Класифікація радіостанцій - Спортивні новини в інформаційних випусках на FM-радіостанції

Особливості наповнення (інформаційного, музичного тощо) радіостанцій на сьогодні чітко визначаються їхнім форматом. Зокрема, цей принцип є складовим для верстки інформаційних випусків. Отже, перш ніж говорити про специфіку, структуру інформаційного випуску, потрібно чітко усвідомлювати формат радіостанції.

У теорії соціальних комунікацій немає єдиної класифікації форматів радіостанцій. Це зумовлено багатьма причинами. Проте основна із них - недотримання формату самими радіостанціями.

Розглянемо найпоширеніші різновиди класифікацій радіостанцій.

За формою власності виділяють такі види радіостанцій:

1. Державне радіомовлення.

До державного радіо належать радіостанції, які утримуються на кошти всього суспільства. В їх основне завдання в умовах ринкової економіки в ідеалі входить задоволення потреб усього суспільства, які з тих чи інших причин не можуть бути задоволені приватними аудіовізуальними засобами масової інформації.

2. Напівдержавне і некомерційне приватне радіомовлення.

До цього типу радіомовлення належать радіостанції, які фінансуються частково державою, частково спонсорами (власниками), частково за рахунок реклами. В їх завдання не входить (або входить частково) комерційна діяльність як така. Вони спочатку є нерентабельними з фінансової точки зору. Подібні аудіовізуальні засоби масової інформації покликані, в першу чергу, задовольняти культурні, соціальні, етнічні, релігійні та інші потреби певного, досить вузького кола слухачів, вони зазнають серйозні труднощі під час збільшення свого рейтингу. Якщо комерційні радіостанції, що живуть, в основному, за рахунок реклами, прагнуть переконати нас у необхідності так чи інакше витратити наші гроші, некомерційне радіо є інструментом впливу на наші погляди і на нашу думку.

3. Комерційне радіомовлення.

Приватне комерційне радіомовлення має на меті винятково заробляння грошей, тому всі програми цих аудіовізуальних засобів масової інформації спрямовані на задоволення смаків різних цільових аудиторій, найчастіше зовсім невимогливих [2].

За типами радіомовлення виділяють такі радіостанцій:

1. Інформаційні радіостанції.

При інформаційному типі мовлення музики в ефірі практично не буває. Зазвичай це "закільцьовані" випуски новин з постійним оновленням інформації у міру її надходження і рекламними вставками. Іноді на деяких радіостанціях до випусків новин додаються й короткі ток-шоу. Під цей тип мовлення підпадають і чисті ток-шоу радіостанції, які стають все більш популярними особливо в США. В їх ефірі обговорюються різні проблеми загального характеру, проводяться інтерактивні опитування, звучать телефонні розмови з радіослухачами.

2. Інформаційно-музичні радіостанції.

Тут співвідношення інформації і музики приблизно 60-70% до 30-40%, тобто 60-70% інформації, 30-40% музики.

3. Музично-інформаційні радіостанції.

Тут співвідношення інформації і музики змінюється на протилежне: 30-40% інформації та 60-70% музики.

4. Музичні радіостанції.

Кількість інформації, включаючи короткі рубрики, випуски новин і рекламу, не перевищує 10-25% ефірного часу. Решта - музика [2].

Класифікація радіостанцій за ознакою "Мета радіостанції".

Мета радіостанції - це визначальна, корінна ознака, з якої вибудовується вся концепція її мовлення, формується її структура, визначаються внутрішні та зовнішні взаємозв'язки. Чітко позначені цілі відіграють визначальну роль при формуванні форми і змісту мовлення радіостанції. Цільове призначення радіостанції, виходячи з соціального замовлення на той чи інший тип радіостанції, визначається власниками радіостанції: радою засновників, редакторами, приватним власником, радою директорів мас-медіа-об'єднань та ін. Зрозуміло, кожен власник при цьому прагне через цільову установку реалізувати власну мету та інтереси. Звідси все розмаїття цільового призначення радіостанцій. На практиці чіткого, однозначного поділу за метою не трапляється (природно, наприклад, що інформаційні цілі ставить перед собою будь-яка радіостанція!), тому мова йде саме про переважну у змісті та обсязі мовлення цільову установку.

