Пропозиції щодо посилення контролю актів органів місцевого самоврядування - Визначення основних завдань правових актів органів місцевого самоврядування

Кабінет Міністрів України в березні 2007 року запропонував запровадити державну реєстрацію нормативно-правових актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування. Відповідний проект закону, розроблений Міністерством юстиції, був затверджений під час одного із урядових засідань.

Проектом Закону пропонується внести зміни до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Кодексу адміністративного судочинства України.

Законопроект пропонує встановити, що нормативно-правові акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування набувають чинності лише за умови їх подання в установленому порядку на державну реєстрацію. Колодій А. М., Олійник А. Ю. Державне будівництво і місцеве самоврядування. - К.: Юрінком Інтер, 2001 Проектом закону також пропонується надати право органам Міністерства юстиції оскаржувати до суду акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України.

Чинним законодавством України не передбачено обов'язку органів та посадових осіб місцевого самоврядування здійснювати державну реєстрацію нормативно-правових актів, які вони ухвалюють. Як зазначається у пояснювальній записці до законопроекту, такий стан речей унеможливлює контроль держави за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування в частині прийняття ними власних нормативно-правових актів. Біленчук П. Д.., Кравченко В. В., Підмогильний М. В. Місцеве самоврядування в Україні (муніципальне право). - К.: Атіка, 2000

Як наслідок - відсутнє ведення державного обліку, створення фонду цих актів і підтримання їх у контрольному стані. Це в подальшому створює передумови для порушення з боку органів, посадових осіб місцевого самоврядування Конституції і законів України, прав, свобод і законних інтересів громадян.

Пропонується Закон України "Про місцеве самоврядування" доповнити статтею 59, в якій було б зазначено наступне:

    1. Нормативно-правові акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають державній реєстрації. 2. Державну реєстрацію нормативно-правових актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування здійснюють органи Міністерства юстиції України:
      - обласних, Київської та Севастопольської міських рад, голів обласних, Севастопольської міської рад та Київського міського голови - головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі; - сільських, селищних, міських, районних у містах рад, їх виконавчих комітетів, районних рад, сільських, селищних, міських голів, голів районних у містах, районних рад - районні, міські (міст обласного значення), міськрайонні, районні у містах управління юстиції.
    3. Для проведення державної реєстрації нормативно-правового акта орган або посадова особа місцевого самоврядування протягом п'яти робочих днів після його прийняття подає відповідному органу Міністерства юстиції України оригінал та дві завірені ним копії нормативно-правового акта на паперовому та електронному носіях. 4. Державна реєстрація нормативно-правових актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, протягом 15 робочих днів після надходження їх до відповідного органу Міністерства юстиції України. 5. Для проведення державної реєстрації орган Міністерства юстиції України перевіряє нормативно-правовий акт органу або посадової особи місцевого самоврядування на відповідність Конституції та законам України і включає його до державного реєстру нормативно-правових актів, про що повідомляє орган або посадову особа місцевого самоврядування, які його прийняли. Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" // Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1997, № 24, ст. 170.

У разі виявлення невідповідності нормативно-правового акта органу чи посадової особи місцевого самоврядування Конституції чи законам України орган Міністерства юстиції України вмотивовано відмовляє у проведенні державної реєстрації цього нормативно-правового акта та повертає його оригінал органу чи посадовій особі місцевого самоврядування, які його видали. Одночасно орган Міністерства юстиції України оскаржує такий акт до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України, про що повідомляє орган чи посадову особу місцевого самоврядування, які видали нормативно-правовий акт. Воронов М. П. Місцеве самоврядування та його акти: Навч. посібник. - К.: Право, 1992

Похожие статьи




Пропозиції щодо посилення контролю актів органів місцевого самоврядування - Визначення основних завдань правових актів органів місцевого самоврядування

Предыдущая | Следующая