Функції інформації - Кількісні інформаційні характеристики дискретних джерел повідомлень і каналів

Як уже підкреслювалося, інформацією називають відомості про навколишній світ, про процеси, що протікають в ньому.

Інформація, зафіксована на носіях, набуває властивості реальних об'єктів з своїми характеристиками: об'ємом, швидкістю і напрямом руху, можливостями по цільовому використовуванню і т. п. Носії можуть мати будь-яку фізичну природу і форму: папір, магнітні стрічки і диски, електромагнітні і електричні коливання і ін.

Інформація, зафіксована на носіях, придбаває властивості реальних об'єктів з своїми характеристиками: об'ємом, швидкістю і напрямом руху, можливостями по цільовому використовуванню і т. п. Носії можуть мати будь-яку фізичну природу і форму: папір, магнітні стрічки і диски, електромагнітні і електричні коливання і ін.

Інформація передається, обробляється у вигляді окремих повідомлень.

Вельми важливим є питання взаємовідношення людини і одержуваної їм інформації: цілі витягання (отримання) інформації, види використовування і оцінки її. З цієї точки зору існують наступні підходи до аналізу інформації: синтаксичний, семантичний і прагматичний.

При синтаксичному підході здійснюється структурний аналіз інформації (кількість повідомлень, форма їх уявлення, статистичні характеристики появи і т. д.).

При семантичному підході аналізується смисловий зміст інформації і вплив її на людину і вирішувані їм задачі.

Прагматичний підхід пов'язаний з оцінкою корисності, цінності одержуваної інформації.

Практичні потреби людини визначили функції інформації у житті і діяльності людини, напряму дослідження її. Інформація виконує в житті людини виключно важливу роль. Він постійно використовує її в різних цілях. Не тільки людина, але і все живе на землі постійно випробовує потребу в притоці речовини, енергії і інформації. Задоволення будь-якої потреби вимагає інформації про шляхи і способи досягнення мети.

Інформація вивчається також з точок зору впливу її на людину в плані психологічної, естетичної і етичної дії.

Вельми важливо відзначити динамічні властивості інформації. Об'єкти і явища навколишнього нас світу постійно міняються з різною швидкістю Зміни ці носять випадковий характер як по моментах прояву, по параметрах, діапазоні зміни параметрів, так і по законах зміни. Інформація - як віддзеркалення цих процесів - теж носить динамічний, випадкових характер. Завжди необхідна оновлена інформація, яка покликана усувати невизначеність ситуації в даний момент.

Функції інформації у життя людини і суспільства багатогранні. Вони залежать від вирішуваних задач, від цілей використовування інформації, від зовнішніх умов, від запасу часу і інших ресурсів, призначених для досягнення мети.

Узагальненою функцією інформації є забезпечення виживає і розвитку людини і суспільства в складному і мінливому навколишньому нас світі. Вона складається з ряду приватних функцій, які виявляються в різному ступені залежно від зовнішніх умов і характеру діяльності людини. Найчастіше ми стикаємося з проявами наступних функцій інформації:

    А) управлінської, яка виявляється у всіх елементах повсякденного життя і в трудовій діяльності, і покликана допомогти людині у виборі варіанту власної поведінки або варіанту цілеспрямованої дії на об'єкти і процеси реального миру; Б) комунікаційної, яка виявляється при обміні інформацією між людьми, і направлена на організацію взаємодії між ними; В) пізнавальної, яка обумовлена потребою в інформації, необхідної для загального розвитку, придбання спеціальності і, взагалі, для задоволення потреби до нового безвідносно до його прагматичного значення; Г) психологічної, що виявляється при формуванні певного емоційного настрою за допомогою деяких видів інформації, способів її подачі людині.

З розвитком людського суспільства помітно збільшується ряд інформаційних функцій, міняються їх пріоритети у людини. Істотно, що в чистому виді функції майже не виявляються. Практично завжди присутні елементи управлінської, комунікаційної і інших функцій в комплексі. Пріоритет віддається функції, що визначає інтегральну мету використовування інформації.

Приведена класифікація функцій носить чисто прикладний характер. У такому конкретному виді їх важко використовувати в математичних моделях. Потрібен певний ступінь абстракції. Узагальненою властивістю інформаційних функцій є їх націленість на усунення невизначеності нашого уявлення про стан цікавлять нас об'єктів і процесів реального миру на даний момент або після деяких дій на них внутрішніх або зовнішніх сил. Саме на усунення невизначеності орієнтовані процеси збору, передачі і обробки інформації. Ступінь зміни невизначеності ситуації встановлений в основу кількісної міри інформації.

Похожие статьи




Функції інформації - Кількісні інформаційні характеристики дискретних джерел повідомлень і каналів

Предыдущая | Следующая