Формуючий експеримент - Вплив праці на розвиток дошкільника

У різних видах діяльності відбувається загальний розвиток довільних дій, формування різноманітних рухових навичок. Праця потребує певних умінь, пов'язаних із доцільним використанням предметів домашнього вжитку і найпростіших інструментів. Завдяки цьому відбувається формування "знаряддєвих операцій" - специфічно людських навичок, які полягають в умінні підкоряти рухи руки логіці руху "знаряддя". Оволодіння ними має надзвичайно важливе значення для підготовки дитини до майбутньої трудової діяльності. Тому з дітьми експериментальної групи були проведені наступні заняття.

Конспект заняття "Чергування в куточку природи" (бесіда з показом прийомів роботи)

Програмний зміст. Уточнити і закріпити знання дітей про прийоми догляду за рослинами, про послідовність виконання роботи. Уточнити знання про інвентар для роботи і місце його зберігання. Пояснити пристрій дошки чергових. Виховувати відповідальність за доручену справу і уміння доводити його до кінця, формувати рухові навички.

Хід заняття. Діти сидять на своїх місцях. Вихователь, звертаючись до них, говорить: "Діти, сьогодні ми поговоримо про те, як ми залицяємося за рослинами, що робимо (діти перераховують)". Далі ставить питання: "Як дізнатися, що рослина потрібна, поливати? (Земля суха на дотик, світла.) Якою водою ми поливаємо? (Теплою, яка стоїть в лійках відучора.) Як потрібно правильно поливати? (Пропонує кому-небудь з дітей показати, як треба поливати.) Чи правильно Вова полив рослину? Правильно, він тримає носик лієчки над самим горщиком, поливає обережно і акуратно. А що ми робимо перш за все, поливаємо або протираємо горщик, блюдце і підвіконня? Чому потрібно спочатку полити? (Потім можна побризкати на блюдце і підвіконня і доведеться протирати ще раз. Дитина показує, як треба протерти горщик.) Коли всі рослини политі, що потрібно ще зробити? (Налити в лійки води і поставити на завтра, щоб вода зігрілася.) Що ще потрібне для догляду за рослинами, окрім лійок? (Ганчірочки, миски, клейонки.) Що потрібне з ними зробити після того, як робота закінчена?

(Клейонки витерти, ганчірочки виполоскати і висушити.) Де зберігається все, що потрібне для догляду за рослинами? (У столику під акваріумом, все на своїх місцях.)

Оскільки для дітей на перших порах виявляється складна сама форма організації праці (вони забувають про те, що вони -- чергові, відволікаються, не доробляють справу до кінця і т. д.), вихователь спочатку не показує їм нові прийоми догляду за рослинами. Вони вводяться поступово, у міру того, як діти звикнуть чергувати. Велика увага приділяється організації чергувань, особливо на перших порах. Для вироблення у хлоп'ят звички до чергування вихователь використовує різні прийоми: одним дітям нагадує про те, що вони забули полити рослини або прибрати за собою інвентар, іншим приводить в приклад товаришів, що добре справляються з своїми обов'язками, у третіх питає, чи всі вони зробили, і пропонує повернутися і подивитися, чи це так, і т. д. Але не можна націлювати дітей тільки на виконання прийомів догляду за рослинами; слід обов'язково звертати їх увагу на зміни, що відбуваються з рослинами, заохочувати тих хлоп'ят, які більше побачили.

Щоб в процесі чергування дати дітям більше часу для спостереження за рослинами, чергування в старшій групі доцільно організувати протягом 2--3 днів, але тільки в першу половину дня, щоб діти не втомлювалися. У другій половині дня краще використовувати індивідуальні доручення. Чергування не виключає використання доручень. Якщо в групі багато рослин, не все з них черговий може обслужити; за деякими залицяються діти, що отримали індивідуальні завдання -- трудові доручення. Ці доручення можуть бути епізодичними і тривалішими, розрахованими на декілька днів.

Час від часу, також в другу половину дня, вихователь збирає чергових, розмовляє з ними про те, як виконують вони свої обов'язки, що і як роблять, що нового відмітили в житті рослин.

Коли діти звикнуть до чергування, вихователь знайомить їх з новим виглядом догляду за рослинами: обприскуванням, обрізанням сухого листя, потім підпушування грунту; навчає новим прийомам відходу. Це краще робити в кінці заняття по ознайомленню з кімнатними рослинами, причому слід пояснити значення кожного прийому, забезпечити хлоп'ят необхідним для виконання роботи інвентарем. Підпушуванню грунту вихователь навчає дітей на рослинах, що мають достатньо глибоку кореневу систему (щоб вони не пошкодили її).

Конспект заняття "Догляд за кімнатними рослинами і перша підгодівля їх"

Програмний зміст. Уточнити знання дітей про прийоми догляду за рослинами і їх послідовності. Закріпити недостатньо освоєний дітьми прийом підпушування. Познайомити дітей з новим виглядом відходу -- добривом (підгодівлею) грунту, повідомити деякі правила внесення добрив (поливати розчином добрива один раз в тиждень після поливання, кількість розчину -- залежно від розміру рослини). Продовжувати виховувати у дітей інтерес до рослин, бажання спостерігати і залицятися за ними. Ввести в словник дітей слова: добриво (підгодівля).

