Узагальнення та аналіз результатів досліджень - Синергічне посилення фітотоксичної дії гербіцидів - інгібіторів ацетил-КоА-карбоксилази

Висока засміченість орних земель України злаковими бур'янами зумовлює широке застосування грамініцидів класів АОФПК і ЦГД та обумовлює актуальність досліджень у напрямку підвищення фітотоксичності гербіцидів та ефективності хімічного контролю злакових бур'янів.

У результаті проведеної роботи нами встановлено шляхи посилення активності грамініцидів. Установлений синергізм у сумішах грамініцидів різних хімічних групп: тепралоксидиму (ЦГД) та флуазифопу і феноксапропу (АОФПК). Підтверджено дані щодо синергічної взаємодії між феноксапропом і флуазифопом до чутливого та середньостійкого злакових видів. Слід відмітити синергічне зниження вмісту хлорофілів А і B (на рівні 90 %) при застосуваннні суміші феноксапроп+флуазифоп.

Показано залежність рівня взаємодії між грамініцидами від умов вирощування рослин. При підвищенні рівня живлення рослин характер взаємодії з адитивного переходить у синергічний. Для підвищення активності грамініцидів за умов посухи використання сумішей виявилось неефективним.

Підвищення активності гербіцидів може бути пов'язано з інгібуванням ферментів їх детоксикації в рослинах. Вперше показано, що флуазифоп і феноксапроп, блокуючи індукцію активності цитохром-Р450-залежних монооксигеназ, знижують потенційну здатність рослин до детоксикації. Вірогідно синергізм у взаємодії грамініцидів обумовлений саме змінами у вмісті Цит-Р450, а регулятори вмісту та активності Цит-Р450 можуть бути синергістами та антидотами грамініцидів.

Важливим напрямком підвищення фітотоксичності грамініцидів є розробка синергістів. Встановлено, що ефективність феноксапропу значно підвищується при застосуванні з попереднім внесенням інгібіторів фотосинтезу - метрибузину та нових похідних класу 3-алкілтіо-4-аміно-4,5-дигідро-6-R-1,2,4-триазин-5-онів у грунт. Також знайдені та досліджені у вегетаційних та польових умовах нові похідні динітроаніліну із синергічною активністю до грамініцидів. На підставі отриманих даних подана заявка на патент України.

В умовах польових дослідів суміші грамініцидів Фюзілад Форте + Арамо і Фюзілад Форте + Фуроре Супер виявилися високоефективними проти одно - та багаторічних злаків у посівах цукрових буряків. Важливою особливістю їх взаємодії є запобігання подальшому відростанню пирію повзучого. У польових дослідах на горосі у взаємодії Фюзіладу з Фуроре встановлена адитивність, синергізм відзначений для варіантів Фуроре+Арамо та Фюзілад+Арамо. Отже відмічені синергічні суміші можна рекомендувати до практичного використання у посівах дводольних культур для боротьби зі злаковими бур'янами.

Похожие статьи




Узагальнення та аналіз результатів досліджень - Синергічне посилення фітотоксичної дії гербіцидів - інгібіторів ацетил-КоА-карбоксилази

Предыдущая | Следующая