Загальна характеристика гваякол пероксидази - Вплив іонів міді, кадмію та заліза на вміст низькомолекулярних антиоксидантних сполук та активність гваяколпероксидази і глутатіонредуктази тютюну

Гваякол пероксидаза належить до класу III - класичних пероксидаз рослин. Ці пероксидази глікозильовані, містять 4 дисульфідних зв'язки та 2 катіони кальцію на молекулу ферменту [Газарян, 2006].

Пероксидази використовують різні субстрати як донори електронів (гваякол, аскорбат тощо), і називаються відповідно до типу донора, який вони використовують, наприклад, гваякол пероксидаза (GPX), аскорбат пероксидаза (APX). Гваякол пероксидаза відіграє вирішальну роль у життєдіяльності клітини - бере участь у процесах, пов'язаних з лігніфікацією, розгалуженні полісахаридів клітинної стінки, окисненні фенольних сполук, видовженні клітин. Зміни активності гваякол пероксидази можуть свідчити про зміни у процесах фотосинтезу, транспірації, дихання, газообміну. Підвищення її активності свідчить про наявність вільних іонів ВМ (Cu, Pb, Zn тощо), які не можуть зв'язатись з клітинними стінками чи накопичитись у вакуолях. Тобто активність POD є індикатором стресу ВМ та може використовуватись для передбачення змін стану рослинного організму. Дослідження показують, що 10-денний вплив 100 µМ концентрації міді викликає значне підвищення активності гваякол пероксидази у коренях Phaseolus vulgaris [Fusun Yurekli, 2006].

Відомо, що активність GPX значно підвищується (на 46%) у стеблі проростків кукурудзи за впливу іонів міді концентрацією 100 µМ протягом 10 днів [Houda Bouazizi, 2007]. Підвищення активності POD створює бар'єр для проникнення іонів ВМ, тобто фактично зміцнює тканини проти шкідливої дії АФК. Явище підвищення активності POD можна використовувати як біомаркер у механізмах толерантності рослин до впливу іонів ВМ [Ali Ahmed, 2010].

Під впливом холодового стресу - 5/30С на 5-й день активність апопластичної POD набагато зростає у листках зимової пшениці [T. Cakmak, 2009]. Зростання активності розчинної пероксидази спостерігалося за короткочасного 420С теплового стресу у проростках пшениці, внаслідок чого підвищувалась термостабільність ферменту та поява нової ізоформи на електрофореспектрі [Обозный, 2010].

Похожие статьи




Загальна характеристика гваякол пероксидази - Вплив іонів міді, кадмію та заліза на вміст низькомолекулярних антиоксидантних сполук та активність гваяколпероксидази і глутатіонредуктази тютюну

Предыдущая | Следующая