Музично-теоретичний аналіз, Музична форма, Тональний план - Хоровий твір "Серебряный дождь". Музика Олега Хромушина. Слова Едуарда Межелайтеса

Музична форма

Твір "Серебряный дождь" О. Хромушина написаний у складній трьохчастиній формі.

Перша частина: 1-28 такти;

Друга частина: 29-109 такти:

    1 Частина другої частині твору: 29-68 такти; 2 Частина другої частини твору: 69-109 такти.

Третя частина: 110-145 такти:

    1 Частина третьої частині твору: 110-133 такти; 2 Частина третьої частині твору:134-145 такти.
Тональний план

Основна тональність твору - А moll (дорійський,6 ступінь підвищена),але у творі дуже багато відхилень, модуляцій. Часті зміни тональності, фактура, мелодична побудова, характерні для творчості композиторів періоду 60-70 р.

Перша частина починається в основній тональності а-moll-ліричної, мрійливої. Дисонуючі акорди надають тональності певної туманності, таємничості та загадковості. Мінорна тональність допомагає створити образ дощової погоди, але підвищена 6 ступінь надає яскравості та сяйливості. В 12-14 тактах акомпанемент підводить нас до яскраво вираженого в 15 такті С-dur. Але навіть С-dur з великою кількістю альтерованих ступенів.

В 25 такті проходить зіставлення С-dur та Des-dur: уривок з 15 по 18 такти звучить тепер на півтона вище - в тональності Des-dur.

Частина С(37-69 такти) взагалі не має чітко вираженої тональності, тут з'являється поняття атональності. Починається частина в С-dur(натурального) але вже в 39 такті з'являється 6 понижена ступінь, що вказує на С-dur гармонічний. В 61 такті відбувається відхилення в е-moll. А в 67 такті домінантовий квінтсекстакорд готує появу тоніки е-moll в 69 такті.

Не зважаючи на сумний окрас мінорного акорду, фактура і ритм, динаміка в поєднанні з акомпанементом створюють яскраву картину величі природи: "Чудо неба - серебряный дождь". Музичний матеріал наступної частини взагалі не має чітко вираженої тональності. Але акомпанемент тяжіє до G-dur. Всупереч законам мажору, який зазвичай звучить радісно, в даному випадку тема звучить лірично, чому сприяє повільний темп (lento), принцип викладення.

Заключна частина повертає нас до початку твору, як і перша, вона звучить в тональності - а-moll (дорійський), що робить твір цілісним. Але саме таке закінчення твору дозволяє слухачам самим домалювати останні штрихи картини.

Похожие статьи




Музично-теоретичний аналіз, Музична форма, Тональний план - Хоровий твір "Серебряный дождь". Музика Олега Хромушина. Слова Едуарда Межелайтеса

Предыдущая | Следующая