Особливості статури людини - Антропометрія і методи антропометричних досліджень

Статура - розміри, форми, пропорції та особливості частин тіла, а також особливості розвитку кісткової, жирової і м'язової тканин. Розміри і форми тіла кожної людини генетично запрограмовані. Ця спадкова програма реалізується в ході онтогенезу, тобто в ході послідовних морфологічних, фізіологічних і біохімічних трансформацій організму від його зародження до кінця життя.

Розміри тіла.

Серед розмірів тіла виділяють тотальні (від фр. Total - цілий) і парціальні (від лат. Pars - частина). Тотальні (загальні) розміри тіла - основні показники фізичного розвитку людини. До них відносяться довжина і маса тіла, а також обхват грудей. Парціальні (часткові) розміри тіла є складовими тотального розміру і характеризують величину окремих частин тіла. Розміри тіла визначаються при антропометричних обстеженнях різних контингентів населення. Більшість антропометричних показників має значні індивідуальні коливання. Тотальні розміри тіла залежать від його довжини і маси, окружності грудної клітки. Пропорції тіла визначаються співвідношенням розмірів тулуба, кінцівок і їх сегментів. Наприклад, для досягнення високих спортивних результатів у баскетболі велике значення має високий зріст і довгі кінцівки. Разом з тим не так уже й рідко великого успіху досягають і ті спортсмени, соматотип яких відрізняється від найкращого для даного виду спорту. У подібних випадках позначається вплив багатьох факторів, і в першу чергу таких, як рівень фізичної, технічної, тактичної та вольової підготовки атлетів. Розміри тіла є важливими показниками (поряд з іншими параметрами, що характеризують фізичний розвиток) є важливими параметрами спортивного відбору та спортивної орієнтації. Як відомо, завдання спортивного відбору - відібрати дітей, найбільш придатних у зв'язку з вимогами виду спорту. Проблема спортивної орієнтації та спортивного відбору є комплексною, що вимагає використання педагогічних, психологічних і медико-біологічних методів.

Пропорції тіла.

При однаковій довжині тіла величини різних його частин у різних індивідуумів можуть бути різні. Ці відмінності виражаються як в абсолютних розмірах, так і в співвідносних величинах. Під пропорціями тіла маються на увазі співвідношення розмірів окремих частин тіла (тулуба, кінцівок і їх сегментів). Зазвичай розміри окремих частин тіла розглядаються в співвідношенні з довжиною тіла або виражаються у відсотках довжини тулуба або довжини корпусу. Для характеристики пропорцій тіла найбільше значення мають відносні величини довжини ніг і ширини плечей.

Канони антропометрії.

Здавна робилися спроби встановити закономірність у співвідношенні частин людського тіла, тобто знайти залежність різних частин тіла від одного якого-небудь розміру, прийнятого за вихідний. Ці спроби знайшли своє вираження у створенні канонів пропорцій тіла, авторами яких були скульптори і художники, які прагнули відтворити ідеальний тип людського тіла. Відомі канони, що належать найбільшим майстрам класичної давнини і пізніших епох. Так, за каноном Поліклета (грецького скульптора V ст. До н. Е.) Голова становить 1/8 довжини тіла, обличчя 1/10 і т. Д. За канону, який лежав в основі творінь майстрів давнього Єгипту, за вихідну величину бралися розміри середнього пальця лівої руки; ця величина повинна складати 1/19 довжини тіла, 1/11 висоти до пупка і т. д. Найбільшою популярністю користується канон Фрича, який за вихідну величину прийняв довжину хребетного стовпа. Канон Фрича був дещо видозмінений і доповнений антропологом Штрацем. Канон Фрича-Штраца, як і всі інші канони, є лише абстрактною умовною схемою, яка не передбачає нормальної мінливості, за задумом їх авторів, повинна сприйматися як якийсь єдиний досконалий, нормальний тип будови людського тіла. Але уявлення про красу певною мірою суб'єктивно і умовно відображає не тільки індивідуальні смаки, а й національні уявлення, епоху, моду і т. П. Уявлення про "нормі" також умовно. Для різних груп вона різна. Якщо розуміти під "нормою" середній тип, найбільш часто зустрічається в даній групі, то таких "норм" стільки, скільки ми будемо розглядати груп. Індекси і типи пропорцій тіла. Так як пропорції тіла позначають співвідношення розмірів різних його частин, то, природно, для їх характеристики мають значення не абсолютні, а відносні розміри тулуба, кінцівок і т. П. Найбільш старий, але поширений прийом для встановлення співвідношення розмірів - метод індексів, який складається в тому, що один розмір (менший) визначається в процентних частках іншого (більшого) розміру. Найбільш поширеним методом характеристики пропорцій тіла є обчислення відношення довжини кінцівок і ширини плечей до загальної довжини тіла. За співвідношенням цих розмірів зазвичай виділяють три основних типи пропорцій тіла:

    1) брахіморфний, який характеризується широким тулубом і короткими кінцівками, 2) доліхоморфний, що відрізняється зворотними співвідношеннями (вузьким тулубом і довгими кінцівками). З) мезоморфних, що займає проміжне положення між брахі - і доліхоморфного типами. Відмінності між названими типами зазвичай висловлюють за допомогою системи індексів; наприклад, у відсотках довжини тіла визначають ширину плечей, ширину тазу, довжину тулуба, довжину ніг. Індекси ці можуть бути використані як засоби безпосереднього вираження форми і для цієї мети цілком придатні.

