Кібернетичний підхід до поняття інформації - Теорія інформації як основа інформаційних технологій

Розглянемо підхід до поняття інформації з погляду кібернетики.

Інформація відомості, які нас цікавлять.

Інформація повідомлення, які володіють новизною або корисністю. У теорії зв'язку під інформацією прийнято розуміти будь-яку послідовність символів.

У кібернетиці інформація та частина повідомлення, яка бере участь в управлінні.

Інформація це відображення зовнішнього світу за допомогою знаків і сигналів.

Кібернетична система (чорний ящик) це спрощене уявлення про складний об'єкт, для якого істотними ознаками служать лише вхідні і вихідні сигнали.

Між кібернетичними системами відбувається обмін сигналами різної природи (акустичних, світлових, графічних, електричних, магнітних і інших). Інформаційний обмін здійснюється між:

Людьми;

Тваринами;

Людьми і тваринами;

Технічними пристроями;

Людьми і технічними пристроями;

Компонентами різних об'єктів (частинами, органами) і ін.

Приклади складних об'єктів наведено на рис. 6. Усі фізичні об'єкти, що знаходяться навколо нас, знаходяться в стані безперервного руху, який супроводжується обміном енергії. Всі види енергообміну супроводжуються появою сигналів. При взаємодії сигналів з фізичними тілами виникають зміни властивостей реєстрація сигналів, тобто утворюється інформація. дані. Дані це зареєстровані сигнали.

приклади складних об'єктів

Рис. 6. Приклади складних об'єктів

Приклад. Подивимося на наше серце. Під час скорочування, воно викидає в судини кров під тиском. Кров ударяється об стінку артерії і виходять клацання, яке ми можемо почути за допомогою стетоскопа. Таким чином, ми реєструємо сигнали серця за допомогою якогось приладу, тобто, одержуємо деякі дані про роботу серця.

У будь-якій кібернетичній системі інформація передається за допомогою сигналів.

Сигнал - матеріальний об'єкт, що несе інформацію.

Інформація адресується отримувачу від відправника, котрі розділені простором і часом, значить, сигнал - це засіб переносу інформації в просторі і часі.

Сигнал передається не самим об'єктом, а різними його станами. Отже,

Сигнал - це вимір стану матеріального об'єкта, здійснений за певним правилом (тобто. за допомогою коду).

Для створення сигналу використовуються тільки такі об'єкти, які мають стійкість в часі і в просторі. Сигнали підрозділяються на статичні (книги, фотографії, магнітні плівки, диски, відеоплівки и т. д.) и динамічні (силове поля, світлове, звукове, радіо хвилі и т. д.). Статичні сигнали застосовуються для збереження інформації, динамічні - для передачі.

Дані несуть в собі інформацію про події, що відбулися в матеріальному світі. Для того, щоб дані давали інформацію, необхідна наявність методу обробки

Інформація ? це продукт взаємодії даних і адекватних їм методів.

Приклад. На столі лежить книга. Вона містить якісь дані. Щоб одержати з цих даних інформацію потрібно застосувати методи обробки, тобто прочитати. Читаючи книгу, людина одержує інформацію.

Візьмемо знову приклад з серцем. Стетоскоп реєструє сигнали серця, але щоб одержати інформацію про стан серця нам потрібно обробити ці дані, тобто застосувати методи обробки даних. Людина, яка володіє відповідними методами обробки, зможе одержати інформацію про роботу і стан серця.

Інформація передається у формі повідомлень від деякого джерела інформації до її приймача за допомогою каналу зв'язку між ними. Джерело посилає повідомлення, яке кодується в переданий сигнал. Цей сигнал посилається по каналу зв'язку. В результаті в приймачі з'являється сигнал, що приймається, який декодується і стає повідомленням, що приймається.

Канал зв'язку

ДЖЕРЕЛО

----------->

Повідомлення

ПРИЙМАЧ

Похожие статьи




Кібернетичний підхід до поняття інформації - Теорія інформації як основа інформаційних технологій

Предыдущая | Следующая