Структура та особливості написання спортивних повідомлень - Спортивні новини в інформаційних випусках на FM-радіостанції

Усі спортивні новини, які передає радіо, загалом, можна поділити на дві групи: повідомлення про змагання, які ще не відбулися, і повідомлення про змагання, які вже відбулися або ще тривають. Кожна із цих груп має ряд специфічних особливостей.

Під час роботи над інформаційним продуктом ми керувалися деякими принципами написання та підготовки спортивних новин, оскільки робота над такою продукцією має ряд особливостей. Отже, перш ніж сісти за написання повідомлення про подію, яка відбудеться, ми намагалися виявити якомога більше цікавих і важливих факторів, що характеризують наступну зустріч, зокрема з'ясувати:

    - тривалість змагань і фактори, що можуть вплинути на їх продовження чи скорочення; - чи немає тут традиційного суперництва і яке співвідношення виграшів і поразок у команд-суперниць; - рекорди команд і окремих суперників, порівняти їх; - погодні умови - дізнатися, що може стати причиною відміни чи перенесення змагань або може накласти на них особливий відбиток; - спортивну готовність команд, фізичну, технічну, психологічну; - чи візьмуть участь у грі провідні гравці команд, їхні лідери, в якій спортивній формі вони перебувають; - сильні й слабкі сторони суперників, їхні переваги, шанси тощо; - інші цікаві фактори (чи не заважатимуть ходу змагань глядачі й скільки їх приблизно буде, чи не змінила якась команда традиційної спортивної форми, у якому стані ігрове поле, басейн, ринг тощо).

Якщо добутих відомостей недостатньо, ми зустрічалися з тренером, говорили з ним у присутності всієї команди або індивідуально. Перед написанням повідомлення намагалися вислухати обидві сторони (суперників) і проконсультуватися з визнаними спортивними авторитетами.

Головний інтерес повідомлень про наступні змагання найчастіше криється в правильному показі значення цих змагань і передбаченні їх ймовірного закінчення. Правильно показати значення змагань ми могли тільки за тієї умови, коли з'ясовували такі фактори:

Ь які перспективи відкриваються перед переможцями;

Ь який вигляд має зіставлення сезонних результатів суперників і результатів традиційного їх суперництва;

Ь чи давно конкурують суперники і коли востаннє вони мірялися силами;

Ь чи є в чемпіонаті приз і який він;

Ь хто з двох суперників мав більше шансів на зустріч з наступним противником?

Розповідь про ймовірний результат зустрічі завжди пов'язана з прогнозуванням. Ці передбачення ми не базували на власних міркуваннях, упереджених переконаннях чи оптимістичних прогнозах, які насправді є нічим іншим, як прагненням видати бажане за дійсне. У своїх прогнозах ми має виходили з висловлювань у пресі, з аналізу тренувань, зіставлення результатів попередніх зустрічей і заяв тренерів, гравців команд-суперниць.

Правильно передбачити ймовірний результат нам допомагало з'ясування таких факторів:

Ь відносна сила і досвід суперників;

Ь спритність і винахідливість, яку вони демонстрували проти інших суперників і один проти одного;

Ь удосконалення майстерності протягом сезону;

Ь нові гравці, хто повернувся після заліковування травм, які є заміни тощо;

Ь новий стиль, система, тактика гри;

Ь на чию користь зіставлення попередніх результатів суперників;

Ь чи не сприятимуть одному з суперників погодні умови;

Ь чи достатньо тренувалися до зустрічі суперники й хто з них менш підготовлений;

Ь які традиції команд, можливо, гості на чужому полі прагнуть не вигравати, а зводити поєдинок внічию;

Ь недавній рекорд чи провал, що впливав на психологічний стан гравців.

Особливості написання повідомлень про змагання, які вже відбулись або ще тривають.

Тут ми уже мали справу з реальними спортивними подіями незалежно від того, на якому етапі перебувало змагання. Тому на початок повідомлення, окрім назв команд, виносили й таке:

    1. Рахунок або результат. Який він? Повний розгром чи блискуча й закономірна перемога? Зустріч закінчилася бойовою нічиєю або випадковим виграшем чи поразкою? 2. Значення результату, хто завоював кубок, приз? Чи вплинули на перебіг змагання заміни? Які були порушення, вилучення з гри? Чи вплинули вони на перебіг змагання, можливо, ставши причиною поразки? 3. Порівняння команд - яка з них стала сильнішою? Чи очікували цього? У чому слабість команди, що програла? У якій частині гри і чим саме команда-переможець перевершила своїх суперників? Яка з двох команд виявилася краще натренованою, підготовленою до матчу? 4. Хто відзначився? Скільки разів і чому саме? Чи виправдали сподівання глядачів "зірки"? 5. Погодні умови - дощ, туман, яскраве сонце, спека, мороз, вітер тощо - завжди можуть позначитись на результатах змагань. 6. Поведінка глядачів і уболівальників. Можливо, вони були обурені однією з команд або, навпаки, бурхливо вітали іншу - команду-суперницю, влаштували на її честь маніфестацію; як вони поводилися та реагували на встановлення нового рекорду, забиття вирішального голу тощо?

Коли ми вже визначили, що саме винести на початок повідомлення, далі викладаємо перипетії змагання. Джерело інформації здебільшого тут вказувати не треба. У викладі перипетій змагання ми також намагалися дотримуватися таких принципів:

    - підтримувати і розвивати висловлену на початку думку; - щоб була послідовність у тлумаченні причин поразки чи перемоги, чому вона закінчилась саме так, а не інакше; - щоб наведена на початку думка про те, що такого результату "слід було чекати", знаходила своє обгрунтування у "тілі" новини; - не відходити від правдивого висвітлення стратегічного замислу або застосованої тактики гри; - щоб коментарі до висловлених на початку думок базувалися на реальних фактах.

Отже, головна лінія, якої ми дотримувалися у розповіді про доконану спортивну подію, полягає в послідовному переказі основних і найцікавіших моментів зустрічі. У будь-якій серйозній грі таких моментів завжди багато. Тому, повідомляючи результат, ми йшли за розвитком гри, найчастіше розповідаючи про неї в хронологічній послідовності - від тайму до тайму, від раунду до раунду, від подачі до подачі. І зазначали при цьому, як змінювався рахунок.

Похожие статьи




Структура та особливості написання спортивних повідомлень - Спортивні новини в інформаційних випусках на FM-радіостанції

Предыдущая | Следующая