Вікові відмінності в пропорціях тіла загальновідомі: дитина відрізняється від дорослого відносно короткими ногами, довгим тулубом, великою головою. Для характеристики вікових змін пропорцій тіла можна виражати розміри у дітей в частках величини цих розмірів у дорослих, призу одиницю. Нижче наведені дані вікових змін пропорцій тіла у хлопчиків (по Бунака).

Розміри

Новонароджені

1 год

4 года

7 лет

13 лет

17 лет

20 лет

Довжина ноги

0.24

0.36

0.56

0.68

0.85

0.98

1.00

Довжина руки

0.32

0.44

0.54

0.67

0.81

0.97

1.00

Довжина тулуба

0.36

0.46

0.6

0.68

0.82

0.92

1.00

Ширина плечей

0.32

0.44

0.58

0.68

0.83

0.93

1.00

Ширина таза

0.28

0.44

0.6

0.68

0.83

0.93

1.00

Вікові зміни пропорцій тіла. КМ - середня лінія. Цифри праворуч показують співвідношення частин тіла у дітей і дорослих, цифри внизу - вік.

Пропорції тіла і статеві відмінності.

Статеві відмінності частково пов'язані з відмінностями в довжині тіла чоловіків і жінок, але головним чином вони є специфічним проявом статевого диморфізму. Жінки відрізняються від чоловіків більшою шириною тазу і меншою шириною плечей (у% довжини тіла). Довжина руки і довжина ноги у відсотках довжини тіла приблизно однакова в обох підлогах. Якщо ж розглядати пропорції тіла у чоловіків, що не відрізняються в середньому по своєму зросту від жінок, то результати будуть іншими, а саме: такі чоловіки, в середньому, будуть неодмінно більш довгоногими (за індексом), ніж інші чоловіки. Ця довгоногість наслідок того, що кореляція довжини ніг і довжини корпусу невелика і тому серед відібраних чоловіків з малим корпусом будуть суб'єкти як з короткими, так і з довгими ногами. Дослідження показали, що жінки по відносній довжині ніг відрізняються як від чоловіків малого зросту, так і від чоловіків з малим корпусом. Жінка більш довгонога, ніж перші, і більш коротконога, ніж другі. Аналогічні результати виходять у разі приведення розмірів у жінок до довжини тіла і довжині корпусу чоловіків (табл. 2). При всіх розрахунках чоловіки мають відносно більш вузьким тазом і більше широкими плечима, ніж жінки.

* Розміри тіла у чоловіків і жінок при однаковій величині вихідного розміру (по Бунака)

Пропорції тіла і конституційний тип.

Гармонійність пропорцій тіла є одним з критеріїв при оцінці стану здоров'я людини. При диспропорції в будові тіла можна думати про порушення ростових процесів та зумовили його причини (ендокринних, хромосомних та ін.). На підставі обчислення пропорцій тіла в анатомії виділяють три основних типи статури людини: мезоморфних, брахіморфний, доліхоморфний. До мезоморфному типу статури (нормостеніки) віднесені люди, анатомічні особливості яких наближаються до усереднених параметрах норми (з урахуванням віку, статі і т. Д.). У людей брахіморфного типу статури (гиперстеніки) переважають поперечні розміри, добре розвинена мускулатура, вони не дуже високого зросту. Серце розташоване поперечно завдяки високо стоїть діафрагми. У брахіморфного легкі коротші і широкі, петлі тонкої кишки розташовані переважно горизонтально. Особи доліхоморфного типу статури (астеніки) відрізняються переважанням поздовжніх розмірів, мають відносно більш довгі кінцівки, слабо розвинені м'язи і тонкий прошарок підшкірного жиру, вузькі кістки. Діафрагма у них розташована нижче, тому легкі довшими, а серце розташоване майже вертикально. У табл. 3 наведені відносні розміри частин тіла у людей різних типів статури.

Таблиця 3. Пропорції тіла (по П. Н. Башкірову)

Тип статури

Розміри частин тіла відносно до його довжини (%)

Довжина

Ширина

Тулуб

Руки

Ноги

Плечі

Таз

Доліхоморфний

29,5

55,0

46,5

21,5

16,0

Мезоморфний

31,0

53,0

44,5

23,0

16,5

Брахіморфний

33,5

51,0

42,5

24,5

17,5

Похожие статьи




Особливості статури людини - Антропометрія і методи антропометричних досліджень

Предыдущая | Следующая