Особливості приватизації державного майна, Об'єкти та суб'єкти приватизації державного майна - Правова регламентація приватизації державного (комунального) майна

Об'єкти та суб'єкти приватизації державного майна

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону "Про приватизацію державного майна", до обгєктів права державної власності, що підлягають приватизації, належать:

    1) цілісні майнові комплекси державних підприємств та їх структурних підрозділів; 2) обгєкти незавершеного будівництва та законсервовані обгєкти; 3) акції (частки, паї), що належать державі у майні господарських товариств

Та інших обгєднань;

4) земельні ділянки, на яких розташовані обгєкти, які підлягають приватизації.

Третя з названих категорій обгєктів на нинішньому етапі приватизаційного процесу в Україні (приватизація великих і стратегічно важливих підприємств) є основним обгєктом приватизації.

Проте не все державне майно може бути обгєктом приватизації. Насамперед це стосується майна, що має загальнодержавне значення, зокрема:

    * обгєкти, які забезпечують виконання державою своїх функцій, її обороноздатність, економічну незалежність, а також обгєкти права власності Українського народу, майно, що становить матеріальну основу державного суверенітету України; * обгєкти, діяльність яких забезпечує соціальний розвиток, збереження та підвищення культурного, наукового потенціалу, духовних цінностей; * обгєкти, контроль за діяльністю яких з боку держави гарантує захист громадян від наслідків впливу неконтрольованого виготовлення, використання або реалізації небезпечної продукції, послуг або небезпечних виробництв; * обгєкти, які забезпечують життєдіяльність держави в цілому.

Розгорнутий перелік таких обгєктів дається в ч. 2 ст. 5 Закону "Про приватизацію державного майна" та Законі від 07.07.1999 р. "Про перелік обгєктів права державної власності, що не підлягають приватизації", в який щорічно вносяться зміни.

Субгєктами приватизації, відповідно до ст. 6 Закону "Про приватизацію державного майна", є:

    * державні органи приватизації; * покупці (їх представники); * посередники.

До системи державних органів приватизації належать: Фонд державного майна (ФДМ) України, його регіональні відділення та представництва, органи приватизації в Автономній Республіці Крим.

На державні органи приватизації покладено виконання функцій власника державного майна у процесі його приватизації, в тому числі здійснення у межах наданої компетенції повноважень щодо:

    * зміни організаційно-правової форми державних унітарних підприємств; * створення комісій з приватизації; * затвердження планів приватизації майна, що перебуває в державній власності, та планів розміщення акцій ВАТ у процесі приватизації; * укладання угод приватизації, в тому числі договорів купівлі-продажу державного майна в процесі його приватизації; * контролю виконання умов договорів купівлі-продажу державного майна, включаючи й умови післяприватизаційної експлуатації підприємств * та ін.

Покупцями в процесі приватизації можуть бути особи, перехід права власності до яких може забезпечити досягнення цілей приватизації. Ст. 6 Закону "Про приватизацію державного майна серед потенційних покупців зазначає:

    * громадян України (крім працівників державних органів приватизації), іноземних громадян, осіб без громадянства; у разі спільної участі кількох (багатьох) громадян (у тому числі членів трудового колективу державного підприємства) в приватизації одного обгєкта вони мають створити господарське товариство; * юридичних осіб, зареєстрованих на території України (крім органів державної влади та юридичних осіб, у майні яких частка державної власності перевищує 25%); * юридичних осіб інших держав (підприємств та організацій, створених відповідно до вимог законодавства іншої держави).

Державна програма приватизації (п. 9) закріплює одним з пріоритетів приватизації індивідуальну приватизацію, серед ознак якої - продаж промисловому інвестору пакета акцій створеного на базі державного підприємства ВАТ, що забезпечує контроль над приватизованим підприємством і, відповідно, можливість покладення на такого інвестора відповідальності за недотримання інвестиційних зобовгязань післяприватизаційної експлуатації підприємства за договором купівлі-продажу акцій ВАТ.

Посередники в процесі приватизації залежно від характеру їх послуг можуть бути поділені на дві групи:

    * оперативні посередники (надають послуги щодо підготовки обгєкта до приватизації, оцінки та продажу майна, а також консультаційні послуги покупцям щодо вибору обгєкта приватизації, підготовки необхідних документів тощо); * фінансові посередники (зменшують ризики покупців у процесі приватизації, сприяють розвиткові фондового ринку); роль посередників у процесі приватизації виконують довірчі товариства (їх правове становище визначається Декретом КМ України від 17.03.1993 р. "Про довірчі товариства"), інститути спільного інвестування/інвестиційні фонди та компанії (першим нормативним актом, що визначав їх правове становище, був Указ Президента від 19.02.1993 р. "Про інвестиційні фонди та інвестиційні компанії", дія якого обмежена у звгязку з набуттям чинності Законом від 15.03.2001 р. "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)"), а також інші фінансові посередники.

Похожие статьи




Особливості приватизації державного майна, Об'єкти та суб'єкти приватизації державного майна - Правова регламентація приватизації державного (комунального) майна

Предыдущая | Следующая