Умови та місце проведення досліджень. - Ампелоекологічне обгрунтування виділення мікрозон вирощування винограду в Лівобережному Нижньодніпров'ї

Надано характеристику природних умов дослідної території. Зроблено опис ландшафтних особливостей Нижньодніпровського піщаного масиву, який за фізико-географічним районуванням віднесено до Нижньодніпровського терасно-дельтового степу. Структурно-геоморфологічна основа області представлена великою акумулятивною терасовою рівниною, яка є єдиною в степовій зоні.

Зазначено, що характерними для цих ландшафтів є сполучення місцевостей заплав р. Дніпро, терасових древньодельтових горбкуватих піщаних рівнин, терасових супіщано-лесових знижених рівнин із западинами і подами. Визначено, що основні масиви виноградників розташовано на міжаренних просторах, які представлені чорноземами південними супіщаними на лесових відкладеннях.

Надано агрокліматичну характеристику території. Дослідна територія розташована в центральній частині Херсонської області і згідно з агрокліматичним районуванням Херсонської області належить до другого агрокліматичного району (південного), що характеризується помірно жарким і дуже посушливим кліматом.

Розміщення виноградників на основі ампелоекологічної оцінки території.

Ампелоекологічна оцінка території полягає у детальному вивченні та аналізі природних умов досліджуваної території (рельєфу, грунтових умов, мікрокліматичної мінливості теплових ресурсів і морозонебезпеки).

При вивченні рельєфу території, увагу приділено невеликим за площею пониженням (подам), що здебільшого мають несприятливі для виноградників умови. Визначено, що в ВАТ ім. Покришева та "Цюрупинський" близько 60,00 та 50,00 га відповідно припадає на мікропониження (поди).

Проведено детальне обстеження й аналіз грунтів дослідних господарств та їх ампелоекологічне угруповання. На підставі показників вмісту гумусу, активних карбонатів і гранулометричного складу було виділено ампелоекологічні групи грунтів за придатністю для вирощування виноградних насаджень.

Таким чином, на території ВАТ ім. Покришева виділено 3 ампелоекологічні групи грунтів, що є оптимальними для вирощування виноградних насаджень.

А. Темно-каштанові залишково слабосолонцюваті місцями слабонавіяні супіщані грунти з плямами (10-30%) слабодефльованих їх різновидів.

Б. Темно-каштанові залишково слабосолонцюваті слабонавіяні супіщані грунти з плямами (до 10%) слаодефльованих їх різновидів.

В. Темно-каштанові слабодефльовані плантажовані супіщані грунти.

Найсприятливішими для вирощування винограду в ВАТ ім. Покришева є ампелоекологічні групи грунтів Б і В, які характеризуються максимальними для цієї території запасами гумусу (100-150 т/га) та наявністю похованого грунту (чорнозему) (група Б).

Не придатні для вирощування виноградних насаджень грунти:

    - темно-каштанові слабодефльовані вторинно слабосолонцюваті супіщані та легкосуглинкові грунти; - лучні грунти; - піски.

За результатами ампелоекологічного угруповання грунтів складено ампелоекологічну карту грунтів.

На території ВАТ ім. Покришева виділено чотири мікрокліматичних райони (табл. 2). Діапазон мінливості середніх багаторічних сум температур становить 300°С (від 3100°С - в першому мікрокліматичному районі до 3400°С - в третьому).

Таблиця 1. Ампелоекологічні групи грунтів ВАТ ім. Покришева

Група

А

Б

В

Гумус, т/га

50-100

100-150

100-150

Активні карбонати, %

4

4

4

Гранулометричний склад

Супіщаний

Супіщаний

Супіщаний

Осолонцювання або засолення

-

Залишково солонцюваті

-

Поховані грунти або наявність вапняків на кореневодоступній глибині

-

Поховані супіщані грунти

-

Мінливість середнього з абсолютних мінімумів температури повітря взимку становить понад 7°С - від -13.6°С до -21,0°С і нижче (50% імовірності). Один раз в 10 років (10% імовірності) можливе його зниження відповідно до -16,6°С і вище на піднесених ділянках, та -25°С і нижче на дні балок і заболочених грунтах.

