Методи побудови "дерева цілей" підприємства, Метод "дезагрегації" - Поняття та різновиди "дерева цілей" підприємства

Для кожної з певних груп цілей потрібен свій підхід до побудови "дерева цілей". Розрізняють два методи побудови "дерева цілей": метод "дезагрегації", метод "забезпечення необхідних умов".

Суттєвим є вибір методів побудови "дерева цілей", тому що метод "дезагрегації" можна застосувати лише для формалізованих цілей, а "метод забезпечення необхідних умов" - для всіх типів цілей.

Побудова "дерева цілей" будь яким методом базується на таких якостях цілей, як: співпорядкованість; розгортуваність; співвідносна важливість.

При декомпозиції цілей недоцільно використовувати одночасно в тому самому "дереві цілей" різні методи навіть тоді, коли характеристика цілей це дозволяє. Можна побудувати два "дерева цілей" двома різними методами (якщо мета це дозволяє), а потім порівняти одержані результати.

Метод "дезагрегації"

Метод дезагрегації цілей застосовується для формалізованих цілей, які найчастіше характеризують реально існуючі об'єкти або ті, що створюються. Він базується на системному уявленні про об'єкт дослідження і передбачає використання таких понять:

    А) система (С) як цілісний об'єкт, тобто генеральна ціль або ідеальне уявлення про те, що треба створити (на рис.2.1 її позначено символом "0"); Б) підсистема (ПС) як частина більш загальної системи (на рис.2.1 її позначено цифрами 1, 2, 3,4), у якій підсистеми є функціонально значущими; В) елементи як сукупність складових елементів підсистем (на рис.2.1 їх позначено цифрами 1.1 - 4.1.5).

Варто зазначити, що другий та нижчі рівні "дерева цілей" мають містити основні та альтернативні елементи досягнення цілей вищого рівня. Перший рівень цілей не містить альтернативні варіанти, а являє собою узагальнені взаємопов'язані підсистеми.

Далі побудову "і/або" - "дерева цілей" методом дезагрегації виконують за тими самими правилами: кожна з цілей поділяється на елементи і для кожної з них створюється комплекс альтернативних дій для їхнього досягнення.

Рис.3.1 Побудова "дерева цілей" методом дезагрегації

Елементи "і/або" "дерева цілей" далі можна не поділяти на нижчі рівні в таких випадках:

    А) якщо елемент, який аналізується, безпосередньо не пов'язаний з основною системою та не дає нічого цінного для її функціонування; Б) якщо елемент, що розглядається, є тривіальним та його існуючий варіант влаштовує дослідника та виконавця.

Похожие статьи




Методи побудови "дерева цілей" підприємства, Метод "дезагрегації" - Поняття та різновиди "дерева цілей" підприємства

Предыдущая | Следующая