Будова і принцип дії діапроекторів - Проектори: основні характеристики

Особливу схему діапроекції мають кодоскопи (графопроектори). Освітлювально-проекційна система кодопроектора розташована вертикально, а об'єкт проекції - горизонтально. Світловий потік від проекційної лампи відбивається рефлектором вертикаллю нагору, проходить через конденсор (лінза Френеля) і предметний столик з кодопозитивом, попадає в об'єктив з поворотним дзеркалом і формує на екрані збільшене зображення об'єкта (рис. 2).

Проекційні апаратури розрізняють залежно від того, який посібник використовують для одержання зображення на екрані.

    1-а Група. Апарати для демонстрації діапозитивів. Кадропроектори - тільки для демонстрації діапозитивів (слайдів). Універсальні Діапроектори - для діапозитивів і діафільмів. Епідіаскопи - для діапозитивів й епіпосібників. 2-а Група. Апарати для демонстрації діафільму. Це Фільмоскопи й Універсальні Діапроектори. 3-а Група. Апарати для проекції епіпосібників: Епіпроектори й Епідіаскопи, Спеціальні Відеокамери. 4-а Група. Апаратури для демонстрації кодопосібників - Кодоскопи (Графопроектори, Оверхеди).

По ступеню автоматизації процесів фокусування й зміни кадрів розрізняють проектори з повністю автоматичним пристроєм, з напівавтоматичним і неавтоматичним керуванням.

Апарати З Повністю Автоматичним Пристроєм працюють без оператора (наприклад, вчителя) по заданій програмі (від реле часу, програмного пристрою або магнітофона) і оснащені автофокусуючим пристроєм.

Першими вітчизняними апаратами такого типу стали діапроектори "Діана-207", "Пеленг-700АФ". Останній має світловий потік до 700 лм, дистанційне керування, змінні об'єктиви, приставку для діафільмів, автоматичний привод, таймер, автофокус, систему вибору діапозитивів. В автоматичному режимі; слайди демонструються з інтервалом 30 с. Після показу останнього слайда касета повертається у вихідне положення. Затемнення приміщення не потрібно.

Автоматичними Називають Апарати, у яких відпрацьовування процесу зміни кадрів, підфокусировка робиться механізмами з власними приводними пристроями при подачі відповідних команд. До них відносять діапроектор "Світяз-авто", модифікації "Протона", "Пеленг-500А", "Пеленг-500АФ", "Пеленг-700АД", "Пеленг-700ІК" й "Пеленг-800". Технічні характеристики: охолодження примусове, світловий потік від 350 до 500 лм, дистанційне керування фокусуванням і зміною кадрів, таймер, прямий й зворотний рух кадрів. Діапроектор "Протон" дозволяє демонструвати слайди по заданій програмі, синхронізованою з фонограмою магнітофона. Діапроектор "Діана-205" має пульт дистанційного керування із сенсорними контактами й механізм зміни потужності світлового потоку в межах від 0 до 500 лм.

Напівавтоматичними називають апарати, у яких відпрацьовування процесів зміни кадрів здійснюється механізмами при керуванні або при контролі оператора. До напівавтоматичного відносяться діапроектори "Світязь", "Світязь-М", "Пеленг-500К". Такий діапроектор має світловий потік до 350 лм, ручний привод і примусове охолодження. При демонстрації діапозитивів потрібне часткове затемнення приміщення. Діапроектор "Світязь-М" постачений приставкою для демонстрації діафільмів.

3. Діапроектор "Світязь"

Неавтоматичні апарати - якими оператор управляє сам всіма процесами. До цих апаратів відносяться діапроектор "Екран", різні модифікації діапроектора "Світло" й ін., а також графопроектори "Лектор-2000", "Пеленг-2400" й ін.

Серед традиційних і дотепер досить розповсюджених по освітніх установах діапроекторів можна назвати різні модифікації "Світязю" й "Протона".

Діапроектор "Світязь" призначений для демонстрування кольорових і чорно-білих діапозитивів, встановлених у рамках 50х50 мм.

На рис. 3 наведений загальний вид діапроектора, де: 1 - штовхач; 2 - кнопка для включення проекційної лампи; 3 - касета; 4 ручка для точного наведення об'єктива на різкість; 5 - знімна кришка діапроектора; 7 - проекційний об'єктив. Знімна кришка кріпиться на діапроекторі гвинтом 6. Діапроектор постачений ніжкою 8, за допомогою якої змінюють положення зображення на екрані по вертикалі. Всередині корпуса змонтована лампа накалювання галогенного типу КГМ 24-150 напругою 24 В и потужністю 150 Вт, дзеркальний відбивач, трьохлінзовий конденсор з теплофільтром, проекційний об'єктив "Триплет" з фокусною відстанню 78 мм і відносним отвором 1:2,8, розташованим в об'єктивотримачі, електродвигун з вентилятором і трансформатором. На дні корпуса перебуває запобіжник типу ВП-1-2 А.

