Сучасна архітектура та її проблеми - Архітектура України ХІХ-ХХ ст

Мова сучасної архітектури все частіше стає інтернаціональною, плюралістичною за творчим спрямуванням, водночас значущу роль відіграють нові творчі пошуки прогресивних напрямів, концепцій, принципів та прийомів вирішення форми та змісту в архітектурі. Отримують нове рішення масштабні містобудівні комплекси. Сучасні високі технології надають необмежені можливості для пошуків ноу-хау в розвитку новітньої української архітектури. В творчості київської генерації українських архітекторів все частіше зустрічаємо прояви постмодерну та інших стильових шукань, як віддзеркалення глобалізації сучасного світового архітектурного процесу. При цьому в будовах такого стильового спрямування вдало використовуються нові конструктивні та художньо-пластичні можливості як традиційних будівельних матеріалів, так і нових сучасних - легкі металопластикові конструкції, вишукані оздоблювальні матеріали (готель "Хрещатик", арх. Л. Філенко; діловий комплекс "Зовнішекспосервіс", архітектор О. Донець та ін.; банк "Україна", архітектор С. Бабушкін та ін.; офісний центр "Київ-Донбас", архітектор В. Жежерін та ін.; готельно-офісний центр "Східний горизонт", арх. О. Комаровський, комплекс "Ексімбанк", архітектор І. Шпара та ін.) і багато інших новітніх будов. У названих об'єктах можна відзначити різноманітні прояви сучасної естетики, пошуки авторської архітектурної своєрідності, намагання врахувати існуюче історико-культурне середовище, по-новому вирішити архітектуру спроектованих будівель. Але водночас інколи гонитва за "новим" призводить до появи в історичній забудові "модної" ерзац-архітектури - вчорашніх днів сучасного західного істеблішменту. Хотілося б зауважити, що тільки ті архітектурні твори, які є високими творчими досягненнями національної культури, стають надбанням прогресивного світового архітектурного процесу. Отже, в архітектурі XIX ст. переважав в основному стиль класицизму.

В сучасних умовах реконструкції міст надзвичайно гостро постає проблема гармонійного поєднання нової архітектури та існуючого історико-архітектурного середовища. Адже архітектура як великий ідентифікатор національної самобутності та регіональної своєрідності відображає художнє світовідчуття, ментальність, культуру та бутя українського народу на всіх щаблях його історичного розвитку. Наш славетний Київ - скарбниця шедеврів вітчизняної історико-культурної спадщини і одночасно сучасне динамічне місто, яке активно розвивається.

Кожна епоха вносить свої особливості в його розвиток, і цей процесс безперервний. Хотілося б, щоб менше вносилося негативних рис в сучасний образ нашої столиці. Це важлива культурно-екологічна проблема архітектури сьогодення - гармонізації нової забудови міста з унікальними природними ландшафтами та дорогоцінними пам'ятками вітчизняної історико-архітектурної спадщини.

Похожие статьи




Сучасна архітектура та її проблеми - Архітектура України ХІХ-ХХ ст

Предыдущая | Следующая