НАБРЯКОВА ХВОРОБА СВИНЕЙ - Патоморфологія септичних хвороб тварин

Набрякова хвороба (Morbus oedematosus; колібактеріоз, коліентеротоксемія, ешерихіоз, колідіарея, коліінфекція та ін.) інфекційне, частіше, гостро протікаюче захворювання поросят відлучного віку, перших двох тижнів після відлучення і трохи старшого віку. Звичайно захворюють поросята кращої вгодованості.

Хвороба характеризується появою нервових явищ, діареєю, набряками в різних органах і тканинах, запаленням травного тракту, а також виникненням дистрофічних змін у паренхіматозних органах, частіше в печінці.

Збудник хвороби - ентеропатогенні - гемолітичні штами кишкової палички роду Eschenchia (L. coli).

Патогенез. Джерелом збудника є хворі та перехворілі набряковою хворобою підсвинки, а також свині-бактеріоносії ентеропатогенних ешерихій. Зараження може відбуватись рідше аерогенними шляхами. Збудник хвороби переноситься через різні предмети догляду за тваринами, а також обслуговуючим персоналом. Захворювання виникає в різні пори року і за нетривалий час поширюється на значне поголів'я. Виникнення хвороби пов'язане з поганими умовами утримання і годівлі свиноматок, особливо у другій половині вагітності, коли в раціоні переважають білкові корми. Розлади травлення призводять до дисбактеріозу. У кишечнику переважають токсигенні бета-гемолітичні штами кишкової патички, які мають здатність до розмноження і виділення ендо - і екзотоксинів. Останні викликають гостру Інтоксикацію організму і колапс. Розвивається гостре запалення слизової оболонки кишечнику з крововиливами. Патогенні штами кишкової палички проникають в кровоносне русло, виділяють гістамін, гіалуронідази і ряд токсичних речовин, останні викликають мукощне і фібринощне набрякання кровоносних судин, що призводить до збільшення їх проникності та появи набряку в основній речовині сполучної тканини різних органів і тканин. Збільшення проникності судин кишечнику полегшує проникнення токсичних речовин з кишечнику в кров, викликаючи загальну інтоксикацію організму та пригнічення імунологічної реактивності.

Симптоми хвороби. Хвороба може протікати надгостро - від кількох годин до 2-х днів, гостро - 3-4 і підгостро - 10 днів. Головними клінічними ознаками хвороби у поросят до місячного віку є підвищення температури, пригнічений стан, порушення функції травного тракту, зневоднення тіла (ексікоз), схуднення. Хвороба закінчується смертю у 30-80 %. У поросят 2-3-місячного віку розвивається серозний кон'юнктивіт, порушення діяльності нервової системи (збудження, пригнічення), підвищення температури тіла, діарея; з'являються набряки підшкірної клітковини на голові, промежин.

Патологоанатомічні зміни. При зовнішньому огляді трупів поросят, що загинули віл набрякової хвороби, знаходять набряки шкіри на голові (повіки, лоб, в основі шкіри вух), шиї, промежин.

На розтині спостерігають драглисті набряки підшкірної клітковини на голові, трахеї, черевній стінці, суглобах. Лімфатичні вузли збільшені, соковиті, гіперемійовані - серозний лімфаденіт. Відмічаються застійні явища в слизовій оболонці ротової порожнини, глотки, стравоходу. У грудній порожнині та в перикардіальній сорочці серозно-фібринозний випіт.

У легенях венозний застій і набряк. В черевній порожнині знаходять різну кількість прозорої лимонно-жовтої або блідо-рожевої рідини, що через певний час набуває драглистої консистенції. У шлунку і кишечнику розвивається гостре серозно-катаральне запалення з геморагічним ухилом, на слизовій оболонці можуть бути крапкові крововиливи і багато слизу.

Патогномонічною ознакою набрякової хвороби є вогнищевий або дифузний набряк стінки шлунка (частіше в пілоричній його частині), товщина якої може досягати 2--3 см, та серозний набряк брижі ободової кишки (рис. 13). Печінка збільшена в розмірах, жовто-сірого кольору, а при застійній гіперемії набуває червоно-бурого кольору. В печінці зміни можуть мати характер токсичної дистрофії, або так званої глазурованої печінки, при якій на поверхні печінки, під її капсулою, помітні сіро-коричневого кольору плями з голубуватим відтінком. Нирки в'ялі, блідо-сірого кольору з дрібними крововиливами в кірковому шарі. Кровоносні судини мозку і його оболонок кровонаповнені, можуть бути дрібні крововиливи.

Патологогістологічні зміни. У тонкій кишці знаходять серозно-катаральний десквамативний катар та гіперсекрецію кишкових залоз. Підслизовий шар в стані набряку, навколо судин виражена клітинна інфільтрація. В лімфатичних вузлах брижі спостерігається гіперемія і мукоїдне набрякання, виражені периваскулярні набряки. В печінці зерниста і вакуольна дистрофії, набряк просторів Діссе. В серці зерниста дистрофія і набряк міжм'язової сполучної тканини. В головному і спинному мозку периваскулярні і перицелюлярні набряки, базофілія нервових клітин, хроматоліз цитоплазми.

Діагноз ставлять комплексно з урахуванням анамнезу, даних епізоотології, клініки, патоморфології та бактеріологічного дослідження.

Диференційна діагностика. Слід виключити хвороби Ауєскі і Тешена, лістеріоз, пастерельоз та деякі види отруєнь (кухонною сіллю, миш'яком, деякими алкалоїдами).

При хвороб і Ауєскі найбільш характерні зміни: міліарні вогнища некрозу в печінці, селезінці, на слизовій оболонці глотки, наявність гострої серозно-катаральної бронхопневмонії, паренхіматозний лімфоцитарний енцефаломієліт.

Проявом хвороби Тешена є гострий серозно-катаральний риніт, бронхіт, крапкові крововиливи під епі - і ендокардом, на плеврі, слизовій оболонці сечового міхура, лімфоцитарний енцефаломієліт, нейронофагія.

Лістеріоз характеризується наявністю в селезінці, міокарді, печінці, нирках міліарних некрозів, крововиливів на серці, плеврі, слизовій оболонці трахеї і бронхів. У абортованих плодів виникають численні абсцеси в печінці, а в нервових клітинах - дистрофічні та некротичні зміни.

Пастерельоз проявляється геморагічним діатезом, серозними драглистими набряками в підщелеповому просторі в ділянці глотки й шиї, фібринозно-некротичною пневмонією, фібринозним плевритом і перикардитом.

Похожие статьи




НАБРЯКОВА ХВОРОБА СВИНЕЙ - Патоморфологія септичних хвороб тварин

Предыдущая | Следующая