Касета розрахована на 36 діапозитивів, які подаються в кадрове вікно вручну штовхачем. При установці діапозитива в кадрове вікно пересувають штовхач уперед від себе. Для зміни діапозитива необхідно повністю висунути штовхач до упору на себе. При цьому діапозитив повертається з кадрового вікна в касету, а касета переміщається вперед, тим самим підготовляючи черговий діапозитив для проекції. Це дозволяє ввести наступний діапозитив у кадрове вікно при русі штовхача у зворотному напрямку. Касету встановлюють на діапроектор при заздалегідь витягнутому до упору штовхачі. Діапозитиви укладають у касету емульсійним шаром до джерела світла із зображенням, переверненим на 180°.

Для зміни проекційної лампи необхідно вивернути об'єктив, відвернути гвинт і зняти кришку. Установивши нову лампу в патрон і поставивши об'єктив на місце, варто помістити в кадрове вікно спеціальну діафрагму, що входить у комплект діапроектора, потім переміщенням лампи нагору або вниз домогтися правильного положення зображення нитки на кришці об'єктива, як показано на самій діафрагмі. Після юстировки лампи вивернути об'єктив, установити кришку на місце, закріпити гвинтом і ввернути об'єктив в об'єктивотримач.

Діапроектор "Протон" (рис. 4) служить для демонстрування діапозитивів, поміщених у рамки розміром 50х50 мм. Ємність касети, розташованої в діапроекторі, 36 діапозитивів.

Цей діапроектор має світлосильний проекційний об'єктив з фокусною відстанню 75 мм і відносним отвором 1:2,8 й 300-ватну проекційну лампу, що працює від мережі напруги 127 або 220 В (лампа К 127-300-2 або К 220-300-2).

Освітлювально-проекційна система складається з рефлектора, проекційної лампи, трьохлінзового конденсора, оптичного теплофільтра й об'єктива.

    4. Загальний вигляд, панель керування і колодка роз'ємів діапроектора "Протон" 1 - Ручка Програмного Пристрою, 2 - Виключатель Проекційної Лампи, 3 - Клавіша "Хід Вперед", 4 - Клавіша "Хід Назад", 5 - Клавіша "Цикл", 6 - Клавіша "Магнітофон", 7 - Клавіша Заміни Касет, 8 - Гніздо Підключення Пульта Дистанційного Керування, 9 - Гніздо Підключення Магнітофону, 10 - Гніздо Підключення Мережі

У діапроекторі передбачені: реле часу, програмний пристрій, пульт дистанційного керування й можливість підключення магнітофона. Ці пристрої дозволяють здійснювати покадровий показ діапозитивів з пульта дистанційного керування; автоматичний показ при однаковому інтервалі часу з повторенням циклів; автоматичний показ діапозитивів при різних інтервалах часу з повторенням циклів за допомогою програмного пристрою; автоматичний вибір діапозитива.

На основі діапроектора розташований перемикач напруги й запобіжник.

Пульт дистанційного керування має кнопки для зміни діапозитивів у прямому й зворотному напрямках і клавішу для дистанційної підфокусировки об'єктива.

Короткочасним натисканням клавіш "Вперед" або "Назад" роблять зміну діапозитивів у прямому й зворотному напрямках. Якщо на ці клавіші нажати й не відпускати їхній тривалий час, можна просунути касету на кілька кадрів без показу проміжних діапозитивів. Аналогічним образом поміняють діапозитиви за допомогою пульта дистанційного керування.

Якщо необхідно, щоб діапроектор працював у режимі замкнутого циклу, тобто при русі касети вперед діапозитиви проектувалися на екран один за іншим через однаковий інтервал часу, то треба ручкою програмного пристрою (реле часу) установити потрібний інтервал часу й нажати клавішу "Цикл". Якщо інтервал часу показу діапозитива повинен бути різним, то на касету встановлюють спеціальне пристосування складальне поле з контактами. Програмний пристрій включають за допомогою ручки 1 і натискають клавішу "Цикл".

У діапроеторі передбачена можливість синхронної роботи з магнітофоном за допомогою спеціального пристрою. Тривалість проектування діапозитива від програмного пристрою коливається від 3 до 40 с.

Габарити діапроектора "Протон" - 320х250х210 мм, маса не більше 9 кг.

Похожие статьи




Будова і принцип дії діапроекторів - Проектори: основні характеристики

Предыдущая | Следующая