Об'єкти авторського права - Авторське право неповнолітніх авторів

Об'єктами авторського права є твори. Таке правило закріплене у статті 433 ЦК України. Незважаючи на те, що вчені розходяться в думці щодо питання визначення поняття твору як об'єкта авторського права, вони приписують твору в цій якості такі обов'язкові ознаки:

    1. Воно - продукт духовної творчості, духовної діяльності людини, що виключає можливість праці без участі психічних сил. Твір - нематеріальний об'єкт. 2. Твір має бути результатом творчої діяльності. [17].

Творчою діяльністю прийнято вважати індивідуальну чи колек - тивну творчість професійних працівників, результатом якої є твір чи його інтерпретація, що мають культурно-мистецьку цінність. (Закон України "Про професійних творчих працівників та творчі спілки" від 7 жовтня 1997 p.). З таким визначенням важко погодитися, адже об'єкт автор - ського права може створити і не професійний працівник. Але важливо зазначити те, що об'єктом авторського права може бути твір або його інтерпретація.[19].

Певний витвір може бути виражений у будь-якій формі, головне щоб людина могла його сприйняти. Але витвір може бути виражений у найрізноманітніших формах: усно чи письмово. Це можуть бути ноти, певні конспекти, дослідження, винаходи записані у записниках, готовий пристрій. Але не може мати ще об'єктивне право, думки про винахід. Не записана ще композиція, яка знаходить у свідомості автора, не визна - ється об'єктом авторського права.

Твір як об'єкт авторського права втілений у певну матеріальну форму: рукопис, ноти, скульптуру, картину тощо. Але авторське право на твір (як нематеріальний об'єкт авторського права) не завжди збігається з правом власності на матеріальний носій, в який втілено твір. Тому не слід підміняти твір як об'єкт авторського права рукописом, картиною, примірником книги. На матеріальний носій, в який втілено твір, може існувати окреме право власності, право користування (оренди) тощо, але не авторське право. Між тим продаж своєї книги не позбавляє письменника його авторського права. [19].

Між тим не визнаються об'єктами авторського права це офіційні документи (нормативні акти, закони договори що укладаються між сторонами). А також їх офіційний переклад. Не визнаються також герби, грошові знаки медалі.

Народні фольклори, та твори народної творчості не можна вважати об'єктами авторського права, адже це складалось народом.

Види об'єктів авторського права. Відповідно до ЦК України (ст. 433), Закону України "Про авторське право і суміжні права" (ст. 8) об'єктами авторського права є:

    А) літературні та художні твори, зокрема:
      -- романи, поеми, статті та інші письмові твори; -- лекції, промови, проповіді та інші усні твори; -- драматичні, музично-драматичні твори, пантоміми, хореографічні та інші сценічні твори; -- твори живопису, архітектури, скульптури та графіки; -- фотографічні твори; -- твори ужиткового мистецтва; -- ілюстрації, карти, плани, ескізи і пластичні твори, що стосуються географії, топографії, архітектури або науки; -- переклади, адаптації, аранжування та інші переробки "літературних або художніх творів (похідні твори); -- збірники творів, інші складені твори, якщо вони за добором або упорядкуванням їх складових частин є результатом інтелектуальної власності;
    Б) комп'ютерні програми; В)компіляції даних (бази даних), якщо вони за добором або упорядкуванням їх складових частин є результатом інтелектуальної діяльності; Г) інші твори.

Особливу групу авторського права складають такі витвори як літературні твори, вони можуть бути: усні та писемні. Усні виражають як лекції, це може бути певний виступ або вислів власної думки. Але так як цей виступ або лекцію можна записати, і відтворити як власний, то краще уникати такої власної творчої діяльності. У писемній формі все набагато простіше, адже вже запатентоване право, ніхто не зможе вкрасти, і назвати своїм витвором.

Крім витворів літератури можуть бути і музичні твори, які у наш час дуже поширені. Мужичні твори мають велику кількість різних жанрів, починаючи від часів створення музики у колективі, і закінчуючи в наші часи, одним автором. Вони можуть бути різного роду, будучи це виконання одного інструмента чи одного голосу або цілим оркестром.

Аудіовізуальні твори -- кінофільми, теле - і відеофільми тощо, розраховані на слухове і видове сприйняття. Це можуть бути фільми різного призначення -- художні, документальні, науково-популярні, навчальні, розважальні, мультиплікаційні тощо. Вони можуть вирізнятися також і за обсягом -- повнометражні, короткометражні, багатосерійні. Аудіові - зуальні твори об'єднують слайдо - фільми, діафільми та інші кіно - і телетвори.

Один з витворів творчої діяльності людини, є образотворче мистецтво, це здебільшого картини, але ще існують і скульптури та графіка. Вони виражені більше в одному примірнику і існують в світі з матеріального складу.

Сучасні технічні засоби фотографування зумовили виникнення досить широкого кола фотографічних творів. Закон України "Про авто - рське право і суміжні права" надання правової охорони творам фотог - рафії не обумовлює ніякими застереженнями. Правовій охороні підля - гають будь-які фотографії незалежно від жанру і призначення.

Архітектура (зодчество) -- це мистецтво проектування і будівництва споруд різного призначення. Об'єктом правової охорони є як проектна документація, так і її реалізація. Поняття "твори архітектури" охоплює ескізи, фасади, перспективи, проекти забудови, малюнки, плани озеленення, моделі, макети, а також самі будівлі і споруди.

Ще до авторського права можна віднести різного роду карти -- географічні, геологічні, політичні, фізичні, кліматичні та інші також групи об'єктів.

Похожие статьи




Об'єкти авторського права - Авторське право неповнолітніх авторів

Предыдущая | Следующая