ВСТУП - Особливості впливу соціальної реклами на молодь

Актуальність теми. Сучасне українське суспільство все ще знаходиться в процесі активної трансформації. Тому особливо гостро стоїть завдання вдосконалення усіх сторін громадського життя, в першу чергу характеру взаємодії особистості і суспільства, стабільності соціальних інститутів, ціннісних пріоритетів та орієнтирів в масовій свідомості.

Саме на перехідні періоди громадського розвитку особливий вплив робить такий вид дії на масову аудиторію, як соціальна реклама - один з найважливіших комунікаційних каналів управління процесом становлення принципово іншої системи цінностей в масовій свідомості. Соціальна реклама як форма громадської рефлексії має широкі можливості поширення духовних, естетичних, моральних і соціальних цінностей в житті сучасного суспільства.

У комплексі з іншими інструментами дії вона може працювати в цілях реалізації національних проектів, модернізації сучасного українського суспільства, затвердженні загальнонаціональної ідеології, подоланні соціальних деструкцій.

На відміну від комерційної реклами, метою якої є стимулювання збуту певного товару і отримання прибутку, метою соціальної реклами, є пропаганда людських цінностей. Образи, сформовані соціальною рекламою, впливають на розуміння і сприйняття нами соціальної реальності, внаслідок чого у нас формуються певні схеми рішення конкретних соціальних завдань. Значна частина соціальної реклами спрямована на таку вікову групу як молодь.

Тому дослідження механізмів її впливу на молодь на сьогодні є актуальним і необхідним.

Актуальність теми обумовлена ще і тим, що реклама сприймається сучасною молоддю як нормативний елемент культури в контексті масової культури, набуваючи значення звичного елементу довкілля. З цієї точки зору вона інтерпретується як природна частина культури. Для сучасної молодої людини соціальна реклама стає, свого роду, демонстраційним матеріалом, світом ідей і цінностей, оскільки показує типові ситуації соціальної взаємодії.

Соціальна реклама адаптує людину до нових соціальних ролей і цінностей, способів регуляції поведінки в різноманітній обстановці. Вона має змогу проникати в формування поведінкових психологічних стереотипів, впливати на світогляд.

Звертаючись до повсякденних сфер людського спілкування, соціальна реклама створює певні стереотипізовані форми, що виражаються в іміджах, які є її специфічним механізмом соціалізації. Враховуючи, те що свідомість молоді є найменш захищеною, припускаючи меншу несприятливість впливу масової культури, надто імовірно, що реклама здатна стати засобом просвіти молодіжного населення в сучасному суспільстві, представляючи недороге, зручне джерело інформації.

Отже, нині в Україні багато уваги приділяється питанням місця і ролі соціальної реклами в житті суспільства. Необхідність рішення соціальних проблем в країні підвищує значущість цього виду реклами і ставить завдання її подальшого розвитку.

Соціальна реклама як один з інструментів дії на сучасну молодь стає областю різних досліджень, обговорюється на всіляких конференціях. У цьому напрямі проводяться конкурси, фестивалі, конференції і семінари, відбувається обмін досвідом із зарубіжними партнерами і колегами. Але в той же час, ця тема продовжує залишатися слабо розробленою і скупо представленою в літературі.

Стан наукової розробленості проблеми. У українській і зарубіжній соціологічній науці феномену реклами приділялося і приділяється певна увага. Існуючі наукові роботи можна згрупувати в два великі напрями. Перший, з яких пов'язується з розглядом реклами в контексті загальних питань соціального буття і соціальної свідомості, аналізом впливу реклами на соціальну реальність і представлення членів соціуму про цю реальність.

Другий - пов'язується з вивченням реклами як особливого соціального феномену, що має свою внутрішню структуру і логіку розвитку.

Так, соціальну рекламу як важливий феномен соціального життя у своїх роботах розглядають Р. Барт, Д. Бурстін, Ж. Бодрійяр, Ю. Габермас.

Серед сучасних учених, що вивчали рекламу з точки зору соціологічного підходу особливо слід виділити роботи В. Коломійця, І. Крилова, В. Музи, А. Романова, О. Савельєвої, Л. Федотової, О. Феофанова.

