Принципи побудови - Народне дерев'яне зодчество України

План складається з трьох зрубів, західний і центральний зруби прямокутної форми; таку ж форму, але трохи меншу за розміром має алтарний зруб (в деяких храмах він має зрізані кути).

Західний зруб ("бабинець") майже завжди перекритий пласкою стелею. Виключення - дерев'яні храми в селах Стеблівка і Сокирниця Хустського району. В яких перекриття західного зрубу мають коробовидну форму. В пласких перекриттях дубові пластини укладено по балках.

Центральний зруб перекритий дещо піднесеним коробовим склепінням, що є своєрідним архітектурно-будівельним прийомом в цій групі храмів. Кінці дубових пластин, які утворюють короб, врублені в східні та західні поперечні стіни. Першу нижню пластину, що є його п'ятою, укладено на верхній вінець зрубу з невеликим виступом за поле стіни всередину будівлі. Таке ж перекриття має і алтарний зруб, але не у всіх храмах цієї групи.

З зовнішнього боку західний та центральний зруби утворюють один об'єм, бо перекриті вони одним високим двохскатним дахом. Взагалі ця група храмів характеризується розвинутою покрівлею при відносно малій висоті стін.

В храмах, що розташовані в Хустському районі, центральний зруб, а в деяких спорудах також східні і західні зруби на рівні накриття (навісу) мають виступи всередину цих об'ємів. Цей навіс підкреслює ярусність будівлі та ілюзорно збільшує висоту його внутрішнього простору.

Стіни рублені з дубових брусів великого перерізу 20Х40-60см, без випусків на кутах. Зруб укладено на потужну дубову підвалину, кінці якої вільно виступають назовні простим профільним обрізом.

Над західним зрубом піднімається чотиригранна каркасна вежа з невеличким звужуванням до верху. В верхній частині вежі з зовнішньої сторони звисає широкий декоративний вінець, що складається з вертикальних дошок, оброблених понизу фігурним різьбленням. В подальшому каркас вежі переходить у відкриту аркаду - галерею, що виконує роль голосників дзвінниці. Зазвичай на цій висоті підвішували дзвони. Галерею перекриває квадратна або восьмикутної форми шатровий дах, що переходить у високий багатогранний шпиль, що завершувався високим кованим хрестом незвичайного вигадливого малюнка. Щоб зробити завершення вежі-дзвінниці, в основі шпилю, по кутам шатрової покрівлі (даху) поствлені чотири невелички вежі ("турнички"), що повторюють форму основного шпилю і в поєднанні з ним утворюють дуже струнку та легку композицію завершення (села Стеблівка, Крайниково, Сокирниця, Данилово, Олександрівка).

Появу шпилів було викликано художніми і культовими вимогами при будівництві храмів. Шпилі є лише декоративним завершенням будівлі і функціонально не пов'язані з його внутрішнім простром.

Башти(вежі) та її завершення покриті гонтом різного розміру та форми, що створює надзвичайно живописну фактуру покриття. Взагалі вежі-дзвінниці в цій групі храмів створені з надзвичайною майстерністю.

Дерев'яний архітектура конструкційній церква

Похожие статьи




Принципи побудови - Народне дерев'яне зодчество України

Предыдущая | Следующая