Ладотональність - Аналіз музичного твору "Ночь"

Основна тональність тональність хорового твору "Ночь" Es-dur. Відхилення в тональності - переважає відхилення в тональність першого ступеня спорідненості c-moll.

Тональний план:

Тональність

Es

C

Es

C

Es

C

Es

C

Es

Такти

1

2

3-7

8

9-11

12-15

16-20

21

22-24

Гармонія

Тонка та виразна гармонічна мова відображає картину нічної природи. За структурою гармонія не складна. Світле і легке злиття голосів утворюють насичену і водночас прозору музичну тканину.

Гармонічний план:

Метроритм

Ритм є складовою частиною системи елементів музичної мови. Значення ритмічного рисунку для виразності музичних образів дуже велике. Особливо це стосується ритмів, характерних для різних жанрів. Ритміні групи виступають в них носіями образів, які творить композитор. Ритмічний малюнок хорової партитури "ночь" є досить складним. Характерні ритмічні фігури - пунктирний ритм, наявність пауз, розбіжність ритмічного малюнку і літературного тексту між хоровими партіями.

Наприклад:

Розмір 6/8. Це складний розмір, основою якого є простий тридольний розмір 3/8. Найчастіше всі тридольні розміри вживаються у музиці ліричного характеру, що видно в хоровому творі "Ночь".

Темп Allegretto quasi andantino - помірний. Andantino - дещо жвавіше ніж Andante, Allegretto-дещо повільніше, ніж Allegro. Не змінюється протягом твору. Наприкінці куплету в 23-24 тактах, композитор пропонує уповільнити темп - Rallentando.

Фактура твору гомофонно-гармонічна. Один голос виконує головну роль, а решта - утворює гармонічний супровід, тобто акомпанемент. Мелодія у верхньому голосі, гармонічний бас в нижньому та звуки акорду в середніх голосах.

Наприклад:

Мелодія виразна. Їй притаманна рівновага між підйомами та спадами, в яких стрибки змінюються плавним рухом у протилежному напрямку. Переважає плавний хвилеподібний розвиток, який народжує гнучку і пластичну мелодичну лінію.

Основним структурним елементом побудови мелодії є речення. Перший куплет складається з двох речень, які в свою чергу діляться на фрази, що утворюють єдину лінію мелодичного розгортання.

Наприклад:

I речення - Тихо ночь наступает порой, звездный покров расстилая, тихо гаснут лучи за горой, в синеве исчезая.

I фраза - Тихо ночь наступает порой, звездный покров расстилая; (Iмотив - Тихо ночь наступает порой; IIмотив - звездный покров расстилая)

II фраза - тихо гаснут лучи за горой в синеве исчезая; (Iмотив - тихо гаснут лучи за горой; IIмотив - в синеве исчезая)

В 14-15 тактах відбувається секвенційне переміщення мелодичного мотиву. Кроком секвенції є велика секунда у низхідному напрямку, що послаблює напругу, яка відчувається в поетичному та музичному матеріалі.

В 18-19 тактах відбувається точна повторність музичної побудови. При зовнішній незмінності це проведення має внутрішню динаміку і сприймаєтья як подальший розвиток мелодичної лінії.

Кожен мотив має свою місцеву кульмінацію. Кульмінація другого речення, зокрема друга фраза стає загальною кульмінацією і перевершує своєю напругою образ першого речення. Мелодична кульмінація досягається плавним гамоподібним рухом, кількома висхідними мелодичними хвилями. Загальне розкриття образу, настрою відбувається в 23-24 тактах. Наявність цезур на які вказують паузи та ритмічний малюнок допомагають сприймати музику, відчути образ.

В партії С відбуваються стрибки на ч.4, ч.5:

В партії А плавна мелодична лінія:

В партії Т відбуваються стрибки на ч.4, ч.5:

В партії Б переважає відбуваються стрибки на ч.4, ч.5:

III. Вокально-хоровий аналіз

Тип хору: мішаний.

Вид хору : чотириголосий.(С, А, Т, Б)

Діапазон хорових партій:

Загальний діапазон:

Теситурні умови зручні для всіх хорових партій.

Характер звуковедення: звуковедення плавне, мяке, на legato. Характер звука - світлий, м'який, ніжний, прозорий, зібраний, прикритий, акуратний, що передає відчуття нічного спокою і тиші, але в 16-19 тактах більш насичений, яскравий, світлий, що веде до кульмінації. Атака звуку м'яка, проте чітка.

Характер співочого дихання - спокійний, легкий, ціпкий. Дихання вільне завдяки невеликим фразам в партіях та наявності великої кількості пауз.

Стрій. Стрій - це чистота інтонування інтервалів і акордів в хорі. Він буває мелодичним(горизонтальний) і гармонічним(вертикальний). Звуки, що йдуть послідовно один за одним, складають мелодичні інтервали. Вони утворюють звукову горизонталь музики. В мелодичному строї партії С переважає позиційна нерівність при виконанні висхідних і низхідних мелодичних стрибках. Зустрічаються стрибки на ч.4, ч.5, які необхідно інтонувати стійко.

Всім хоровим партіям необхідно вірно інтонувати секунди. Інтервал м2 потребує особливої уваги, під час співу м2^ простежується тенденція верхнього звука до підвищення, що викликає підвищення строю, тому верхній звук висхідної м2 слід подавати як умога ближче, вузько.

Під час співу м2v спостерігається тенденція до пониження строю. Тож, нижній звук слід інтонувати як умога вище, гостро.

Велика секунда в мелодійної формі - основний інтервал плавного мелодичного руху в діатоніку. З цієї причини інтонування великий секунди відбувається часто не по лінії її власної виразності, а на основі "руху за гамою": секунда представляється початком мажорній або мінорній гами. Велика секунда виступає не як пасивний інтервал у гамі, а як самостійний виразний інтервал і прослуховується особливо чітко. Мала і велика секунди, взаємодіючи, зіставляючи один з іншого, дають різноманітні можливості трансформації мелодичного образу і модулювання; разом з тим це зіставлення є яскравим мелодійним орієнтиром для слуху.

Наприклад:

В мелодичному русі голосів поширеним є інтервал терції. Терція дає відчуття ладу. Гармонійна терція завдяки своїм особливостям має право бути зарахованою до найбільш яскравим консонансу. Слід зазначити, що III щабель ладу несе в собі всі властивості тонічної терції, хоча б тоніка була відокремлена від неї гармонійно або мелодично (по вертикалі або горизонталі).

Емоційна сила терцового тону, яка пов'язана з мажором і мінором, велика і використовується часто для фіксування або концентрації важливих моментів мелодії.

У найбільш яскравій формі велика терція (як інтервал або як терцового тону) виявляє мажорність в зіставленні з малою терцією, яка в свою чергу особливо яскраво виявляє свій мінорний характер.

Наприклад:

Мелодичний стрій

Похожие статьи




Ладотональність - Аналіз музичного твору "Ночь"

Предыдущая | Следующая