить до того, що розрахункова величина власних коштів (капіталу) андеррайтера знижується, результатом чого може стати порушення нормативів, установлених НБУ. 3

Похожие статьи




Переваги та особливості андеррайтингу в Україні - Банківський андеррайтинг

Предыдущая | Следующая