ВСТУП - Проект створення транспортно-експедиційної компанії "Дніпро-Логістик"

Одним із завдань комерційної діяльності є фізичний розподіл. Як показує досвід, привабливість комерційного товару в меншому ступені залежить від вигідності ціни якості, чим від швидкості доставки до споживача або торговельного посередника. Така увага, швидкості поставки, пов'язана з тим, що зупинка виробництва або неготовність товару до продажу коштує досить дорого.

Але скорочення часу поставки, а виходить, і зниження деяких витрат виробництва й товарообігу, приводить до підвищення витрат на складування і організацію більш раціональних схем транспортування товару. Без сумніву, особливі можливості в цих областях сервісу підвищують привабливість товару для покупця. У деяких галузях конкуренція настільки сильна, що навіть незначне підвищення звичайного часу поставки приводить до серйозних втрат у збуті.

Дуже часто висока готовність до поставки визначається макроекономічною необхідністю. Приміром, обгрунтованими є постійна необмежена готовність до поставки вантажів для підприємств комунального й енергетичного господарства, лікарень, транспорту і певні державою обсяги товарних запасів у нафтових компаній або обов'язкові запаси продуктів харчування, формовані в деяких країнах.

Для приватного малого й середнього підприємництва даний елемент сервісу, що супроводжує товар, теж дуже важливий. Недостатня швидкість і низька якість транспортування можуть привести до разових зривів поставок, а потім до втрати значної частки ринку.

Для підвищення конкурентоздатності свого товару, фірми повинні вирішити для себе ряд важливих проблем, пов'язаних із транспортним забезпеченням своєї діяльності. Зокрема, мова йде про наступні питання:

    - до якого часу поставки варто прагнути з урахуванням витрат і доходів; - скільки необхідно пунктів поставки й у яких місцях їх розташовувати, який обсяг поставки в кожному пункті; - які транспортні засоби найбільш вигідні, і як їх краще використати; - чи варто залучати для виконання завдань розподілу сторонні організації (наприклад, експедиторів); - яким повинно бути пакування товару з урахуванням вимоги розподілу.

Як правило, фахівці зі збуту при виборі транспортних засобів керуються вартістю перевезення і її якістю, а також наявністю й відповідністю рухливого складу вимогам продукту. Вибір схеми транспортування повинен бути комплексним і системним, інакше може виникнути ряд проблем, які надалі можуть істотно знизити ефект роботи підприємства. Наприклад, використання авіаційного транспорту, незважаючи на його високі тарифи на перевезення, може істотно скоротити витрати на перевезення в порівнянні з морським і залізничним видами транспорту. Така ситуація пояснюється економією за рахунок скорочення складських запасів, зменшення витрат на пакування і страхування. Крім того, постійні витрати різні для різних видів транспорту, і залежність витрат на транспорт від обсягу поставки теж різна.

На вибір схеми транспортування впливає сума витрат на безпосередньо перевезення, зберігання, пакування і управління розподілом. Тому участь транспортно-експедиційної компанії в процесі побудови бізнесу є необхідним елементом який допоможе більш якісно й раціонально організувати роботу, а виходить, зробити бізнес більше успішним.

В магістерській роботі розроблено проект створення транспортно-експедиційної компанії "Дніпро-Логістик", як коворкінг-центру, що надає послуги по регіональним та міжнародним перевезенням "без власного транспорту", а використовуючи найманий транспорт та діє, як логістичний оператор, що заробляє в більшості на наданні супутніх консультаційних послуг та підготовки відповідних документів на перевезення.

Теоретичну базу магістерської роботи склали наукові праці та публікації провідних вітчизняних і закордонних спеціалістів із питань управління проектами. Для проведення даного дослідження та розробки проекту були використані роботи таких вітчизняних авторів, як С. Д. Бушуєва, Н. С. Бушуєвої, В. А. Рача, А. І. Білоконя, І. В. Тріфонова, В. В. Морозова, Ю. П. Рака, О. Б. Зачко, К. В. Кошкіна, А. М. Возного та ін.

Практична частина магістерської роботи здійснена за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення з управління проектами Microsoft Project 2007.

Мета дослідження - розробка проекту створення транспортно-експедиційної компанії "Дніпро-Логістик".

Об'єктом дослідження є створення нової транспортно-експедиційної компанії "Дніпро-Логістик".

Предметом дослідження є процес управління проектом створення транспортно-експедиційної компанії "Дніпро-Логістик".

Для досягнення поставленої мети необхідно вирішити наступний ряд завдань:

Оцінити існуючий наявний стан транспортної галузі, проаналізувати основи та перспективи створення транспортно-експедиційних компаній, існуючі в наявності ресурси, виявити недоліки та запропонувати шляхи удосконалення роботи;

Розробити концепцію та провести проектний аналіз;

Розрахувати інтегральні показники ефективності проекту та проаналізувати потенційні ризики, які можуть виникнути під час його реалізації;

Здійснити структуризацію проекту, зокрема, побудувати WBS, OBS, визначити матрицю відповідальності проекту;

Провести сітьове, календарне та ресурсне планування проекту, сформувати відповідні документи;

Розробити систему управління проектом;

Розробити case-приклад оперативного управління проектом.

Методи дослідження - аналітичні методи; метод аналізу літературних даних при дослідженні сутності формування портфелю проектів, експертних оцінок при аналізі альтернативних проектів, метод економіко-математичного моделювання при розробці проекту.

Структура роботи побудована таким чином, щоб розкрити сутність проекту від опису проблеми, формування задуму проекту до його реалізації.

В першому розділі роботи проаналізовано проблеми та перспективи транспортно-експедиційного обслуговування в Україні, представлено характеристику транспортно-експедиційного обслуговування, сегменти транспортного ринку послуг та транспортні компанії України, їх переваги, проаналізовано наявні ресурси власника, проведено маркетингові дослідження.

Другий розділ роботи містить обгрунтування концепції проекту, що включає формулювання задуму проекту з урахуванням альтернативних шляхів досягнення результату, проведено SWOT-аналіз, концептуальну сутність, аналіз характерних особливостей проекту, аналіз зацікавлених сторін проекту, бізнес-план, проектний аналіз та рішення щодо прийняття проекту.

Третій розділ роботи містить розробку та планування проекту, зокрема структуризацію проекту та формування основних планових рішень і документів по проекту. Для структуризації проекту застосований ряд спеціальних моделей: структура робіт (WBS), організаційна структура (OBS), матриця відповідальності (RAM), структура ресурсів (RBS), структура витрат (CBS), тривимірна структура проекту, об'єднуюча WBS, OBS і CBS (CTR-словник), побудовано діаграму Ганта проекту і сітьовий графік.

В четвертому розділі роботи розкрито основні аспекти реалізації проекту, а саме побудована система методів та засобів здійснення процесів моніторингу і контролю проекту, проаналізовано особливості управління критичними процесами на стадії реалізації проекту та надано case-приклад оперативного управління проектом.

Результати дослідження та їх новизна. Розроблено інвестиційний проект створення нової транспортно-експедиційної компанії "Дніпро-Логістик" без власного автопарку, як коворкінг центру, що зможе стати по суті диспетчером при організації перевезень, до яких будуть залучені фрілансери, це дозволяє раціонально використовувати ресурси.

Похожие статьи




ВСТУП - Проект створення транспортно-експедиційної компанії "Дніпро-Логістик"

Предыдущая | Следующая