Типологія підприємств оптової торгівлі - Організація та проектування логістичних систем

Оптова торгівля охоплює всю сукупність товарних ресурсів, що є як засобами виробництва, так і предметами споживання. При оптовій торгівлі товар закуповується великими партіями. Оптова торгівля не пов'язана з реалізацією продукції конкретним кінцевим споживачам, тобто вона дозволяє виготівникам за допомогою посередників збувати товар з мінімальними безпосередніми контрактами з споживачами. На товарному ринку оптова торгівля являє собою активну частину сфери звертання. Тому вивчення типології підприємств оптової торгівлі є актуальним і надає можливість добре орієнтуватися на промисловому ринку.

Основні форми оптової торгівлі

Оптова торгівля - це форма відносин між підприємствами, організаціями, при якій господарські зв'язки по постачанні продукції формуються сторонами самостійно. Вона впливає на систему економічних зв'язків між регіонами, галузями, визначає шляхи переміщення товарів в країні, завдяки чому здійснюється територіальний розподіл праці, досягається пропорційність в розвитку регіонів.

У цей час оптова торгівля має основні форми:

    - транзитна, коли оптова база продає товари без завезення на свої склади, відразу кінцевому користувачу; - складська, коли реалізація товарів здійснюється безпосередньо зі своїх складів.

Результатом цих форм продажу є оптовий транзитний оборот і складський товарооборот, на який доводиться більша питома вага. Транзитний товарооборот поділяється:

    - товарооборот з участю в розрахунках. Торгова фірма оплачує постачальнику вартість відвантаженого товару, яку потім отримує від своїх покупців. - товарооборот без участі в розрахунках. Постачальник пред'являє до оплати рахунок безпосередньо покупцю.

При організації транзитного обороту оптова база виконує посередницьку роль між постачальниками і одержувачами за окрему плату.

При цьому вона укладає з постачальником і одержувачем продукції договори, контролює виконання договорів. Трудомісткість транзитного обороту значно нижче складського, тому при відносно високих розмірах націнок він вигідний для оптових баз. Обгрунтуванням для транзитного відвантаження товарів є вбрання, яке виписується оптовим підприємствам і адресується конкретному постачальнику-виготівнику, а копія висилається на адресу покупця клієнта бази.

При складській формі торгівлі використовуються наступні методи оптового продажу товарів зі складу:

    1. Особиста відбір товарів покупцями, практикується по виробах складного асортименту (автомобілі, хутра, новітні моделі швейних виробів, меблі і т. п.), коли потрібен вибір з урахуванням кольору, моделі, малюнка. 2. Продаж товарів через пересувні кімнати товарних зразків, які обладнуються в кузовах автомашин, оснащуються висувними ящиками, вітринами із зразками, рекламними альбомами, каталогами, бізнесом-картами, на базі яких товарознавець оформляє заявки на доставку товарів покупцям. 3. Продаж товарів через автосклади, які завантажуються товарами на базі і, виїжджаючи по графіку, відпускають товари магазинам. 4. Посилочна торгівля, забезпечує населення в формі індивідуальної або роздрібної торгівлі через магазини дрібнооптової посилочної торгівлі. 5. Підбірка товарів відповідно до заявок, замовлень, оформлених письмово, по телефону, телеграфу, телефаксу з боку споживачів. 6. Залучення при формуванні портфеля замовлень численних торгових агентів або комівояжерів.

Продаж товарів на оптових ринках регулюється цивільним законодавством, в основі якого лежить визнання рівності учасників господарських відносин, недоторканість їх власності, свободи вибору партнерів, неприпустимості втручання адміністрації ринку в їх комерційну діяльність.

Учасники торгів на ринку.

    - власники товару; - роздрібні торгові структури, виступаючі в ролі покупців; - персонал оптового ринку.

Адміністрація оптового ринку забезпечує дотримання встановленого порядку ведіння торгів, надає учасникам ринку в оренду необхідні площі в торговому залі, на складах, що є, за спеціальне ринкове мито, забезпечує своєчасне прибирання території ринку, санітарні умови і техніку пожежної безпеки.

