Інтер'єр собору, Загадки і секрети собору - Архітектура Свято-Троїцької церкви у Новомосковську

Внутрішнє оздоблення церкви також було створене Якимом Погребняком. За словами Д. І. Яворницького майстер "купол пофарбував зеленою яровиною; всередині розписав стіни і склепіння картинами релігійного змісту, а іконостас звів до склепінь і прикрасив його прекрасним різьбленням з різними фестонами і завитками і чудовим живописом у візантійському академічному стилі XVI та XVII століття, а також деякими екземплярами голландського і фламандського пензля, місцями наклав на нього срібні позолочені шати, місцями ж обробив якнайтоншою інкрустацією". Запорізьким товариством було пожертвувано в храм безліч предметів церковного начиння.

Загадки і секрети собору

Усіляких таємниць і загадок собор таїть у собі чимало. Особливий подив викликають в усіх дев'ять чотириярусних башт. Вони поставлені по три в лінію, разом утворюючи трикутник. Середні башти в рядах вищі за бокові, а головна з них ще вища. Зодчий так урівноважив їх, що вони самі служать опорою одна одній. Ніяких колон чи підпірок башти не мають.

Не менш хвилюючою таємницею є геніальне моделювання замкненого простору, що охоплює людину в інтер'єрі храму. Світлі площини стін, які у стрімкому злеті перетинаються, створюють атмосферу величного спокою та умиротвореності, божественного відсторонення від мирської марноти... Зсередини храм здається більшим і вищим, ніж насправді, бо має в інтер'єрі лише чотири опори. Духовному піднесенню відвідувачів сприяє відкритий аж до верхівки пірамідальний простір центральної бані, спрямовуючи дух і молитви парафіян угору, до неба. Містично-загадковим є й те, як Якову Погрібнякові вдалося при незначній кількості віконних отворів спрямувати потоки денного світла таким чином, щоби досягнути рівномірного м'якого освітлення усього собору.

Секрети й загадки Троїцького собору вже здавна бентежать уяву вчених, архітекторів, митців. У 70-х роках ХІХ століття історик Г. Надхін писав: "Новомосковський собор - проста теслярська робота, достоїнство її у незвичайній вишуканості обрисів і в сміливій до дерзновення постановці. Український зодчий не придав своєму храму ніяких зовнішніх прикрас, та його величний монументальний дев'ятикупольний силует посперечається красою малюнка з багатьма знаменитими храмами". Це особливо відчувають майстри пензля, яких приваблює собор як одна з найвизначніших архітектурних перлин світу.

"Свято-Троїцький собор збудовано в унікальному стилі: це єдиний в Україні дерев'яний дев'ятикупольний собор, збудований без жодного цвяха. Він відноситься до 100 найкращих дерев'яних споруд світу", - говорить протоієрей Володимир Цешковський.

Собор погребняк храм

Похожие статьи




Інтер'єр собору, Загадки і секрети собору - Архітектура Свято-Троїцької церкви у Новомосковську

Предыдущая | Следующая