Жанри телевізійної інформації у прямому ефірі - Свобода слова і відповідальність тележурналіста (на прикладі телеканалу "1+1")

Виділяють такі жанри телевізійної інформації у прямому ефірі:

    1. Жанри інформаційної публіцистики. 2. Жанри аналітичної публіцистики. 3. Жанри художньої публіцистики.

У нашій курсовій роботі в першій главі ми розглянемо два жанри телевізійної інформації у прямому ефірі (жанри телевізійної публіцистики і жанри аналітичної публіцистики). [8, с.130]

Жанри інформаційної публіцистики.

Жанри телевізійної публіцистики, в яких основним зображально-виразним засобом виступає слово, жива людська мова, а формою існування - діалог (спілкування), мають особливе значення для телебачення, оскільки комунікативний процес, виражений переважно промовою з доповненням міміки і пантоміміки, являє собою одну з основ телебачення як соціальної системи, прямо відповідаючи природі екрану.

Серед жанрів телевізійної інформації можна виділити наступні, найбільш часто використовуються у прямому ефірі:

    1. Інформаційне повідомлення (відеосюжет). 2. Замітка - інформаційний жанр журналістики, коротке повідомлення, в якому викладається будь-якої факт. На телебаченні в цьому жанрі виступають усне повідомлення і відеозамітка. 3. Звіт.

Тематична основа звіту, як правило, офіційна подія значного соціального, нерідко державного значення. Цим і пояснюється необхідність "протокольної" фіксації, детального і тривалого показу.

Звіт може вийти в ефір і без журналістських коментарів. Так роблять у тих випадках, коли необхідно продемонструвати неупередженість у висвітленні події. Скажімо, той чи інший захід повністю записують на відеомагнітофон, потім показують його у зручний для глядачів час у скороченому вигляді.

    4. Виступ (монолог в кадрі). Будь-яке звернення людини до масової аудиторії з телеекрану, коли сама ця людина є основним (найчастіше єдиним) об'єктом показу, і є виступ у кадрі. Виступ може супроводжуватися показом кінокадрів, фотографій, графічних матеріалів, документів; якщо виступ відбувається за межами студії, може бути використаний показ навколишнього оточення, ландшафту, проте основним змістом виступу завжди служить монолог людини, яка прагне донести до телеглядачів не тільки конкретну інформацію, а й своє ставлення до неї. 5. Інтерв'ю. Інтерв'ю для журналіста - це, з одного боку, спосіб отримання інформації шляхом безпосереднього спілкування з людиною, яка володіє цією інформацією, а з іншого - публіцистичний жанр у формі бесіди, діалогу, в якому журналіст на екрані за допомогою системи запитань допомагає як можна повніше, логічно послідовно розкрити задану тему в процесі телевізійної передачі. Інтерв'ю як жанр займає особливе місце на телеекрані. Фактично немає жодного випуску новин, де б журналісти ні задавали питань компетентним людям, не зверталися до учасників різних подій, ні цікавилися думкою оточуючих про тих чи інших важливих подіях. Інтерв'ю - неодмінний елемент багатьох складних телевізійних форм. Рідше вона використовується для створення самостійної передачі.

Залежно від завдання, поставленого журналістом, розрізняють інтерв'ю-думка (вислів з ??якого-небудь приводу) та інтерв'ю-факт (повідомлення про що-небудь відомому цій особі).

Використовують жанр інтерв'ю лише тоді, коли беруть інтерв'ю, може сказати більше, ніж журналіст, або коли беруть інтерв'ю, своїм виступом підтримує якусь суспільну кампанію, якщо дане питання стоїть в центрі уваги багатьох людей і потрібно з'ясувати їхні погляди. Опитані традиційно діляться на три категорії:

    1) політичні та державні діячі, фахівці та інші люди, що володіють специфічними знаннями в якійсь конкретній області; їх опитують, щоб дізнатися про що-небудь; 2) знаменитості, яких опитують для того, щоб подробиці їхнього життя та діяльності стали надбанням широкої публіки; 3) звичайні люди, з якими ми зустрічаємося вдома, на вулиці, на службі, і в них беруть інтерв'ю, щоб з'ясувати громадську думку про ту чи іншу подію. 6. Репортаж - найбільш поширений, дієвий, провідний жанр тележурналістики. Термін "репортаж" походить від фр. reportage і англ. report, що означає повідомляти.

Репортаж - жанр журналістики, оперативно повідомляє для телебачення про будь-яку подію, очевидцем або учасником якого є кореспондент. У репортажі на перший план виходить особистісне сприйняття події, явища, відбір фактів автором репортажу.

Описова функція - головна в творчій роботі репортера. Репортер дивиться на подію очима телеглядача (точніше, телеглядачі бачать події очима оператора та репортера). А оскільки описова функція здійснюється камерами, репортерові залишаються закадрові пояснення, розповідь про неочевидних обставин того, що відбувається.

