Загальний вигляд Європейської моделі досконалості - Управління якістю

Європейська модель досконалості є описом "ідеального" підприємства, яким його бачать зараз у Європі. Модель складається з дев'яти критеріїв. П'ять з них описують діяльність підприємства, підходи, які воно використовує для досягнення результатів; чотири критерії -- результати, яких досягає підприємство за рахунок використання цих підходів.

Модель, яка визнає існування багатьох підходів для досягнення стабільної досконалості в усіх аспектах діяльності, грунтується на такому твердженні: досконалі результати з погляду ефективності, споживачів, персоналу і суспільства досягаються через очолювані лідерами політику і стратегію, належне управління персоналом, партнерськими стосунками, ресурсами і процесами (див. малюнок).

На малюнку стрілки підкреслюють динамічний характер моделі. Вони показують, що нововведення та навчання допомагають вдосконалювати підходи, які, в свою чергу, призводять до покращення результатів діяльності.

Кожен із критеріїв складається з ряду підкритеріїв:

Європейська модель ділової досконалості

Критерій 1. Лідерство

    1а. Лідери розробляють місії, візії та систему цінностей і виступають носіями загальної культури ділової досконалості. 1б. Лідери персонально беруть участь у розробці, впровадженні та постійному вдосконаленні системи управління підприємством. 1в. Лідери співробітничають зі споживачами, партнерами та суспільством. 1г. Лідери заохочують, підтримують та відзначають працівників підприємства.

Критерій 2. Політика та стратегія

    2а. Політика та стратегія базуються на нинішніх та майбутніх потребах та очікуваннях зацікавлених сторін. 2б. Політика та стратегія базуються на інформації, отриманій в наслідок оцінки ефективності, досліджень, навчання та творчої діяльності. 2в. Політика і стратегія розроблені, переглядаються та оновлюються. 2г. Політика і стратегія розповсюджуються та впроваджуються.

Критерій 3. Персонал

    3а. Людські ресурси плануються, управляються і вдосконалюються. 3б. Знання та компетенція персоналу визначаються, розвиваються і постійно підвищуються. 3в. Залучення персоналу і надання йому повноважень. 3г. Наявність діалогу між підприємством і його працівниками. 3д. Заохочення, визнання та піклування про персонал.

Критерій 4. Партнерство і ресурси

    4а. Управління зовнішніми партнерськими стосунками. 4б. Управління фінансами. 4в. Управління нерухомістю, обладнанням та матеріалами. 4г. Управління технологіями. 4д. Управління інформаційними та інтелектуальними ресурсами.

Критерій 5. Процеси

    5а. Процеси систематично розробляються і управляються. 5б. Процеси вдосконалюються з використанням інновацій для повного задоволення споживачів та інших зацікавлених сторін. 5в. Проектування та розробка продуктів та послуг на основі потреб та очікувань споживачів. 5г. Виробництво, продаж та обслуговування продукції та послуг. 5д. Управління зв'язками зі споживачами та їх розширення.

Критерій 6. Результати, що стосуються споживачів

    6а. Показники рівня сприйняття. 6б. Показники ефективності.

Критерій 7. Результати, що стосуються суспільства

    7а. Показники рівня сприйняття. 7б. Показники ефективності.

Критерій 9. Основні ділові результати

    9а. Основні результати діяльності. 9б. Основні показники ефективності.

Логіка RADAR

В основі моделі лежить логіка, відома під назвою RADAR, яка складається з чотирьох елементів:

Результати -- Results

Підхід -- Approach

Застосування -- Deployment

Оцінка та Перегляд -- Assessment and Review

Згідно з цією логікою підприємство повинне:

    - В рамках процесу реалізації своєї політики та стратегії визначити Результати, яких потрібно досягти. Ці результати охоплюють ефективність роботи підприємства як фінансової, а також сприйняття зацікавленими сторонами; - Запланувати та розробити комплексний набір Підходів для досягнення необхідних результатів як тепер, так і в майбутньому; - Систематично Застосовувати підходи для забезпечення їх повного впровадження; - Оцінювати та Переглядати наслідки реалізації підходів, грунтуючись на спостереженні та аналізі досягнутих результатів та накопиченому досвіді. Там, де це необхідно, -- визначати, надавати пріоритети, планувати та впроваджувати вдосконалення.

При використанні моделі на підприємстві, наприклад, для самооцінки, елементи логіки RADAR -- Підхід, Застосування, Оцінка та Перегляд -- повинні стосуватися кожного підкритерію сприяння, елемент Результати повинен адресуватися до критеріїв результатів.

Похожие статьи




Загальний вигляд Європейської моделі досконалості - Управління якістю

Предыдущая | Следующая