Загальні вимоги побудови "дерева цілей" підприємства, Загальний вигляд "дерева цілей" підприємства, Вимоги побудови "дерева цілей" підприємства - Поняття та різновиди "дерева цілей" підприємства

Загальний вигляд "дерева цілей" підприємства

Для відображення цілей навіть дуже простої організації треба використати комплексний підхід, тобто створити систему цілей, яка б відбивала потреби підприємства з точки зору як зовнішнього, так і внутрішнього середовища.

"Дерево цілей" - це наочне графічне зображення підпорядкованості та взаємозв'язку цілей, що демонструє розподіл загальної (генеральної) мети або місії на підцілі, завдання та окремі дії.

Мета - це ідеальне уявлення про характер діяльності та можливості об'єкта, відносно якого вона встановлена й має відбивати об'єктивні умови його існування, а також коригування структури об'єкта, структури та динаміки процесу досягнення мети, тому мова має йти про сукупність цілей.

"Дерево цілей" можна визначити, як "цільовий каркас" організації, явища чи діяльності. Загальний вигляд "дерева цілей" показано на рис.2.1:

загальний вигляд

Рис. 2.1 Загальний вигляд "дерева цілей" підприємства

Вимоги побудови "дерева цілей" підприємства

Основна ідея щодо побудови "дерева цілей" - декомпозиція.

Декомпозиція (розукрупнювання) - це метод розкриття структури системи, при якому за однією ознакою її поділяють на окремі складові.

Декомпозиція використовується для побудови "дерева цілей", щоб пов'язати генеральну мету зі способами її досягнення, сформульованими у вигляді завдань окремим виконавцям.

Технологічні засади побудови "дерева цілей".

Не існує універсальних методів побудови "дерева цілей". Способи його побудови залежать від характеру мети, обраного методологічного підходу, а також від того, хто розробляє "дерево цілей", як він уявляє собі поставлені перед ним завдання, як він бачить їхній взаємозв'язок.

Основне правило побудови "дерева цілей" - це "повнота редукції".

Повнота редукції - процес зведення складного явища, процесу або системи до більш простих складових. Для реалізації цього правила використовують такий системний підхід:

    А) мета вищого рівня є орієнтиром, основою для розробки (декомпозиції) цілей нижчого рівня; Б) цілі нижчого рівня є способами досягнення мети вищого рівня і мають бути представлені так, щоб їхня сукупність зумовлювала досягнення початкової мети.

Вимоги до побудови "дерева цілей" такі:

Повнота відображення процесу або явища;

На кожному рівні сукупність підцілей має бути достатньою для опису цілі вищого рівня;

Несуперечливість цілей нижчого та верхнього рівнів;

Декомпозиція мети на підцілі на кожному рівні має виконуватися за одним методологічним підходом;

Усі цілі мають бути сформульовані в термінах робіт.

"Дерево цілей" будується на основі координації цілей.

Вертикальна координація цілей дає змогу узгоджувати непов'язані між собою напрямки діяльності та формувати конкурентні переваги всього підприємства.

Горизонтальна координація забезпечує більш ефективне використання виробничого потенціалу та його частин (наприклад, кваліфікованих кадрів, що працюють у різних підрозділах, різних видів ресурсів, типізації "knowhow" для їх використання в різних напрямках діяльності, виробничих потужностей для більшого їх завантаження з метою створення умов для скорочення витрат тощо).

Похожие статьи




Загальні вимоги побудови "дерева цілей" підприємства, Загальний вигляд "дерева цілей" підприємства, Вимоги побудови "дерева цілей" підприємства - Поняття та різновиди "дерева цілей" підприємства

Предыдущая | Следующая