Основні схеми і принципи розміщення підприємств - Типи підприємств харчової промисловості

Основна мета будівництва нових і реконструкції діючих підприємств харчової промисловості полягає у розширенні виробництва продуктів для задоволення зростаючих потреб населення.

Встановлено, що при розміщенні маслоробної, сироробної і молочноконсервної галузей, що виробляють транспортабельні молочні продукти (масло, сир, консерви), визначальним фактором є наявність сировинних ресурсів, а при розміщенні незбираномолочної галузі - чисельність і структура міського населення. Через це розміщення підприємств цієї галузі повинне максимально відповідати розташуванню міського населення.

На розташування підприємств з переробки сільськогосподарської сировини впливають також наступні фактори: наявність ресурсів палива, електроенергії, води, резерви трудових ресурсів, профіль і потужність діючих підприємств галузі, стан транспортної мережі, можливий радіус постачання сировини і готової продукції. Всі вказані фактори ретельно аналізуються при обгрунтуванні місця будівництва харчового підприємства.

Підприємства харчової промисловості споживають електроенергію, яка постачається, як правило від державної енергосистеми. Але при виборі місця будівництва заводу з виробництву сухого молока, сироробних і міських молочних заводів, для яких характерні високі витрати електроенергії, необхідно враховувати стан енергозабезпечення в даному районі.

Харчове виробництво споживає велику кількість води на технологічні потреби, а також на миття тари, обладнання і т. і.

Для цього потрібна переважно питна вода. При розміщенні харчових підприємств запитання водопостачання, водоочищення і охорони довкілля необхідно розглядати як найважливіші.

Трудові ресурси не є лімітуючим фактором розміщення підприємств. Чисельність промислово-виробничого персоналу на харчових підприємствах у більшості випадків не перевищує 200-300 осіб. Подальше підвищення рівня концентрації виробництва приведе до збільшення середньої чисельності промислового персоналу заводу. Через те, в умовах, що склалися, скорочення трудових ресурсів при проектуванні будівництва нових і реконструкції діючих підприємств необхідно враховувати наявність трудових ресурсів і можливість їх збільшення.

Істотну роль при розміщенні підприємств харчової промисловості відіграє транспортний фактор. Транспорт в харчовій промисловості є невід'ємною частиною процесу виробництва. Через це стан транспортно-економічних зв'язків між господарствами, підприємствами і споживачами готової продукції мають важливе значення при виборі місця будівництва нового заводу. Постачання сировини на переробку в основному планують автотранспортом.

Визначення профілю і потужності заводу залежить від кількості і густини розподілу сировини в зоні заводу, якості і хімічного складу сировини.

При виборі оптимальної потужності харчового підприємства, що будується, необхідно прагнути, щоб зведені витрати на переробку сировини і доставку були мінімальними.

Оптимальну потужність підприємства вибирають на основі співставлення питомих капітальних і поточних витрат на переробку та витратами на доставку сировини при різних варіантах виробничої потужності переробних підприємств.

Вартість сировини і матеріалів при виробництві харчових продуктів становить більше трьох четвертих усіх витрат на виробництво продукції. Через це ощадливе використання сировини, облік територіального розподілу сировинних ресурсів є одним з основних складників підвищення ефективності розміщення підприємств харчової промисловості.

Похожие статьи




Основні схеми і принципи розміщення підприємств - Типи підприємств харчової промисловості

Предыдущая | Следующая