ГРУНТИ ГОСПОДАРСТВА ТА ЇХ ХАРАКТЕРИСТИКА, Процеси грунтоутворення - Якісна оцінка грунтів господарства ТОВ "Носівка Агро" Чернігівської області Носівського району

Процеси грунтоутворення

Грунтотворний процес - це складний комплекс притаманних винятково при поверхневим горизонтам земної суші явищ, реакцій, взаємодій, ініційованих у біосфері земним екзогенезом і космічною енергією сонця, трансформованою фотосинтезом у біоенергію "живої" речовини, а в подальшому - в органо-мінеральні сполуки грунту.

Під час обслідування грунтів господарства ТОВ "Носівка - Агро" за генезисом (грунтово-родючим процесом) було виявлено, що грунти, які наявні в господарстві утворилися по дерновому, підзолистому та болотному типах грунтоутворення.

Дернові грунти утворилися під лучною рослинністю і частіше всього на перезволожених ділянках, де не проходять зміни трав'янистої рослинності на місці. В цьому випадку дерновий процес грунтоутворення призводить до значного накопичення органічних сполук як у товщі грунту, так і на її поверхні. При розкладанні великої кількості органічної речовини у вологих і сухих умовах можуть утворюватися перокислені сполуки - сірководень, метан, закись заліза (глей). Вони негативно впливають на розвиток мікроорганізмів і бактерій, які збільшують і накопичують органічну речовину.

Якщо грунти багаті на кальцій і магній, то проходить активний процес бактеріального розкладу органічної речовини грунту з утворенням значної кількості гумусних кислот, які закріплюються у верхніх горизонтах грунту і поступовим утворенням дернових грунтів.

В дернових грантах в значній кількості накопичуються гумус, азот, фосфор, калій. Перегнійний горизонт має в 2-3 рази вищу ємкість поглинання катіонів в порівнянні з материнською породою.

Болотні грунти під впливом перезволоження в мінеральній частині грунту виникають процеси оглеєння, викликаючи утворення щільного, часто водонепроникного глеєвого горизонту, що сприяє дальшому накопиченню вологи на поверхні грунту. В цей же час органічна речовина повільно розкладається і поступово накопичується, утворюючи торфовий шар потужністю до 20-30 см. В товщі вологого, погано розкладеного шару мікробіологічні процеси пригнічують (особливо при кислій реакції середовища), тому елементи живлення в доступній формі для рослин стає мало.

На поверхні оторфованою органічною масою заселяються тільки сфагові мохи. В природі спостерігаються поступові процеси заболочування суші і водоймищ, в результаті яких утворюються болота різних типів: низинні-трав'янисті, трав'янисто-чагарникові, чагарникові, чорно вільхові, перехідні з трав'янисто-чагарникової рослинності і сфаговим покриттям одночасно, верхово-покриті сфаговим мохом.

Похожие статьи




ГРУНТИ ГОСПОДАРСТВА ТА ЇХ ХАРАКТЕРИСТИКА, Процеси грунтоутворення - Якісна оцінка грунтів господарства ТОВ "Носівка Агро" Чернігівської області Носівського району

Предыдущая | Следующая