Таблиця 2 Мікрокліматична характеристика термічного режиму території

№ мікро-району

Місцезнаходження

Морозонебез-печність, Т min,°С

Теплові ресурси, УТ, °С

50% 10%

50 %

1

Піднесені ділянки. Суглинкові і супіщані грунти.

>-13,6- - 16,0

>-17,6--20,0

3100-3200

2

Рівнинні і прибережні ділянки. Суглинисті і супіщані грунти

-16,1- -18,5

-20,1- -22,5

3201-3300

3

Пониження рельєфу

-18,6- -21,0

-22,6- -25,0

3301-3400

4

Поди

<-20,50

< -25,0

3100-3200

Визначено, що найоптимальнішими для вирощування винограду за мікрокліматичними умовами є перший та другий мікрорайони, що характеризуються сприятливими тепловими ресурсами і показниками морозонебезпеки для районованих сортів винограду. Мікрокліматичні районі відображено на карті мікроклімату і морозонебезпеки.

Шляхом синтезу однофакторних ампелоекологічних карт (рельєфу, грунтів та теплових ресурсів) складено комплексну ампелоекологічну карту земель ВАТ ім. Покришева та виділено різні ампелоекологічні типи земель (мікрозони) для вирощування певних сортів винограду (рис. 1).

Таким чином, залежно від придатності для розміщення виноградних насаджень за комплексом всіх екологічних умов на території ВАТ ім. Покришева виділено 8 ампелоекотопів. Для кожного ампелоекотопу визначено сорти винограду, які найбільш відповідають даним екологічним умовам (табл. 3).

Аналогічну роботу зі складання однофакторних ампелоекологічних карт та комплексної ампелоекологічної карти проведено для другого базового господарства ВАТ "Цюрупинський", в якому виділено 12 ампелоекологічних типів земель.

Стан виноградних насаджень та їх продуктивність і використання даних ампелоекологічної оцінки території для кадастру виноградних насаджень

У ході виконання робіт під час експедиційних досліджень зібрано інформацію про стан виноградних плантацій у дослідних господарствах та проведено ідентифікацію ділянок на місцевості.

Для кожної ділянки, зайнятої під виноградними насадженнями зібрано інформацію щодо сорту, року садіння, схеми посадки, зрідженості, ураженості шкідниками і хворобами, врожайності, цукристості. За комплексними ампелоекологічними картами проаналізовано екологічні умови зростання винограду. Встановлено, що виноградні насадження, розташовані на площах з несприятливими ампелоекологічними умовами, мають вищу зрідженість, нижчу врожайність та цукристість винограду. До таких виноградників віднесено ті, що розташовані в мікропониженнях (подах) (ВАТ "Цюрупинський" - ділянки 2, 3, 9, 10; ВАТ ім. Покришева - ділянка 7)

Виноградники, розташовані в оптимальних ампелоекологічних умовах, здебільшого мають вищу врожайність та якість (цукристість), нижчі показники зрідженості насаджень (ВАТ ім. Покришева - ділянки 6, 9, 13; ВАТ "Цюрупинський" - ділянки 4, 5, 6, 8) .

Інформацію щодо стану виноградників використовували при складанні кадастру виноградних насаджень (табл. 4).

Проведено розрахунки агрокліматичної оцінки врожайності в районі Лівобережного Нижньодніпров'я на основі методу еталонних врожаїв. За цим методом розглядали та порівнювали різні категорії врожаїв: потенційний (ПВ), дійсно можливий (ДМВ) та врожай у виробництві. ПВ - це врожай сорту за ідеальних метеорологічних умов, його визначає надходження фотосинтетично активної радіації та біологічні властивості культур та сортів.

Похожие статьи




Умови та місце проведення досліджень. - Ампелоекологічне обгрунтування виділення мікрозон вирощування винограду в Лівобережному Нижньодніпров'ї

Предыдущая | Следующая