Аналіз як складова частина процесу ухвалення рішення - Аналіз ресурсної стратегії підприємства

В умовах неповноти інформації по проблемі, що вивчається, неможливості все строго розрахувати і проаналізувати, а також множинності думок про цілі, критерії їх переваги і т. п. може не існувати єдине, краще рішення. В умовах ринкової економіки ступінь невизначеності економічної поведінки суб'єктів ринку достатньо високий. У зв'язку з цим велике практичне значення придбавають методи перспективного аналізу, коли потрібно ухвалювати управлінські рішення, оцінюючи можливі ситуації і роблячи вибір з декількох альтернативних варіантів.

Теоретично існують чотири типи ситуацій, в яких необхідно проводити аналіз і ухвалювати управлінські рішення, у тому числі і на рівні підприємства: в умовах визначеності, ризику, невизначеності, конфлікту. Розглянемо кожний з цих випадків.

Це найпростіший випадок: відома кількість можливих ситуацій (варіантів) і їх результати. Потрібно вибрати один з можливих варіантів. Ступінь складності процедури вибору в даному випадку визначається лише кількістю альтернативних варіантів. Розглянемо дві можливі ситуації:

А) Є два можливі варіанти: В даному випадку аналітик повинен вибрати (або рекомендувати до вибору) один з двох можливих варіантів. Послідовність дій тут наступна:

Визначається критерій, по якому робитиметься вибір;

Методом "прямого рахунку" обчислюються значення критерію для порівнюваних варіантів;

Варіант з кращим значенням критерію рекомендується до відбору.

Б) Число альтернативних варіантів більше двох:

Процедурна сторона аналізу істотно ускладнюється через множинність варіантів, техніка "прямого рахунку" в цьому випадку практично не застосовна. Найзручніший обчислювальний апарат - методи оптимального програмування (в даному випадку цей термін означає "планування"). Цих методів багато (лінійне, нелінійне, динамічне і ін.), але на практиці в економічних дослідженнях відносну популярність здобуло лише лінійне програмування. Зокрема, широко відома транспортна задача, вирішувана методами лінійного програмування.

При проведенні аналізу в умовах визначеності можуть успішно застосовуватися методи машинної імітації, припускаючи множинні розрахунки на ЕОМ. В цьому випадку будується імітаційна модель об'єкту або процесу (комп'ютерна програма), що містить задане число чинників і змінних, значення яких в різних комбінаціях піддається варіюванню. Таким чином, машинна імітація - це експеримент, але не в реальних, а в штучних умовах. За наслідками цього експерименту відбираються один або декілька варіантів, що є базовими для ухвалення остаточного рішення на основі додаткових формальних і неформальних критеріїв.

Ця ситуація зустрічається на практиці найбільш часто. Тут користуються підходом вірогідності, що припускає прогнозування можливих результатів і привласнення ним вірогідності. При цьому користуються:

    А) відомими, типовими ситуаціями (наприклад: вірогідність появи герба при киданні монети рівна 0.5); Б) попередніми розподілами вірогідності (наприклад, з вибіркових обстежень або статистики попередніх періодів відома вірогідність появи бракованої деталі); В) суб'єктивними оцінками, зробленими аналітиком самостійно або із залученням групи експертів.

В складніших ситуаціях в аналізі використовують так званий метод побудови дерева рішень.

Ця ситуація розроблена в теорії, проте на практиці формалізовані алгоритми аналізу застосовуються достатньо рідко. Основна трудність тут полягає в том, що неможливо оцінити вірогідність результатів. Основний критерій - максимізація прибутку - тут не спрацьовує, тому застосовують інші критерії :

Максимін (максимізація мінімального прибутку)

Мінімакс (мінімізація максимальних втрат)

Максимакс (максимізація максимального прибутку) та ін.[2, с. 66]

Найскладніший і мало розроблений з практичної точки зору аналіз. Подібні ситуації розглядаються в теорії ігор. Безумовно на практиці ця і попередня ситуації зустрічаються достатньо часто. В таких випадках їх намагаються звести до однієї з перших двох ситуацій або використовують для ухвалення рішення неформалізовані методи.

Оцінки, отримані в результаті застосування формалізованих методів, є лише базою для ухвалення остаточного рішення; при цьому можуть братися до уваги додаткові критерії, у тому числі і неформального характеру

Похожие статьи




Аналіз як складова частина процесу ухвалення рішення - Аналіз ресурсної стратегії підприємства

Предыдущая | Следующая