Висновки - Метафора як фактор художньої активності музичного твору

Висновки дослідження стосуються а) феномена художньої метафори в цілому, б) специфіки проявів художньої метафори в музиці.

Стосовно художньої метафори в цілому, слід підкреслити, що художня метафора має всі властивості семантичної системи. Розуміння художньої метафори як системи зумовлює множинність її теоретичних визначень. Зв'язок елементів у метафорі обумовлений не логікою попередніх подій, а думкою-образом, яким було породжено текст у цілому. З цього випливає риторична експресія метафори, її потенціал як фактору художньої активності твору.

Художня метафора в музиці не залежить від літературно-художньої інтерпретації музичних висловлювань. Феномен художньої метафори зберігається на всіх стадіях життя музичного твору: від задуму - через втілення, виконання - до пам'яті слухача. Наявність вдалої метафори в музичному тексті здатна значно посилити його художні параметри, а саме - чуттєво-емоційну переконливість, природність та художнє відкриття.

Експресія художньої метафори в музиці зумовлена дихотомічними якостями її семантичної форми: умовності-достовірності, цільності-дискретності, статичності-активності. Введення метафори у текст передбачає посилене художнє аргументування того семантичного протиріччя, яке репрезентується цим тропом. Синтаксис художнього відкриття у метафорі базується на несподіваному сполученні цитат історично усталених семантичних систем - стилів, жанрів та тематизму інших творів.

Специфічною сутністю художньої метафори є репрезентація границі контрастних семіотичних просторів. Метафора як вид художнього відкриття залежить від інтонаційно-семантичної пам'яті слухачів. У ситуаціях семантичного "забуття" метафори можуть зникати з тексту або "вчитуватися" до нього.

Стосовно музичного становлення, метафора може займати як внутрішньотекстову, так і надтекстову позиції. У першому випадку метафора виявляється у формі концентрованого тематизму, у другому - тематизму розосередженого. У масштабних синтетичних полотнах - наприклад, опері, балеті - художня метафора, яка займає надтекстові позиції, може виконувати функції семантичного "режисера", зумовлюючи семантичний синтаксис музичного твору.

З точки зору соціальності, художня метафора надає твору характер "я-висловлювання". У метафорах зафіксовано "асоціативний словник" їхніх авторів.

Теорія метафори є історично мінливою, а тому має принципово розімкнутий характер.

Похожие статьи




Висновки - Метафора як фактор художньої активності музичного твору

Предыдущая | Следующая