Аналітичний огляд джерел, Вивчення та критичний аналіз монографічних та загальних видань - Еклектика в архітектурі України

Вивчення та критичний аналіз монографічних та загальних видань

В дослідженні даної теми автором курсової роботи було використано та переглянуто значний обсяг літератури по заданій темі. В багатьох еклектика та історизм згадуються поверхово, лише згадками, в деяких - більш детально та поглиблено.

В першу чергу, потрібно виділити працю В. Є. Ясиєвича "Архітектура України на зламі XIX-XX століть" (1988), де найбільш повно та змістовно описується архітектура України того часу. В книзі розкриваються тенденції розвитку вітчизняної архітектури, характеристика та опис еклектики та підстилів, та вплив їх на розвиток національного стилю, історизм (еклектизм) взагалі, як найбільш загальне і широке направління архітектури (ХІХ та частково XX ст.), що включає неоренесанс, російський стиль, неокласицизм; національний романтизм - використання національних традицій в архітектурі (неоукраїнский і неоросійський стилі) початку XX ст.

Також варто зазначити книгу Борисової Є. А. "Російська архітектура другої половини ХІХ ст.", де значна увага приділена саме еклектиці як окремому стилю, не як "безсиллю архітектури", та не як суміші стилів, а саме окремому стилю, що відіграв велику роль у становленні європейських архітектурних традицій, та став поштовхом для розвитку багатьох напрямів у зодчестві. В книзі також значна увага приділяється опису та характеристиці будівель в стилі еклектика, розповідається про видатних архітекторів стилю того часу.

В книзі Асеєва Ю. С. "Стилі в архітектурі" значна увага приділена причинам занепаду класицизму та виникненню еклектики, розглядаються нові досягнення архітектури того часу, наукові, технічні, конструктивні. Проводиться аналіз забудов великих міст, будівель, споруд. Наведено багато висловлювань видатних людей того часу стосовно стилю еклектика, чи є це дійсно окремий стиль, "феномен ХІХ ст." чи все ж час занепаду та наслідування в архітектурі. Наприклад, ще в 1860-х роках Віоле-ле-Дюк писав: ""Невже XIX століттю судилося до самого кінця не мати власної архітектури? Невже ця епоха, настільки плодюча відкриттями, що виявила таку могутню життєздатність, залишить потомству одні лише наслідування або виродкові твори, безхарактерні, непіддатливі для розуміння, аналізу та класифікації?"[1].

В праці Власова В. Г "Стилі в мистецтві" також наводяться численні причини та передумови виникнення еклектизму, проводиться характеристика, історія дослідження, значення та вплив і внесок стилю в розвиток архітектури в цілому, стилістичні особливості еклектики тощо.

Уваги заслуговує безцінна праця Барановського Г. В. "Архітектурна енциклопедія другої половини ХІХ ст." у семи томах, де проводиться аналіз та дослідження всіх споруд ХІХ ст. в архітектурі.

Еклектика досліджується і також і в книгах: Ксеневич М. Я. "Українська архітектура, її визначення, контекст у просторі, часі, інформації"; Брунов М. І " Альбом архітектурних стилів"; Згурська М. П "Архітектурні стилі"; Ковпаненко Н. Г "Архітектурно-мистецька спадщина України у вітчизняних історичних дослідженнях"; Тимофієнко В. Т "Проблеми стильового розвитку архітектури України"; Білецький П. О. "Українське мистецтво та архітектура кінця ХІХ - поч.. ХХ ст."; Каплун А. І "Стиль і архітектура".

Похожие статьи




Аналітичний огляд джерел, Вивчення та критичний аналіз монографічних та загальних видань - Еклектика в архітектурі України

Предыдущая | Следующая