Впровадження соціально-педагогічної програми для представників підліткових субкультур - Вплив підліткової субкультури на соціальний розвиток особистості в умовах інформаційного суспільства

Сформульовані нами у першому розділі теоретичні основи та аналіз результатів дослідження з параграфу 2.1 склали підгрунття для переходу до розробки та апробації програми соціально - педагогічної діяльності з соціального розвитку представників підліткової субкультури. "Програма гармонізації соціального розвитку підлітків представників субкультур" розрахована на 3 місяці по 2 заходи на тиждень. Експериментальне дослідження проводилось у ХЗОШ № 145 з січня по березень 2014 року серед 13 осіб - представників підліткових субкультур віком від 13 до 15 років. Серед яких 10 хлопців і 3 дівчини. Підлітки - представники субкультур, були об'єднанні з різних класів. Серед контрольної групи були учні з 8 та 9 класів.

Актуальність: Спираючись на теоретичну основу та на аналіз результатів діагностики представників підліткових субкультур ми можемо виділити три основні проблеми: відсутність змістовного дозвілля, наявність шкідливих звичок, складні взаємостосунки з родиною. Відсутність змістовного дозвілля призводить до того, що підлітки самі організовують свій вільний час і він виявляється не завжди соціально-корисним, інколи й антисоціальним. Наявність шкідливих звичок часто спричинена тим, що підлітки намагаються зайняти свій вільний час, намагаються здаватись дорослими, відсутністю навичок здорового способу життя, необережним ставленням до свого здоров'я, також, це може бути викликано особливостями тієї чи іншої субкультури. Несприятливі відносини з сім'єю спричинені нерозумінням один одного тому, необхідно розвивати комунікативні навички учнів, вміння обирати правильну модель поведінки у конфліктних ситуаціях.

Об'єкт: контрольна група підлітків, представників підліткових субкультур.

Суб'єкт: соціальний педагог.

Мета: розвивати комунікативні навички; організувати дозвільну діяльність підлітків; формувати навички здорового способу життя спрямовані на подолання шкідливих звичок.

Завдання:

    - проаналізувати основні негативні аспекти які впливають на соціальний розвиток підлітків представників субкультур. - розвивати комунікативні навички, вміння долати конфлікти ситуації, знаходити спільну мову з представниками різних вікових категорій. - організувати змістовну дозвільну діяльність, навчити активно проводити свій вільний час. - формувати навички здорового способу життя спрямовані на подолання шкідливих звичок (тютюнопаління, вживання спиртних напоїв, наркотичних речовин). - перевірити ефективність "Програми гармонізації соціального розвитку підлітків представників субкультур" за допомогою діагностування негативних аспектів, які впливають на соціальний розвиток представників підліткових субкультур.

Під час реалізації програми ми дотримувались таких принципів:

    - Опора на позитивні якості особистості, педагогічний оптимізм (передбачає розвиток того позитивного, що є в її особистості і позбавлення від негативних рис, віра в можливості учня, терпимість до помилок, які здійснює підліток у процесі виконання запропонованих завдань, безумовну допомогу ) - Добровільність (передбачає вільну участь в виконанні завдань, нетерпимість до примусу) - Взаємоповага ( повага не тільки соціального педагога до підлітків, а й взаємоповага підлітків один до одного) - Цілеспрямованість ( програма реалізується за трьома напрямами, які направлені на підвищення ефективності соціального розвитку підлітків - представників субкультур) - Толерантність ( передбачає терпимість один до одного, заборона образ та деструктивної критики) - Право на власну думку ( кожен підліток має право на висловлення власної думки та право бути почутим) - Гуманізм ( ставлення до підлітка як до особистості, свідомого та відповідального члена суспільства, виключає придушення індивідуальності) - Індивідуальний підхід ( передбачає врахування вікових, психологічних, соціальних особливостей індивіда, вимагає особливої уваги до духовних потреб особистості, її мотивів)

№ п/п

Назва заходу

Мета

Заняття та години

1.