Немає ніякого протиріччя в тому, що, з одного боку, телерепортаж відображає життя у формах самого життя, тобто максимально наближений до реальної дійсності, об'єктивний по суті своїй, а з іншого боку, сутнісним властивістю жанру стає те, що суб'єктивне сприйняття події репортером виходить на перший план, журналіст у більшості випадків виступає свідком, а іноді й учасником відбиваного дії. За способом трансляції розрізняють прямий репортаж і фіксований. Прямий репортаж транслюється в ефір у момент вчинення дії та здійснюється за допомогою пересувної телевізійної станції (ПТС). Неможливість показати подію в момент її звершення або в її реальному часовому обсязі вимагає її фіксації.

Жанри аналітичної публіцистики.

1. Коментар

Телевізійний коментар - це найчастіше різновид виступу в кадрі. Втім, все ширше використовується закадровий коментар і супроводжується спеціально підібраними відеокадрами.

Коментар відноситься до аналітичної публіцистиці тому, що при досить широкому охопленні подій коментатор, слідуючи своєї головної мети, висвітлює, насамперед, причинно-наслідкові зв'язки між подіями, говорить про можливі наслідки того, що відбувається. Основу коментаря як жанру становить відкрита авторська оцінка, аналіз.

    2. Огляд Оглядач розглядає факти в їх взаємодії, розкриває існуючі між ними причинні зв'язки, відшукує в одиничному загальне, огляд відрізняється широтою дослідження матеріалу на відміну від коментаря, в центрі якого може бути одиничний факт чи подія, матеріал огляду обмежений нерідко хронологічними рамками. Предмет даного жанру - суспільні події, а мета - пред'явлення глядачам причинно-наслідкових зв'язків. 3. Бесіда Бесіда, прес-конференція та дискусія носять діалогічний характер і ведуть свій родовід від інтерв'ю бесіда - це специфічний телевізійний жанр аналітичної публіцистики, що представляє собою діалогічну форму повідомлення. Широко представлений в програмах. Присвячений темам, що становлять суспільний інтерес: політичним, економічним, соціальним, морально-етичним, науковим і нерідко переростає в дискусію.

Наявність конфлікту, зіткнення різних точок зору, розвиток думки, що рухається, однак, за заздалегідь наміченим сценарієм (сценарним планом), а в результаті - вирішення конфлікту шляхом вибору найбільш переконливих аргументів, значущість проблематики, цікавість - всі ці якості зумовлюють дієвість і популярність таких передач, а разом з тим і складність їх здійснення.

    4. Дискусія Дискусія (від лат. Discussio - дослідження, розгляд, обговорення) - жанр, привабливий для телеекрану, бо демонструє процес живої думки, її народження, розвиток і рух до мети, що відбувається на очах у глядачів. Зіткнення різних думок включає телеаудиторію в процес дослідження, активізуючи інтелектуальну діяльність, долаючи пасивність, характерну для сприйняття готових істин. Звідси високий пізнавальний потенціал жанру. 5. Ток-шоу У перекладі з англійської дослівно - розмовне видовище, розмовне подання. Ток-шоу, поєднує ознаки інтерв'ю, дискусії, ігри концентруються навколо особистості ведучого. Це максимально персоніфікована екранна форма. Такому взаємовпливу, взаємодії форми і її творця в першу чергу сприяють необхідні особистісні якості: розум, винахідливість, чарівність, гумор, вміння зацікавлено слухати, пластично рухатися та інше. Істотними є також і зовнішні обставини: певне місце і суворо дотримувана циклічність, тобто регулярна повторюваність у програмі, розрахована на збудження у свідомості масового глядача стану "нетерплячого очікування зустрічі". 6. Прес-конференція Прес-конференція - різновид інтерв'ю з великим числом інтерв'юерів, які ставлять питання одному або декільком добре обізнаним в певній області особам.

Короткий інструктаж для журналістів, який орієнтує їх у програмі того або іншого важливого (офіційного) події і бажаних аспектах його освітлення, називається брифінгом. Однак не слід розуміти брифінг тільки як спробу представників урядової установи вплинути на хід висвітлення тієї чи іншої кампанії, акції або зустрічі глав держав.

7. Кореспонденція ("передача") Подібно іншим жанрам аналітичної публіцистики, кореспонденція прийшла на телебачення з газети і радіомовлення. Але цей термін не прижився на ТБ. Замість "кореспонденція" прийнято говорити просто: "передача" "Не будемо сперечатися з професійним жаргоном. Важливіше зрозуміти специфіку цього чи не найпоширенішого жанру. Не претендуючи на художню образність, властиву нарису, проста "передача", подібно газетної кореспонденції, повідомляє факти, причому факти проаналізовані, узагальнені. Це жанр аналітичний, який розробляє на конкретному матеріалі ту чи іншу актуальну проблему, взяту в досить обмеженому масштабі. Тематика кореспонденції практично безмежна: господарство, мистецтво, бізнес, винахідництво, події міжнародного життя і т. д. [7, с.75] .

Таким чином, пряма передача може широко використовувати як елементи жанрів інформаційної публіцистики, так і аналітичної публіцистики, і вбирає в себе їх емоційну цінність, стає більш живою, цікавою і яскравою.

Похожие статьи




Жанри телевізійної інформації у прямому ефірі - Свобода слова і відповідальність тележурналіста (на прикладі телеканалу "1+1")

Предыдущая | Следующая