У роботах М. Ісаєва, Т. Матиціної, У. Потапової, Н. Старих соціальна реклама розглядається переважно як форма соціального впливу та особливий інструмент соціальної політики держави. У вітчизняних дослідженнях соціальної реклами науковці В. Бугрим, М. Закусило, Н. Лисиця, Б. Обритько та інші зосереджують увагу на її зовнішньому аналізі, розглядають тематику і проблематику соціальної реклами, основні завдання і наміри, а також чинники її ефективності.

Проблематику соціальної реклами як окремого виду комунікації у своїх роботах піднімали такі вітчизняні та зарубіжні вчені: В. Музикант, Н. Паршенцева, та інші. Крім того важливий внесок в дослідження внесли роботи К. Бове, Л. Дмитрієва, В. Зірки, Г. Ніколайшвілі, Г. Почепцова, Є. Ромата, Ч. Сендіджа. Серед зарубіжних науковців доцільно згадати ще й таких: Д. Акер, Д. Маєр, У. Уелс.

Історія і сучасний стан реклами розглядаються в широкому соціокультурному контексті в роботах А. Костиной, В. Ученовой та інших. У контексті впливу соціальної реклами на формування ціннісних орієнтацій молоді слід зазначити роботи Б. Грушина, Г. Картера, Р. Колядюка, Р. Харриса..

Кожен з учених вказує на наявність впливу соціальної реклами на формування ціннісних орієнтацій, моделей поведінки особистості, проте досі немає єдиної точки зору, відносно особливостей механізмів рекламного впливу і його ефективності.

Виходячи із стану наукової розробленості проблеми, нами була поставлена Мета магістерського дослідження, яка полягає у виявленні особливостей впливу соціальної реклами на молодь.

Відповідно до мети дослідження передбачається вирішення наступних Завдань:

Розглянути становлення та розвиток поняття реклами в наукових теоріях.

Вивчити становлення і розвиток соціальної реклами в Україні.

З?ясувати особливості психологічного впливу соціальної реклами на різні вікові групи.

Розглянути специфіку сприйняття соціальної реклами молоддю

Проаналізувати специфіку впливу соціальної реклами на молодь.

Об?єкт дослідження - соціальна реклама.

Предмет дослідження - специфіка впливу соціальної реклами на молодь.

Методи дослідження. Методологічну основу магістерського дослідження складають основні принципи соціологічного аналізу, а також системний, історичний і когнітивний (пізнавальний) підходи.

У рамках історичного підходу вивчався процес виникнення і розвитку соціальної реклами. Відповідно до термінологічного принципу було дано визначення основним поняттям магістерського дослідження.

Системний підхід дозволив цілісно відобразити феномен соціальної реклами в інформаційному просторі, виявити основні зв?язки між її структурними компонентами, розглянути соціальну рекламу в якості частини культури інформаційного суспільства.

Крім того, системний підхід ліг в основу аналізу соціальної реклами як складної, структурованої, впливової комунікативної системи.

Когнітивний підхід сприяв вивченню динаміки розвитку соціальної реклами та її взаємодії з суспільством. У дослідженні використовувалися соціологічні методи збору і аналізу емпіричних даних.

Новизна дослідження. У роботі дістало подальший розвиток вивчення впливу соціальної реклами на різні вікові групи громадян України, яке надалі надає можливість диференційовано підходити до створення ефективних видів соціальної реклами для такої вікової групи нашого суспільства як молодь.

Нами детальніше була проаналізована специфіка впливу соціальної реклами на таку, досить численну, частину українського суспільства, як молодь, виховання якої у дусі патріотизму, повага до загальнолюдських цінностей, прав і свобод людини і є одним з головних завдань нашої держави на сучасному етапі її розвитку.

Структура роботи. Магістерська робота складається з введення, трьох розділів, розділених на параграфи, виведень, списку використаних джерел і додатків. Загальний об?єм роботи - 76 сторінок. Список літератури містить 73 найменування.

Похожие статьи




ВСТУП - Особливості впливу соціальної реклами на молодь

Предыдущая | Следующая