Висновок - Система музичного виховання Золтана Кодая як засіб формування музичних здібностей молодших дошкільників

Отже, З. Кодай плідно працював на ниві музичної освіти й виховання. Він закликав ліквідувати музичну неграмотність широких народних мас, прагнув навчити всіх людей розуміти та любити музику. В методиці З. Кодая слід відзначити чотири основних положення:

    - по-перше, тільки активна музична діяльність, тільки практика музикування можуть стати основою музичного виховання, здатною привести до справжнього відчуття та розуміння музики; - по-друге, єдиним "інструментом" для музикування, що доступний кожному, є людський голос; - по-третє, тільки колективний спів, тобто хор, сприятиме загальному музикуванню, спільному музичному хвилюванню та відчуттю людської спільності: - по-четверте, ніщо інше, крім співу, не може розвинути відносний звуковисотний слух, який є фундаментом музикальності.

У нашій країні досить часто педагоги декларують використання принципів системи музичного виховання Золтана Кодая, не усвідомлюючи її масштабності та значущості, ототожнюючи її лише з відносною сольмізацією та застосуванням ручних знаків. Звичайно, це дуже важливі компоненти, але ними музично-педагогічна система Золтана Кодая не обмежується.

Основоположні тези системи музичного виховання за Золтаном Кодаєм -- "музика повинна належати всім", "музика є духовною їжею, яку ніщо не може замінити,... немає повноцінного духовного життя без неї". А отже й музичне виховання має бути невід'ємною частиною освіти кожної дитини.

Аналіз педагогічної спадщини Золтана Кодая дає змогу відокремити основні принципи та положення його системи музичного виховання:

    - кожній дитині необхідно прищеплювати любов до музики через музичні заняття; - музичну освіту мають здобувати не лише майбутні професіонали-музиканти, а й аматори -- ті, хто відвідуватиме музичні концерти; - мета музичної освіти -- набуття музичної грамотності.

Кодай вважав музичну грамотність здатністю "чути те, що ви бачите у нотах, і бачити те, що ви чуєте"; - музична освіта має починатися якомога раніше -- "за дев'ять місяців до народження дитини"; - заняття музикою мають бути щоденними; - музична освіта має грунтуватися на співі--він впливає на фізичний, соціальний, емоційний та інтелектуальний розвиток дитини, а голос є найдоступнішим музичним інструментом для дитини, найліпшим інструментом для розвитку внутрішнього слуху.

Навчання музики має грунтуватися на рідній мові, народній музиці країни, в якій живе дитина, -- народна пісня та народна дитяча музична гра є найбільш дієвими і доцільними засобами музичного навчання та виховання молодших дошкільників;- в основі навчання має бути лише якісна музика - музичний керівник повинен дуже відповідально добирати музичний матеріал.

Ці концептуальні положення Золтан Кодая є дорого вказівками, за якими має відбуватися музичний розвиток молодшого дошкільника. Їхня головна мета - закласти основи музичної освіченості дітей, розвинути в них чутливість до рідної мови, збагатити необхідними для хорового співу знаннями та навичками, викликати інтерес до домашнього музичного мистецтва.

Музичний кодай педагогічний сольмізація

Похожие статьи




Висновок - Система музичного виховання Золтана Кодая як засіб формування музичних здібностей молодших дошкільників

Предыдущая | Следующая