Отруєння сечовиною, Отруєння нітратами і нітритами - Отруєння тварин різними речовинами

Спостерігають нерідко, при неправильній дозуванні карбаміду, використовуваного в якості кормової добавки тваринам.

Токсична доза для великої рогатої худоби дорівнює 200,0. При надлишку карбаміду в рубці аміак і карбамід амонію, які утворюються при розпаді сечовини, не засвоюються мікроорганізмами і викликають отруєння. Смерть нерідко настає через 1-3 години після поїдання сечовини.

Патологоанатомічні зміни. При розтині трупів у рубці встановлюють сильний запах аміаку. Книжка, сичуг і тонкий відділ кишечника в стані гострого катарального запалення, печінка нерівномірно пофарбована. У легенях набряк і катаральний бронхіт. Відзначають також запалення нирок, крововиливу в кісткову мускулатуру, в м'яку мозкову оболонку, гіперемію мозку і переповнення сечового міхура сечею. При гістологічному дослідженні виявляють зернисту дистрофію печінки, гострий гломерулонефрит, проліферацію клітин ретикулоендотеліальної системи з утворенням гніздова клітинних скупчень у міокарді, печінці, наднирниках.

Отруєння нітратами і нітритами

Нітрати або селітри - калійну та натрієву використовують як добрива полів і пасовищ, де і поїдається худобою. Смертельна доза селітри для великої рогатої худоби 100 г, для свиней і овець 20-30 р.

Патогенез: В організмі тварин нітрати перетворюються в більш отруйні нітрити. Джерелом отруйних речовин можуть бути рослини, які ростуть на грунтах, рясно удобрених селітрою, бур'яни, а також їдальня і цукровий буряк. Містяться нітрати і в воді, в якій багато гниючих рослинних і тваринних залишків. Нітрити, що потрапили в кров, перетворюють гемоглобін в метгемоглобін, тим самим порушується постачання тканин киснем. Виділяючись нирками, вони викликають дистрофічні та запальні процеси в них.

Патологоанатомічні зміни. У загиблих тварин в різному ступені уражається шлунково-кишковий тракт: при отруєнні рослинами, що містять нітрати, спостерігають гіперемію, при отруєнні селітрою катарально-геморагічне запалення, інколи з утворенням виразок. Кров коричнева або бурого кольору через присутність метгемоглобіну. Під серозними покривами, а також у сечовому міхурі зустрічаються крововиливи, нирки нерівномірно пофарбовані.

Попередній діагноз на отруєння селітрою можна поставити, профільтрувати вміст шлунку і кишечника і випарувати його до утворення білуватого порошку, який спалюють на кінчику ножа на спиртовій або газовому пальнику. Натрієва селітра забарвлює полум'я у жовтий колір, а калійна - у фіолетовий.

Похожие статьи
Отруєння сечовиною, Отруєння нітратами і нітритами - Отруєння тварин різними речовинами

Предыдущая | Следующая