Поняття об'єкти та суб'єкти авторського права, Поняття авторського права - Авторське право неповнолітніх авторів

Поняття авторського права

Кожна людина є творцем. У кожній людині є прихований талант, який вона по своєму створює. Реалізує своє вміння у цьому світі, це стає її творчою діяльністю. Результатами такої діяльності можуть бути музичні твори, літературні твори, написані книги та намальовані картини, а у іншому випадку це - винаходи, корисні моделі тощо. Але всі об'єкти потребують певної охорони. Саме про це буде розповідатися у даній курсовій роботі.

Що саме собою представляє створення та захист власних витворів? Це є авторське право як належить певному суб'єкту. Авторське право - це сукупність правових норм, які регулюють відносини, що виникають внаслідок створення і використання творів літератури, науки, мистецтва [23, ст. 158].

Термін "авторське право" розуміється у двох значеннях:

    1. в об'єктивному розумінні авторське право - це сукупність правових норм, що регулюють відносини, що виникають у зв'язку із створенням та використанням творів літератури, науки і мистецтва; 2. у суб'єктивному сенсі під авторським правом розуміється сукупність суб'єктивних прав, що виникають у автора в зв'язку зі створенням конкретного твору літератури, науки і мистецтва. [20].

Серед джерел авторського права слід назвати Конституцію України (ст. ст. 41, 54, 55), Закон України "Про власність" (ст. ст. 13, 41), Закон України "Про авторське право і суміжні права", ЦК України (ст. ст. 433- 448).

Особливу групу джерел сучасного авторського права складають міжнародні договори (Бернська конвенція з охорони літературних та художніх творів (1886), Всесвітня (Женевська) конвенція про авторське право (1952) та ін.). [19].

Відносини, що складаються у зв'язку із створенням і викори - станням об'єктів авторського права і суміжних прав, регулюються Законом України "Про авторське право і суміжні права" та іншими законо - давчими актами України".

Отож з якого моменту виникає авторське право? Загалом воно виникає коли створюється певний твір, винахід. Особа яка володіє авторським правом, може використовувати спеціальний знак, який розміщується на кожному екземплярі твору і складається з трьох елементів: латинської букви "С", обведеної колом (©), імені (наймену - вання) особи, яка має авторське право, та року першого опублікування твору.

Але не завжди для того щоб створити певний винахід, чи твір необхідно мати авторське право. Для цього не обов'язково реєструвати свій твір чи будь-яке інше спеціальне його оформлення, а також вико - нання будь-яких інших формальностей. Під охорону закону підпадають усі твори, які були написані чи недописані, зареєстровані та не зареєст - ровані. Всі винаходи та інші витвори мистецтва охороняються таким законом "Про авторське право і суміжні права".

Так як авторське право є частиною цивільного права, тому йому властиві принципи як загальні для цивільного права в цілому (такі як, юридична рівність сторін, ініціативність, диспозитивність, захист прав та інтересів сторін, здійснення обов'язків тощо), так і характерні тільки для даного інституту, до яких відносяться:

    1. Свобода творчості. Цей принцип проявляється в гарантії з боку держави створення можливостей для заняття творчою діяльністю, залучення нових творчих обдарувань в процес наукового і художнього розвитку; 2. Поєднання особистих інтересів автора з інтересами суспі - льства. Виходячи з цього принципу забезпечується баланс особистих інтересів авторів, зацікавлених у визнанні і здій - ненні належних їм прав, включаючи право витягати майнову вигоду від використання створених ними творів і всього.[17].

Також поряд з викладеним авторське право передбачає і інші специфічні правові принципи, наприклад, забезпечення реальної можливості творчих обдарувань, гарантованість прав автора і т. д.

Похожие статьи




Поняття об'єкти та суб'єкти авторського права, Поняття авторського права - Авторське право неповнолітніх авторів

Предыдущая | Следующая