За порушення правил торгівлі або невиконання своїх зобов'язань адміністрація несе повну відповідальність, передбачену договірними зобов'язаннями перед користувачами її послугами.

Останнім часом набувають поширення дрібнооптові магазини-склади типу "кэш энд керри " що в перекладі означає "плати і відвозь". Цей тип магазинів орієнтований на забезпечення дрібних споживачів: власників ларьків, павільйонів, торгових лотків і інш. Такого типу магазини-склади діють за принципом самообслуговування. Вони відрізняються високої товарообертаємістю з мінімальними експлуатаційними витратами, оскільки не мають традиційних комплектовочних і експедиційних приміщень і підіймально-транспортного і навантажувально-розвантажувального обладнання, що дорого коштує, властивих великим складам. Скорочується також об'єм обліково-розрахункових операцій в зв'язку з відсутністю безготівкового відпуску і в кредит. Невисокий рівень витрат дозволяє встановлювати більш низькі ціни. Закупівлі для магазинів-складів ведуться прямо з промислових підприємств.

Біржова форма оптової торгівлі

Важливою формою оптової торгівлі є біржова торгівля. На біржі товари продаються без огляду, торгові операції не укладаються. Товарні біржі здійснюють купівлю і продаж не товарів як таких, а контрактів на їх постачання. При цьому ведеться вільна купівля і продаж контрактів. Операції укладаються тільки професійними посередниками - брокерами. Базисні ринкові ціни встановлюються біржовою котировання і формуються під впливом реальних співвідношень попиту і пропозиції. Покупець дає брокеру доручення на здійснення біржової операції, в якому визначаються конкретний товар, термін його постачання, ціна.

Сучасні товарні біржі на російському ринку не можна ототожнювати з сучасними біржами на Заході. У Росії обсяг всієї продукції, що реалізовується на біржах в загальному обсязі виробництва на 1 січня 1996 р. складав біля 2%, а біржовий оборот у ведучих капіталістичних країнах світу - відповідно 42%.

Риси біржової торгівлі:

    - регулярність поновлення біржових торгів, їх висока організованість, підлеглість біржової торгівлі встановленим правилам, проведення торгів в суворо відведений час і місці. - для організації біржової торгівлі проводиться велика попередня робота по встановленню стандартів на товари, їх взаємозамінність, розробці типових контрактів, котировання цін, рекламно-інформаційній діяльності і інш. - біржова торгівля здійснюється масовими однорідними товарами, якісно порівнянними, окремі партії яких повинні бути взаємозамінними. У процесі торгівлі встановлюються мінімальні партії товарів, що продаються.

Біржова торгівля регулюється Законом України "Про біржі і біржову торгівлю". Справжні об'єми біржової торгівлі збільшують частки грошових ресурсів і цінних паперів за рахунок скорочення частки сировини, матеріалів і товарів. Набирає обороти вітчизняна ф'ючерська торгівля контрактами на валюту, цінними паперами. У Україні ринок контрактів тільки формується і знаходиться на початковому етапі свого розвитку.

Різке скорочення діючих товарних і фондових бірж в Росії, їх спеціалізація є нормальним і позитивним явищем, ведучим до становлення справжньою біржової торгівлі.

Ефективність оптової торгівлі характеризується кількістю і якістю послуг, що надаються оптовим підприємством своїм клієнтам - покупцям і постачальникам товарів. За функціональним призначенням виділяють наступні основні комплекси послуг:

    - технічні - по зберіганню, фасовці, упаковці, маркіровці, транспортно-експедиційні послуги і інш.; - комерційні - допомога в рекламуванні товарів, інформаційні, комісійні, посередницькі по пошуку постачальників товарів і оптових покупців і т. п.; - організаційно-консультативні - консультації з питань асортименту і якості товарів, експлуатації виробів, організації роздрібного продажу, вивчення попиту і інш.

Послуги, що надаються оптовим підприємством своїм клієнтам, як правило, повинні бути платними. Конкретні розміри оплати послуг потрібно встановлювати в тих, що укладаються між оптовим підприємством і клієнтами договорах.

Логістичний концепція оптовий продаж

Похожие статьи




Типологія підприємств оптової торгівлі - Організація та проектування логістичних систем

Предыдущая | Следующая