Розподіл радіостанцій за метою мовлення виглядає так:

    1. Радіостанції, що ставлять перед собою переважно суспільно-політичні цілі. До тієї групи належать радіостанції, засновниками та / або спонсорами, фінансистами яких є будь-які політичні структури або політичні сили, в тому числі органи. Цю групу радіостанцій можна розділити ще на такі підгрупи, як офіційні радіостанції, які виражають точку зору тих чи інших органів державного управління, партійних об'єднань, політичних рухів, профспілок тощо; нейтральні радіостанції, що тяжіють до об'єктивного висвітлення подій політичного життя суспільства, і опозиційні. 2. Радіостанції, що ставлять перед собою переважно комерційні цілі.

Ця група радіостанцій на сьогодні є найбільшою. Пов'язано це з тим, що радіомовлення стало бізнесом і дозволяє заробити капітал або сприяє просуванню того або іншого продукту, виду послуг і т. д. на ринку. Цю групу радіостанцій також можна розділити на підгрупи: економічно самостійні, які не мають інших джерел доходу, крім доходів від власної діяльності (в основному виробництво і мовлення реклами і рекламних передач); корпоративні, що належать комерційним структурам, фінансовані ними.

3. Радіостанції, що ставлять перед собою переважно просвітницькі цілі.

Ця група не відрізняється численністю, бо радіостанцій, що мають на меті просвітницьку діяльність, сьогодні мало. Серед підгруп треба виділити культурологічні (радіостанції, що ведуть просвітницьку діяльність в галузі загальнокультурних питань і питань мистецтва); освітні (радіостанції, які займаються просвітницькою роботою в галузі науки, проводять освітню роботу); релігійні (радіостанції, які займаються просвітою в певній галузі релігії, наприклад православні).

4. Радіостанції, що ставлять перед собою переважно інформаційні цілі.

Високий рівень потреби суспільства в оперативній та якісній інформації актуалізує саме цю цільову спрямованість діяльності радіостанцій, створює передумови для пошуку нових концептуальних рішень у новинному мовленні. Тут існує градація. Це інформаційні (працюють в режимі оперативного новинного мовлення, дають максимально повну картину подій в їх розвитку); інформаційно-аналітичні (не тільки інформують, а й виражають і формують громадську думку за допомогою аналітичних програм); спеціалізовані (що дають максимум інформації з будь-якої галузі, наприклад, спорту, автомобілізму, музики, науки, техніки і т. д.).

5. Радіостанції, що реалізують переважно розважальні цілі. Серед радіостанцій цієї цільової спрямованості виділяються такі підгрупи: музичні (що спеціалізуються на музичному мовленні і віддають під це мовлення практично весь час роботи в ефірі); розмовно-ігрові (віддають перевагу розважальним розмовним передачам, таким, як ток-шоу, розіграші, вікторини, конкурси, радіоігри); пізнавальні (в основі мовлення яких передачі цікавого і пізнавального характеру) [17].

Радіопростір Сумської області здебільшого представлений комерційним радіо. І лише декілька радіостанцій мають державне і напівдержавне фінансування: радіо "Ера FM" - напівдержавне некомерційне, "Слобода FМ" та "Говорять Суми" (на базі СОДТРК) - державні радіоканали. Отже, програмне наповнення лише декількох радіостанцій, і "Слободи FМ" у тому числі, спрямоване на задоволення суспільства тією інформацією, яку воно не може отримати з тих чи інших причин від приватних аудіовізуальних засобів масової інформації.

Щодо типу радіостанцій, то більшість з них - музичні. І лише "Ера FМ" - винятково інформаційний канал, а "Слобода FМ" та "Говорять Суми" - інформаційно-музичні радіостанції. Таким чином, "Слобода FМ" задовольняє у першу чергу інформаційні потреби мешканців області.

Похожие статьи




Класифікація радіостанцій - Спортивні новини в інформаційних випусках на FM-радіостанції

Предыдущая | Следующая