Дисципліна, та управління дисципліною - Соціально-псохологічні аспекти управління трудовим коллективом

Дисципліна - це певний порядок поведінки людей відповідно до норм права і моралі, що склались у суспільстві чи організації, а поведінка - це сукупність дій та вчинків особистості, спосіб її життя. У поведінці проявляються особливості характеру, темперамент, потреби й уподобання.

Проблема дисципліни включає ряд як наукових, так і практичних проблем. Комплексність проблем дисципліни передбачає необхідність залучення до її вивчення різних наук - права, економіки, соціології, менеджменту, кібернетики, соціальної психології.

Дисципліна - це рівень дотримання норм в організації, суспільстві. Родовою ознакою дисципліни є порядок - сукупність правил поведінки, дотримання яких вимагається від людини. [18; 187]

В дисципліні виділяють дві сторони:

Об'єктивну - порядок, без якого не може існувати організація;

Су'єктивну - виконання обов'язків, дотримання прав.

За способом підлеглості дисципліна класифікується на примусову і добровільну, за видами - економічну, політичну, фінансову, трудову і технологічну.

Управління трудовою дисципліною.

Забезпечення трудової дисципліни праці є обов'язковою умовою кооперації й організації виробництва. Щоб спільна діяльність здійснювалась успішно, потрібно чітко визначити місце кожного працівника в структурі виробничого процесу.

Рівень і стан трудової дисципліни залежить від багатьох факторів:

Організації праці та виробництва;

Системи матеріального і морального заохочення;

Рівня механізації, комп'ютерізації виробничих процесів;

Виховної роботи;

Стилю керівництва;

Свідомості членів трудового колективу.

Дисципліна - це складне соціальне явище, і її вимоги є об'єктивними, оскільки диктуються розвитком виробництва, і суб'єктивними, бо виконуються людьми. Типовою помилкою керівників є те, що вони не усвідомлюють цього зв'язку і хочуть налагодити дисципліну адміністративними методами, а не удосконаленням організаційної та економічної сторін.

Основними порушеннями трудової дисципліни є:

Запізнення на роботу;

Прогули;

Поява на роботі у нетверезому стані;

Несвоєчасне чи не в повній мірі виконання своїх трудових обов'язків, неповне і нераціональне використання робочого часу.

Найбільш недисциплінованими є працівники у віці до 24 років і стажу роботи до двох років, також має місце наявність недисциплінованих працівників у віці 50 і старше років. Порушників дисципліни в 2 рази більше у групі малокваліфікованих порівняно з висококваліфікованими. Соціологічні дослідження показують, що у працівників зі стажем роботи 5 років недисциплінованих - 36%, а серед тих, в кого стаж складає 20 і більше, - 16%. [17; 93]

Оцінка стану трудової дисципліни в організації і її структурних підрозділах розраховується за формулою:

КТд = [ П + V ( О + ПУ )] / ЧС

Де КТд - коефіцієнт трудової дисципліни;

П - кількість прогулів;

О - втрати від запізнення на роботу, після обідньої перерви, людино/год.

ПУ - передчасне залишення місця роботи, або на обідню перерву, людино/год.

ЧС - середньо-спискова кількість робітників за період, що оцінюється

V - обсяг робіт, продукції.

Інформація, яка характеризує рівень трудової дисципліни, аналізується: в окремих підрозділах і організації в цілому, та визначається за професійними групами.

Кожна окрема людина має свою систему цінностей. Сукупність індивідуальних цінностей складає ціннісно-орієнтаційну єдність колективу (ЦОє). Якщо колектив має ЦОє , яка полягає в спільній корисній діяльності, то і професійні міжособистісні відносини членів колективу будуть впорядковані. Дослідження показали, що феномен ЦОє властивий всім трудовим колективам нашого суспільства.

Рівень ЦОє У % визначається за формулою:

ЦОє = ( n - m ) / N * 100

Де n - сума виборів, які прийшлися на п'ять якостей, які отримали в даній групі максимальну перевагу;

M - сума виборів, які прийшлися на п'ять якостей, які отримали в даній групі мінімальну перевагу;

N - загальна кількість виборів, зроблених членами даної групи.

Чим вище рівень ЦОє , тим краще працює група, бо це значить що думки в членів групи схожі. Якщо рівень ЦОє низький, це вказує на неузгодженість дій. В такому випадку керівник повинен вжити заходів в підвищенні показника, тобто більш ретельно підбирати кадри, об'єднувати їх в групи залежно від їх внутрішніх якостей і системи цінностей, не говорячи вже про суто професійні якості.

Похожие статьи




Дисципліна, та управління дисципліною - Соціально-псохологічні аспекти управління трудовим коллективом

Предыдущая | Следующая