Представлення підлітків своєї субкультури один одному

Підвищення знань підлітків про свою субкультуру, покращення взаємодії представників різних субкультур, поширення знань про інші субкультури.

    1 заняття 1 година

2.

Тренінгова програма :" Навчаємося спілкуванню"

Спрямована на усунення перекручувань емоційного реагування та стереотипів поведінки; реконструкція повноцінних контактів дитини з однолітками; гармонізація образу "Я". Основними завданнями є: 1. формування соціальної довіри. 2. розвиток соціальної активності дітей. 3. розвиток соціальних емоцій. 4. розвиток комунікативних навичок. 5. формування адекватної самооцінки. 6. навчання вміння самостійно розв'язувати проблеми

9 занять по 1 годині

3.

Тренінг "Ми за здоровий спосіб життя"

Пояснити сутність поняття "здоров'я", "здоровий спосіб життя", довести пріоритети здоров'я серед інших цінностей людини та негативний вплив шкідливих звичок на самопочуття підлітка; формувати у підлітків прагнення займати активну життєву позицію, сприяти визначенню власних духовних цінностей та орієнтації на здоровий спосіб життя.

    1 заняття 3- 4 години

4.

Ігри для підлітків

Спрямовані на подолання тривожності, агресивності, рольова гра на профілактику наркоманії, подолання конфліктності.

    1 заняття 2-3 години

5.

Бесіда: "Шкода паління"

Розгляд з підлітками шкідливої звички з давен до нині, наслідки паління для організму, розгляд поняття "нікотинова залежність".

    1 заняття 2 години

6.

Соціодрама " Сімейні стосунки"

Допомогти підліткам краще зрозуміти їх батьків, сприяння налагодженню їх взаємостосунків.

    1 заняття 1 година

7.

Форум-театр " А що обираєш ти?"

Подолання шкідливих звичок, підвищення соціальної активності, навчити думати про наслідки своїх вчинків.

3 заняття

По 1 годині

8.

Спортивні змагання " Спорт-це життя"

Прививати навички здорового способу життя, любов до спорту, зміцнення здоров'я учнів, залучення їх до фізичної культури.

    1 заняття 1 година

9.

Відвідування картинної галереї

Виховувати естетичну культуру учнів, організація змістовного дозвілля.

    1 заняття 3-4 години

10.

Відвідування театру "Харківський дім актера"

Виховувати естетичну культуру учнів, організація змістовного дозвілля.

    1 заняття 3-4 години

11.

Похід на каток у ТРЦ "Караван"

Організація змістовного дозвілля підлітків.

    1 заняття 3-4 години

Методики вказані у "Програмі гармонізації соціального розвитку підлітків представників субкультур" надані у додатках. ( Додаток Г)

Перше завдання - розвиток комунікативних навичок, реалізовувалось завдяки тренінгової програми " Навчаємось спілкуванню", розрахованої на дев'ять занять. Перше заняття розраховано на знайомство учасників, створення позитивної, довірливої атмосфери. Спочатку учні неохоче віднеслись до цього заняття, але згодом всім сподобалось виконувати завдання разом. Друге заняття має назву "Мій світ" , спрямоване на емоційне усвідомлення своєї поведінки ( вправи "Подаруй посмішку", "Дзеркало", "Я люблю", " Я най..."). Інші заняття спрямовані на уміння слухати, на роботу з "Я - образом", на згуртованість, відчуття себе любимим, потрібним, підвищення власної самооцінки, розвиток довіри та емпатійності. Заняття "Агресія та гнів" спрямоване на подолання агресивності, вміння контролювати гнів та перетворювати його. Підліткам було цікаво виконувати усі поставленні завдання, адже тренінг проводився у формі гри. На момент закінчення тренінгової програми учні почувались вільно та комфортно, не соромились виконувати будь-які завдання, помітно підвищили свій комунікативний рівень та самооцінку. Також, на одному з занять використовувались елементи соціодрами, де учні могли передати свої стосунки з батьками, стати на місце батьків, розіграти різні сімейні ситуації та краще відчути емоційний стан один одного. На одному з занять ми з підлітками проводили ігрове заняття. Ігри були спрямовані на подолання тривожності, агресивності, конфліктності, також рольова гра "Цивілізація" на профілактику наркоманії та вміння сказати "ні". Так, як деякі підлітки пробували вживати наркотичні речовини, деякі є представниками анархо-нігілістичних субкультур, підліткам у цьому віці притаманна конфліктне реагування на події, високий рівень тривожності, агресивність, тому ці ігри є доцільними не тільки для представників субкультур, а й для усіх учнів підліткового віку. Також, на одному з занять учням було запропоновано представити кожен свою субкультуру іншим. Це дало змогу уникнути непорозумінь одне одного, учні поглибили свої знання про сучасні підліткові субкультури та змогли правильно представити свою субкультуру.

