Класифікація і класифікаційне кодування інформації. Система класифікації. Загальні відомості - Стиснення даних по методу Лемпеля-Зіва

Важливим поняттям при роботі з інформацією є класифікація об'єктів.

Класифікація система розподілу об'єктів (предметів, явищ, процесів, понять) по класах відповідно до певної ознаки

Під об'єктом розуміється будь-який предмет, процес, явище матеріальної або нематеріальної властивості. Система класифікації дозволяє згрупувати об'єкти і виділити певні класи, які характеризуватимуться рядом загальних властивостей. Класифікація об'єктів ? то процедура групування на якісному рівні, направлена на виділення однорідних властивостей. Стосовно інформації як до об'єкту класифікації виділені класи називають інформаційними об'єктами.

Приклад. Всю інформацію про університет можна класифікувати по численних інформаційних об'єктах, які характеризуватимуться загальними властивостями:

Інформація про студентів ? у вигляді інформаційного об'єкту "Студент";

Інформація про викладачів ? у вигляді інформаційного об'єкту "Викладач";

Інформація про факультети ? у вигляді інформаційного об'єкту "Факультет" і т. п.

Властивості інформаційного об'єкту визначаються інформаційними параметрами, званими реквізитами. Реквізити представляються або числовими даними, наприклад вага, вартість, рік, або ознаками, наприклад колір, марка машини, прізвище.

Реквізит ? логічно неподільний інформаційний елемент, що описує певну властивість об'єкту, процесу, явища і т. п.

Приклад. Інформація про кожного студента у відділі кадрів університету систематизована і представлена за допомогою однакових реквізитів:

Прізвище, ім'я, по батькові;

Стать;

Рік народження;

Місце народження;

Адреса мешкання;

Факультет, де проходить навчання студент, і т. д.

Всі перераховані реквізити характеризують властивості інформаційного об'єкту "Студент".

Окрім виявлення загальних властивостей інформаційного об'єкту класифікація потрібна для розробки правил (алгоритмів) і процедур обробки інформації, представленої сукупністю реквізитів.

Приклад. Алгоритм обробки інформаційних об'єктів бібліотечного фонду дозволяє одержати інформацію про всі книги з певної тематики, про авторів, абонентів і т. д.

Алгоритм обробки інформаційних об'єктів фірми дозволяє одержати інформацію про об'єми продажів, про прибуток, замовників, види вироблюваної продукції і т. д.

Алгоритми обробки в тому і іншому випадку переслідують різні цілі, обробляють різну інформацію, реалізуються різними способами.

При будь-якій класифікації бажано, щоб дотримувалися наступні вимоги:

    1. Повнота обхвату об'єктів даної області; 2. Однозначність реквізитів; 3. Можливість включення нових об'єктів.

У будь-якій країні розроблені і застосовуються державні, галузеві, регіональні класифікатори. Наприклад, класифіковані: галузі промисловості, устаткування, професії, одиниці вимірювання, статті витрат і т. д.

Класифікатор систематизоване зведення найменувань і кодів класифікаційних груп.

При класифікації широко використовуються поняття класифікаційна ознака і значення класифікаційної ознаки, які дозволяють встановити схожість або відмінність об'єктів. Можливий підхід до класифікації з об'єднанням цих двох понять в одне, назване як ознака класифікації. Ознака класифікації має також синонім основа розподілу.

Приклад. Як ознака класифікації вибирається вік, який складається з трьох значень: до 20 років, від 20 до 30 років, понад 30 років.

Відомо три системи класифікації об'єктів: ієрархічна, фасетна, дескрипторна. Ці системи розрізняються різною стратегією застосування класифікаційних ознак. Розглянемо основні ідеї створення цих систем класифікації.

Похожие статьи




Класифікація і класифікаційне кодування інформації. Система класифікації. Загальні відомості - Стиснення даних по методу Лемпеля-Зіва

Предыдущая | Следующая