Вступ - Вплив іонів міді, кадмію та заліза на вміст низькомолекулярних антиоксидантних сполук та активність гваяколпероксидази і глутатіонредуктази тютюну

В умовах активної антропогенної діяльності, бурхливого розвитку промисловості та, як наслідок, інтенсивного забруднення довкілля рослинам все важче вчасно пристосуватись до змін у навколишньому середовищі. Окрім антропогенного фактору також велику роль відіграють несприятливі абіотичні та біотичні екологічні чинники, які, негативно впливаючи на рослинний організм, зумовлюють виникнення стресу та стресових реакцій у відповідь на подразник. Сюди належать кліматичні і едафічні складові - надмірна кількість води, високі та низькі температури, дисбаланс поживних речовин та мінеральних елементів [Atilla Gьr, 2010; Vittoria Locato, 2009].

Важкі метали (ВМ) - одні з основних хімічних забруднювачів довкілля через їх швидке накопичення у грунті та легкодоступність для рослин. Надлишкове надходження металів в екосистеми в результаті антропогенного впливу часто призводить до незворотніх змін та порушення життєвоважливих функцій у більшості організмів [Головко, 2008]. Тому за останні роки підвищилась зацікавленість у вивченні їх впливу на рослинний організм. Іони металів необхідні для росту і розвитку рослинного організму, але в надмірних кількостях токсично впливають на нього [Таланова, 2001]. Цим вони зумовлюють зміни на всіх рівнях метаболізму, зокрема сприяють утворенню активних форм кисню (АФК) [Desiikan R, 2004], таких як пероксид водню, супероксид аніон, гідропероксид.

Такі процеси провокують відповідь двох ланок антиоксидантної системи - ферментативної та неферментативної. Пероксидази та глутатіон редуктаза належать до ферментативної ланки захисту, знешкоджуючи відповідно пероксид водню та відновлюючи окиснений глутатіон [Li-Juan Quan, 2008]. До неферментативної ланки належать аскорбат та глутатіон, що виконують функцію антиоксидантів [Padhye S, 2001]. Аскорбат знешкоджує супероксид аніон шляхом перетворення його у пероксид [Aiguo Qin, 2010; Michael W. F. Luwe, 1993], а глутатіон відновлює дисульфідні зв'язки у білках та здійснює детоксикацію гідропероксидів [Y. Cai, 2010].

Для вивчення механізмів відповіді рослинної клітини на дію ВМ важливо оцінити різноманітні показники оксидативного стресу, такі як вміст відновленого і окисленого аскорбату, глутатіону, а також активність гваякол пероксидази і глутатіон редуктази.

Тому метою даної роботи було дослідити зміни активності гваякол пероксидази, глутатіон редуктази, вмісту аскорбату та глутатіону, й ізоферментний спектр гваякол пероксидази та глутатіон редуктази рослин тютюну в умовах стресу, викликаного ВМ.

Відповідно до поставленої мети було сформовано ряд наступних завдань:

    1. Визначення відносної активності та порівняння ізоферментного спектру гваякол пероксидази Nicotiana tabacum W38 за дії іонів Cu2+, Cd2+, Fe3+ та за нормальних умов. 2. Визначення відносної активності та порівняння ізоферментного спектру глутатіон редуктази контрольних та стресованих рослин тютюну. 3. Визначення вмісту аскорбату у рослин тютюну за дії стресу, викликаного іонами важких металів. 4. Визначення вмісту глутатіону у рослин тютюну за дії стресу.

Похожие статьи




Вступ - Вплив іонів міді, кадмію та заліза на вміст низькомолекулярних антиоксидантних сполук та активність гваяколпероксидази і глутатіонредуктази тютюну

Предыдущая | Следующая