Підготовка до заняття. Вихователь разом з черговими розставляє на столи рослини (на кожну дитину; за великими залицятимуться двоє-троє дітей), роздає інвентар для відходу: клейонки, палички для підпушування, ганчірочки. На кожен стіл ставлять миску з водою, пульверизатор, ножиці, лійку. Недалеко від столів розміщують таз і велику лійку. На столі вихователя -- пакет з добривами і стаканчиками з розчином, повні і налиті до половини.

Хід заняття. Вихователь пропонує дітям загорнути рукави і сісти на свої місця. Говорить: "Діти, сьогодні ми залицятимемося за кімнатними рослинами. Але спочатку давайте пригадаємо, що для цього треба робити. (Діти перераховують прийоми і порядок відходу.) Чому ви недавно навчилися? (Спушувати землю.) Для чого потрібно спушувати землю? (Щоб добре проходила вода і щоб корінню було легко рости в рихлій землі.) Чим ви спушуєте землю? Чому такі палички? (Щоб не поранити коріння.) Як потрібно правильно спушувати? Коловши, йди покажи. (Дитина виконує завдання, вихователь тримає горщик з рослиною похило, щоб всім дітям було видно.) Правильно Коля робить? Правильно, ближче до стебла спушує неглибоко, а далі від стебла -- трохи глибше. Як треба мити рослини? (Крупне листя протирати ганчірочками, рослини з дрібним листям ставити в таз, закрити землю клейонкою, щоб не розмити її, і поливати з великої лійки.) Для чого ми залицяємося за рослинами? (Щоб вони були красивими, добре росли і квітнули.)"

Далі педагог просить подивитися на рослини, за якими вони залицяються. Чи помічають вони які-небудь зміни в їх зовнішньому вигляді? (У герані з'явилося нове листя, у бальзаміна -- бутони.)

"Зараз починається весна, - говорить вихователь, - наші рослини починають рости. Щоб вони краще росли і квітнули, їх потрібно удобряти, підгодовувати. Для цього є спеціальне добриво-порошок (показує пакет з рожевим порошком). Але сипати порошок на землю не можна, його раніше треба розвести у воді. Таким розчином підгодовують рослину один раз в тиждень після його поливання, щоб розчин краще вбрався в грунт. На моєму столі коштують стаканчики з розчином добрива. У деяких стаканчиках половина розчину, а в деяких -- по самі вінця. Після того, як ви у своїх рослин протрете листя, розпушите землю, обприскаєте їх, а рослини з дрібним листям вимиєте в тазу з лійки, візьмете у мене стаканчики з добривом. Але кожен повинен подумати, з якою кількістю розчину він візьме стаканчик: повний або з половиною рідини (якщо рослина велика -- повний, для рослини меншого розміру буде потрібно меншу кількість розчину). Коли поллєте добривами, поставте стаканчики на місце, приберіть свої робочі місця, а рослини понесіть туди, де вони стояли (окрім великих за розміром). Хто працює удвох, домовитеся, хто з вас що робитиме". Діти починають роботу.

Вихователь контролює діяльність дітей, допомагає їм радою, відзначає тих, хто успішно справляється із справою.

В кінці заняття вихователь підводить підсумок, питає хлоп'ят: "Чому ви сьогодні навчилися? (Підгодовувати рослини.) Для чого їх підгодовувати (удобрять)? (Щоб вони краще росли і квітнули.) На яку землю повинне потрапляти добриво? Скільки добрива потрібно лити в горщик з рослинами? (На мокру землю, удобрять після поливання, лити пів стаканчика або цілий стаканчик залежно від величини рослини.)"

Потім повідомляє: "Сьогодні ви підгодували рослини, а далі цю роботу виконуватимуть чергові один раз в тиждень. Напередодні я розводитиму добрива у відрі, а потім чергові їх розливатимуть в горщики з рослинами. Тепер ви всі повинні спостерігати за рослинами, щоб побачити зміни в них після підгодівлі. Удома розповісте своїм мамам, чому ви сьогодні навчилися, залицяйтеся удома за рослинами так само, як в дитячому саду".

Педагог підкреслює колективну значущість праці дітей: всі потрудилися, рослини стали красивими, прикрашають групу, ще краще розвиватимуться.

Після заняття вихователь організовує спостереження за зростанням і розвитком рослин. Розмовляючи з черговими, з'ясовує, що вони побачили нового в своїх рослинах, чи повідомили всіх хлоп'ят про зміни, відзначає роботу найбільш уважних і наглядових чергових.

У природознавській роботі з дітьми старшої групи широко використовуються дидактичні ігри з рослинами і їх зображеннями (картинками). Ігри можуть проводитися індивідуально, з підгрупами дітей і включатися в заняття по ознайомленню з рослинами. Такі заняття проводяться 4--5 разів на рік. Для занять підбирають рослини, виражені ознаки відмінності і схожості (наприклад два види герані, бегонії), що мають яскраво, рослини з різними стеблами (наприклад плющ і фуксію), різною поверхнею листя (наприклад колеус і бальзамін) і т. п., всього не більше п'яти-шести рослин. Бажано, щоб на кожному занятті пропонувалося нове, незнайоме дітям рослина (краще квітуче); це пожвавило інтерес дітей до роботи.

Похожие статьи




Формуючий експеримент - Вплив праці на розвиток дошкільника

Предыдущая | Следующая