Вступ - Вдосконалення системи мотивацiї працiвникiв пiдприємства

З-поміж основних теоретичних і прикладних проблем сьогодення чільне місце належить створенню ефективного організаційно-економічного механізму підвищення мотивації трудової діяльності. Про мотивацію говорять багато. Це слово увійшло в повсякденну мову, в словники ділових людей і практично у всі підручники по управлінню. В процвітаючих фірмах США, Японії, Німеччини мотивація є найважливішою функцією керівників усіх рівнів.

Суспільна цінність досвіду країн з розвинутою ринковою економікою не тільки в тому, що створені і удосконалені ринкові технології, але і в тому, що серед них викристалізовувалась і одержала максимальний розвиток одна із найважливіших технологій - мотивація.

Актуальність теми. В результаті переходу від централізованої до ринкової економіки в Україні необхідно створити власну економічну модель системи господарювань, в якій якомога повніше і гармонійніше поєднувалися б традиційні ринкові атрибути особливості національного менталітету та економіко-соціальної структури суспільства. В цих умовах значну роль має відігравати мотивація.

Мотивація як сукупність рушійних сил, що спонукають людину до виконання певних дій, як усвідомлення прагнення до певного типу задоволення потреб до успіху ніби є "локомотивом" трудової діяльності працівників, а відтак здатна значно вплинути на соціально-економічний розвиток.

Вивчення проблеми мотивації трудової діяльності має теоретичне і практичне значення. Від того, як розуміє людина свою трудову діяльність і якими мотивами керується, залежить її ставлення до роботи. Тому вивчення, розуміння внутрішніх механізмів мотивації праці дає змогу виробити ефективну політику в сфері праці й трудових відносин, створити "режим найбільшого сприяння" для тих, хто прагне до продуктивної праці.

Осмислення проблеми мотивації розпочалось із зародженням капіталізму. Одним з перших почав вивчати-цю проблему Адам Сміт.

Значний внесок у розвиток теорії і практики мотивації трудової діяльності зробили Ф. Тейлор, О. Шелдон, А. Файоль, Е. Мейо. Відомими авторами сучасних теорій мотивації на заході стали А. Маслоу, Ф. Герцберг, А. Портер, Е. Лоулер, Д. Мак-Клелланд, В. Врум та інші.

Суттєвий внесок у розвиток теорії і практики мотивації зробили українські вчені - В. Вольський, Г. Цехановський, М. Туган-Барановський.

Важливість даної проблеми, необхідність вдосконалення мотиваційних систем на підприємстві і зумовило тему магістерської роботи.

Мета і завдання дослідження. Мета дипломної роботи полягає у розробці теоретичних положень і практичних рекомендацій щодо вдосконалення системи мотивації на підприємстві. Досягнення мети передбачало формування та вирішення наступних завдань:

    - дослідити економічний зріст мотивації, розвиток її теорії і практики; - проаналізувати існуючу систему мотивації на підприємстві; - дослідити вплив кадрової політики підприємства на мотивацію праці; - внести пропозицію щодо вдосконалення системи мотивації на підприємстві.

Об'єкт дослідження. Об'єктом дослідження є система мотивації на підприємстві ВАТ "Волиньнафтопродукт".

Предметом дослідження є матеріальні і нематеріальні методи мотивації праці; кадрова політика на підприємстві, її вплив на кінцеві результати діяльності.

Методи дослідження. В процесі дослідження використовувались діалектичний метод (обгрунтування категорії і підходів до мотивації), метод логічного і історичного (розвиток теорій мотивації), методи аналізу і синтезу (аналіз системи мотивації на підприємстві) та інші методи статистично-економічного дослідження.

Наукова новизна. Новизна досліджень полягає у вдосконаленні мотиваційної системи на підприємстві, визначенні шляхів вдосконалення кадрової політики.

Практичне рішення отриманих результатів. Реалізація наданих пропозицій сприяти підвищенню ефективності кадрової політики на підприємстві і в цілому кінцевих результатів діяльності.

Структура та об'єм магістерської роботи. Дипломна робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку літератури та додатків.

Повний об'єм роботи - сторінки. В першому розділі досліджено становище і розвиток теорії і практики мотивації праці. В другому розділі проведено аналіз існуючої системи мотивації праці на ВАТ "Волиньнафтопродукт". В третьому розділі розглянуто зниження мотивації праці в сучасному управлінні персоналом, запропоновано заходи щодо покращення системи мотивації на підприємстві.

У висновках коротко освітлено основні положення роботи та пропозиції роботи та пропозиції щодо покращення мотивації на підприємстві.

Похожие статьи




Вступ - Вдосконалення системи мотивацiї працiвникiв пiдприємства

Предыдущая | Следующая