Форми адекватності інформації - Теорія інформації як основа інформаційних технологій

Адекватність інформації може виражатися в трьох формах: семантичної, синтаксичної, прагматичної.

Синтаксична адекватність. Вона відображає формально-структурні характеристики інформації і не зачіпає її смислового змісту. На синтаксичному рівні враховуються тип носія і спосіб представлення інформації, швидкість передачі і обробки, розміри кодів представлення інформації, надійність і точність перетворення цих кодів і т. п. Інформацію, що розглядається тільки з синтаксичних позицій, звичайно називають даними, оскільки при цьому не має значення смислова сторона. Ця форма сприяє сприйняттю зовнішніх структурних характеристик, тобто синтаксичної сторони інформації.

Семантична (смислова) адекватність. Ця форма визначає ступінь відповідності образа об'єкту і самого об'єкту. Семантичний аспект припускає облік смислового змісту інформації. На цьому рівні аналізуються ті відомості, які відображає інформація, розглядаються смислові зв'язки. Ця форма служить для формування понять і уявлень, виявлення значення, змісту інформації і її узагальнення.

Прагматична (споживацька) адекватність. Вона відображає співвідношення інформації і її споживача, відповідність інформації меті управління, яке на її основі реалізується. Виявляються прагматичні властивості інформації тільки за наявності єдності інформації (об'єкту), користувача і мети управління. Прагматичний аспект розгляду пов'язаний з цінністю, корисністю використовування інформації при виробленні споживачем рішення для досягнення своєї мети. З цього погляду аналізуються споживацькі властивості інформації. Ця форма адекватності безпосередньо пов'язана з практичним використовуванням інформації, з відповідністю її цільової функції діяльності системи.

Разом з поняттям інформація часто уживається поняття дані. Покажемо, в чому їх відмінність.

Найчастіше дані слід розглядати, як формалізоване (у вигляді тексту, візуального чи звукового зображення та т. ін.) представлення інформації. Дані можуть розглядатися як ознаки або записані спостереження, які з якихось причин не використовуються, а тільки зберігаються. В тому випадку, якщо з'являється можливість використовувати ці дані для зменшення невизначеності про що-небудь, дані перетворюються на інформацію. Тому можна стверджувати, що інформацією є використовувані дані.

Для інформаційної взаємодії з різних причин (відсутність потреби в повному обсязі інформації, технічні можливості засобів реєстрації, оброблення чи передавання) найчастіше використовується частка даних, яка містить певний, з тих чи інших причин, допустимий обсяг даних. Такі частки даних прийнято називати інформаційними об'єктами чи повідомленнями.

Приклад. Напишіть на листі десять номерів телефонів у вигляді послідовності десяти чисел і покажіть їх вашому другові. Він сприйме ці цифри як дані, оскільки вони не надають йому ніяких відомостей

Потім проти кожного номера вкажіть назву фірми і рід діяльності. Для вашого друга незрозумілі цифри знайдуть визначеність і перетворяться з даних в інформацію (повідомлення), яку він надалі міг би використовувати.

Одне і те ж інформаційне повідомлення (стаття в газеті, оголошення, лист, телеграма, довідка, розповідь, креслення, радіопередача і т. п.) може містити різну кількість інформації для різних людей залежно від їх попередніх знань, від рівня розуміння цього повідомлення і інтересу до нього.

Так, повідомлення, складене на японській мові, не несе ніякої нової інформації людині, що не знає цієї мови, але може бути високоінформативним для людини, що володіє японським. Ніякої нової інформації не містить і повідомлення, висловлене на знайомій мові, якщо його зміст незрозуміло або вже відомий.

Інформація є характеристика не повідомлення, а співвідношення між повідомленням і його споживачем. Без наявності споживача, хоча б потенційного, говорити про інформацію безглуздо.

У випадках, коли говорять про автоматизовану роботу з інформацією за допомогою яких-небудь технічних пристроїв, звичайно в першу чергу цікавляться не змістом повідомлення, а тим, скільки символів це повідомлення містить.

Стосовно комп'ютерної обробки даних під інформацією розуміють деяку послідовність символічних позначень (букв, цифр, закодованих графічних образів і звуків і т. п.), яка несе смислове навантаження і представлена в зрозумілому комп'ютеру вигляді.

Похожие статьи




Форми адекватності інформації - Теорія інформації як основа інформаційних технологій

Предыдущая | Следующая