Фашизм: сутність і основні ідеї наприкінці хх - початку ххі століття - Основні ідеологічні доктрини в сучасному світі

Фашистська політична доктрина є симбіозом різних політичних і філософських напрямків, що були модними в націоналістичних колах Німеччини й Австрії на початку ХХ вв. Серед філософських авторитетів нацизму варто назвати імена Артура Шопенгауера (1788-1860), Фрідріха Ніцше (1844-1900), Карла Густава Юнга (1875-1961), а також теоретиків соціального дарвінізму Франца Опенгеймера, Людвіга Гумпловича.

У політичній доктрині фашизму індивід - це ніщо. Він повинний розчинитися у вищій силі нації і відчути гордість від участі в ній. Пропаганда самопожертви у фашизмі мало певні риси - пояснити необхідність існування та діяльності вождів, їхнього управління масою. Реалізації цієї мрії багато в чому сприяли ідеї Ф. Ніцше про "надлюдину". Тільки надлюдина може перебороти труднощі, якими переповнена реальна дійсність. Тільки він може покінчити з неправдою, розпустою. У цій боротьбі надлюдина може не враховувати моральні принципи, руйнувати старі традиції, визначати долі людей.

У фашистській ідеології цінності демократії, лібералізму не мають ніякого сенсу, тому що вони збуджують у людині "старі інстинкти". Засоби політичної конкуренції, боротьба за владу демократія гальмує єдність нації. Тоталітарна держава - ідеал суспільного ладу політичної доктрини фашизму. Вона не має негативних рис ліберальної демократії і може здійснити контроль за особистістю і суспільством в ім'я єдності та процвітання великої раси. Природа цієї держави дозволяє вести війну. Війна робить націю сильною, кожне покоління повинно вести свою війну. Той народ, що не може завоювати собі життєвий простір, повинний загинути.

Ідеї расизму покладено в основу фашистського світогляду. Ось картина світу, яку малювали німецькі нацисти. На світі існує лише один вид істот. Це -- арійська, нордична, тобто німецька, раса. До її складу входять німці та деякі народи німецького коріння. Кров, що тече в їхніх жилах, є носієм героїчного духу, творчого генія, почуття відповідальності й гідності. Ця кров надає особливу інстинктивну мудрість, що не залежить від інтелекту. Ці якості тим вищі, чим чистіша кров. Тільки німці, арійці є власне людьми. Просто людьми, не надлюдьми; "надлюдина" ж -- тільки одна, це -- фюрер. Решта людства, не німці --складова тваринного світу, "недолюдки".

Арійці мають ставитися до них виключно як до тварин, їх можна -- і навіть слід! -- знищувати так само, як убивають тварин, якщо цього потребують інтереси арійської раси, покликаної панувати на Землі. Ніяких моральних проблем для арійців при цьому не повинно виникати.

Фашисти будь-якої національності формували свою ідеологію саме на засадах національної виключності, месіанської ролі свого народу. Політична доктрина фашизму заперечувала поняття "клас" і "класова боротьба". Передусім тому, що для фашистів головні поняття -- "раса", "нація". Класи роз'єднують вищу і вічну спільність людей -- націю. Фашистська держава не визнавала прав робітників, службовців на обстоювання економічних прав. Фашисти стверджували, що профспілки розбурхують "стадні інстинкти" працюючих. Тому в країнах, де функціонували фашистські режими, професійні спілки заборонялись.

Ліквідуючи парламентську форму правління, фашизм, як свідчить історія, не здатний утворити стабільну структуру. Безславно впали фашистські режими в Італії, Німеччині, Іспанії та інших європейських країнах. Повоєнні спроби "чорних полковників" у Греції та "горил" у Латинській Америці закінчилися ганебно. А втім, хоча світове співтовариство 10 грудня 1948 р. рішенням 00Н засудило антигуманні фашистські режими, від фашизму людство ще не вилікувалось. Із закінченням другої світової війни він не щез, а пристосувався до нових історичних умов.

Завдання 3. Дати відповідь на тестові завдання

1. Держава - це універсальна організація, що володіє монополлією на:

Б) Володіння власністю на засоби виробництва;

В) законотворчість (виробництво законів і інших нормативних актів);

Г) емісію грошових знаків;

Д) стягування податків і зборів.

2. На яких трьох базових елементах грунтується держава:

А) суверенітет;

Е) територія;

З) населення.

3. Яка з нижченаведенних характеристик належать до поняття державного суверенітету:

Б) народ є джерелом верховної влади в суспільстві;

Г) незалежність держави від інших держав.

4. До структури державних органів входять:

А) представницьки органи влади;

Б) наглядово-контрольні інстанції;

В) збройні сили;

Е) судова система;

З) органи місцевого самоврядування.

Похожие статьи




Фашизм: сутність і основні ідеї наприкінці хх - початку ххі століття - Основні ідеологічні доктрини в сучасному світі

Предыдущая | Следующая