Друге завдання - організація змістовного дозвілля реалізовувалось завдяки відвідуванню різних установ. За цей період ми з учнями відвідали картинну галерею, "Дім актера" та каток. 03.03.2014 ми з учнями відвідали Харківську муніципальну галерею, де проходила виставка сучасного художника, представника харківського стріт-арта, дизайнера, оформлювача - Якіма. У його роботах висвітлені соціальні проблеми сучасного світу: алкоголізм, наркоманія, тютюнопаління, ігроманія, проблеми абортів, релігійні проблеми. На виставці зібрались представники різних вікових категорій, сучані художники та дизайнери. Учні були дуже задоволені, вражені красою та оригінальністю картин, які через засоби художнього мистецтва виражали усі сучасні проблеми молоді. Під час відвідування катку учні дуже весело провели час, були задоволені пануючою атмосферою довіри та взаєморозуміння.

Третє завдання - формування навичок здорового способу життя реалізовувалось через такі методи роботи: тренінг "Ми за здоровий спосіб життя", також через ігри ( рольова гра "Цивілізація" спрямована на профілактику наркоманії), бесіда "Шкода паління", організація форум-театру " А що обираєш ти?", спортивні змагання " Спорт - це життя". Тренінг "Ми за здоровий спосіб життя" проводився за одне заняття. Він включав в себе з'ясування поняття здоров'я у цілому, учні складали його модель, вправу " Як розпорядитись своїм життям?", учні розробляли свої 10 заповідей здоров'я. У кінці заняття кожен з учасників розробив власні кроки до здоров'я. Під час бесіди " Шкода паління" учні прослухали історію тютюна, з'ясували про цю шкідливу звичку всі "за" та "проти", розглянули паління як джерело заробітку на їхньому здоров'ї. Підліткам була цікава ця тема, вони активно висловлювали свої думки та власні життєві ситуації, брали участь у дискусії, задавали додаткові питання. Під час реалізації третього завдання учням було запропоновано розіграти форум - театр на тему "А що обираєш ти?", в якому висвітлювалась проблема адитивної поведінки. Сценарій розроблявся учнями та згодом розігрувався перед іншою групою, які в свою чергу ставали на місце основних гравців, повертали ситуацію різних напрямах та намагались шукати з неї вихід. Підлітки були у захваті від цієї форми роботи, бо вона була для них нова і вони могли розгортати події по своєму та самостійно шукати з них вихід та приймати відповідні рішення. Спортивні змагання передбачали розподіл учнів на 2 команди та проведення з ними естафет. Команда - переможець отримала приз.

Таким, чином " Програма гармонізації соціального розвитку підлітків представників субкультур" здійснювалась за трьома основними напрямами завдяки різним формам і методам роботи. Усі заняття були груповими, під час яких підлітки взаємодіяли, вчились один у одного.

Похожие статьи




Впровадження соціально-педагогічної програми для представників підліткових субкультур - Вплив підліткової субкультури на соціальний розвиток особистості в умовах інформаційного суспільства

Предыдущая | Следующая