Виконавський аналіз - Аналіз музичного твору "Ночь"

В хоровій партитурі зустрічаються динамічні позначки, які направлені на розкриття художнього образу твору. Динаміка музичного твору "Ночь" рухома.

Динамічний план:

Тихо ночь наступает порой, звездный покров расстилая,

Тихо гаснут лучи за горой в синеве исчезая.

Тени ночные скользят по земле, сумрак таинственный стелется всюду,

Волной ветерок пролетит в полутьме, листвой зашумит сад зеленый повсюду,

И тихо кругом, тихо в небе и в сердце моем.

Тихо звезды сияют во мгле, меркнет луна убегая, тихо ночь пролетит по земле, мирный сон навевая.

Стаи волнистых летят облаков, точно бегут от волненья и бури,

И быстро мелькнет средь небесных миров падучая звездочка темной лазури,

И тихо кругом, тихо в небе, и в сердце моем.

Кожна музична фраза має свою змістовну вершину - кульмінацію, яка збігається з наголошеним складом найважливішого за змістом слова, речення, логічного наголосу. Цей момент виконується найбільш звучно, підкреслено. Звуки після кульмінації, які являють собою закінчення фрази, виконуються тихіше, спокійніше.

Кульмінація другого речення, зокрема друга фраза стає загальною кульмінацією і перевершує своєю напругою образ першого речення. Мелодична кульмінація досягається плавним гамоподібним рухом, кількома висхідними мелодичними хвилями. Загальне розкриття образу, настрою відбувається в 23-24 тактах.

Наявність цезур на які вказують паузи та ритмічний малюнок допомагають сприймати музику, відчути образ.

Диригентські труднощі полягають в тому, що необхідно передати за допомогою невеликого і м'якого жесту на legato образ нічної природи, її краси, спокою і тиші. У диригентському жесті повинні відбиватися всі відтінки виконання твору. Основні диригентські труднощі: маленька амплітуда жесту, витримані звуки на 1долю, показ пауз. Необхідно провести вступ басової партії в 2 такті та 8 такті. В 16-19 тактах збільшення амплітуди жесту, зміна динаміки при підході до кульмінації. Закінчення на "р",зменшення жесту, м'якість. Зняття та ауфтакти м'які з затримкою, віддача легка, плавна. Твір виконується a cappella, тому диригент повинен добре настроїти хор. При заданні тону повинен подати звук вступу чітко, впевнено, спокійно, без поспіху, щоб хор вступив вчасно, чітко і вірно. Показ правильного дихання є основою успіху при виконанні твору "Ночь". Диригентський показ початку виконання повинен бути активним. Дихання дається в тому ж темпі, динаміці і характера, яким є початок твору. Це допомагає виконавцям почати твір звуком потрібної сили і у відповідному характері.

У цьому хоровому творі музика гармонійно поєднується з літературним текстом. Як слова, так і звуки передають красу нічної природи, її умиротворення і спокій. Дуже добре поєднується текст і динамічні відтінки. Переходячи від p до f композитор зображує нічний спокій та швидкоплинны моменти нычного пейзажу.

Розучуючи і виконуючи даний твір хор дістає дуже важливі якості: акуратний зібраний звук, м'яке і плавне звуковедення, вміння змінювати динаміку з p на f, голосові навички - спів на високих і низьких звуках. Диригент так само набуває важливі якості: вміння тримати хор на p, вміння показати жестом зміну динаміки, вступ різних партій, набуває м'якість, легкість, плавність жесту, за допомогою чого має розкрити образ даного твору.

Похожие статьи




Виконавський аналіз - Аналіз музичного твору "Ночь"

Предыдущая | Следующая