Методика проведення досліджень - Якісна оцінка грунтів господарства ТОВ "Носівка Агро" Чернігівської області Носівського району

Для проведення якісної оцінки грунтів агрофірми "Носівка Агро" були закладені і описані 7 розрізів, відібрані зразки для проведення аналізів. Польові грунтові дослідження в межах обстежуваної ділянки проводили згідно "Методики проведення польових досліджень грунтів приведеної в книзі [16].

Дослідження агроекологічних та якісних показників грунтового покриву проводилися згідно "Методики суцільного грунтово-агрохімічного моніторингу сільськогосподарських угідь України", затвердженої спільним наказом УААН та Міністерством с.-г. і продовольства України відповідно 20.06.1994 р. та 29.06.1994 р.

Відбір грунтових зразків для агрохімічного аналізу грунту проводили згідно ДСТУ 4287:2004 "Якість грунту. Відбирання проб" [7].

Польові дослідження щодо грунтового обстеження та визначення якісних характеристик грунту земельної ділянки проводились разом із співробітниками Держродючості Чернігівської області.

Проведені польові дослідження включали морфолого-генетичні дослідження грунтового профілю, дослідження властивостей грунтотворної породи, вивчення особливостей рельєфу місцевості, геологічних особливостей, встановлення глибини залягання грунтових вод, природної та сільськогосподарської (культурної) рослинності, грунтової мезо - та зоофауни, антропогенного впливу на грунтовий покрив ділянки.

Дані по механічному складу грунтів, вмісту рухомих форм фосфору і калію були взяті з монографії грунтів господарства за матеріалами обстеження земельних філією інституту "Земпроект", а також з матеріалів по агрохімічному обстеженню грунтів господарства Держродючості Чернігівської області. Використовувались і літературні дані по грунтам області. Аналізи проводились в одній з лабораторій кафедри грунтознавства і охорони грунтів НУБіП України. Визначення вмісту амонійного та нітратного азоту - згідно ДСТУ 4729:2007 Якість грунту. Визначення нітратного та амонійного азоту в модифікації ННЦ ІГА ім. О. Н. Соколовського [9]. - Визначення вмісту органічної речовини (гумусу) - згідно ДСТУ 4289:2004 Якість грунту. Методи визначення органічної речовини [8].

Результати проведених аналітичних визначень та камеральних досліджень приведені в додатках. Повторність аналітичних досліджень триразова із змішаного зразка, відібраного з елементарної ділянки. Бонітет грунту розраховували за агроекологічним методом А. І. Сірого [3,15].

Середні показники по вмісту доступних форм фосфору і калію, по рН сольової витяжки виводились за допомогою загальноприйнятих методів варіаційної статистики.

Якісну оцінку, бонітування грунтів господарства проводимо агроекологічним методом (Сірий, 1981).

Для кожного діагностичного показника, що служить у якості одного з основних (типових) критеріїв, обчислювався бонітувальний бал як відсоткове відношення фактичного значення до стандартного. У якості стандарту, що оцінюється 100 балами, приймались наступні значення діагностичних показників: для запасу гумусу у шарі 0-100 см - 500 т/га; для максимально можливого запасу продуктивної вологи - 200 мм у шарі 0-100 см; для рухомого фосфору, що визначався за методом Чирікова - 20 мг, за методом Мачигіна - 6 мг на 100 г грунту; для обмінного калію, що визначався за методом Чирікова - 20 мг, за методом Мачигіна - 40 мг на 100 г грунту.

З усіх основних критеріїв виводився як середньоарифметичне середній бал даного грунту, який потім коректувався модифікаційним шляхом послідовного умноження його на поправочні коефіцієнти на негативні властивості грунту: солонцюватість, засолення, гідроморфність, а також вводився поправочний коефіцієнт на клімат.

Встановлений оціночний бал округлювався до цілого числа і наносився на відповідний контур грунтової відмінності.

Бал бонітету являє собою інтегральну величину різноманітних властивостей і признаків грунту, що вимірюються різними мірами, сам же він є безрозмірним, що вказує на відносно порівняльний характер оцінюючих робіт. Для якісної оцінки земель загальноприйнятим методом визначалась площа грунтових відмінностей, складаючих елементарний господарський виділок, а потім з урахуванням їх балів бонітету обчислювався середньозважений бал як часне відділення суми множення площ грунтових відмінностей, на їх бал і поділене на загальну площу елементарного господарського виділку. На основі балів бонітету грунтів елементарних господарських виділків були розраховані середньозважені бали грунтів сівозмін, господарства в цілому.

Після розрахунків балів бонітету земельних угідь були виділені коефіцієнти порівняльної гідності (доброякісності) земель по Гаврилюку (1974), який вказує у скільки разів якість земель тієї чи іншої виробничої ділянки відрізняються від якості земель господарства у цілому.

Похожие статьи




Методика проведення досліджень - Якісна оцінка грунтів господарства ТОВ "Носівка Агро" Чернігівської області Носівського району

Предыдущая | Следующая