Постановка проблеми, Аналіз останніх наукових праць з проблеми дослідження - Відображення естетичних модусів буття у культуротворчому розвитку особистості

Цілісний аналіз логіки розвитку естетичних координат, осмислення реальності з точки зору формування в особистості естетичних пріоритетів, набуття нею певного естетичного досвіду та розвитку особистісних уявлень про онтологічну природу естетичного як частини цілого світу, поєднаного з діяльнісною основою людського буття є тією першочерговою задачею, яка стоїть перед молоддю. Іншими словами, це можливо лише через прагнення зрозуміти спонукально-дійові імпульси естетичного та їх основні закономірності; умови, за яких виникають естетичні уявлення про гармонію і красу, які у свою чергу спонукають особистість діяти певним чином. Це розуміння необхідно для оцінки естетичної структури сьогоднішньої дійсності, що знаходиться у процесі активного формування.

Аналіз останніх наукових праць з проблеми дослідження

Показав, що проблема формування особливостей сучасного образу світу, який будується різними способами на чіткій естетичній парадигмі як на одній з найважливіших складових, виходить за межі соціально-політичних визначень. Картина світу виникає з урахуванням естетичної складової на основі певних ціннісних уявлень, у тому числі уявлень про красу з очікуванням від особистості активної відповідної дієво-поведінкової реакції (М. Бахтін [1], Г. Гадамер [3], Л. Сморж [6] та ін.). До кінця XX століття вироблено уявлення про актуальну картину світу, окреслене за аналогією з "життєвим світом" визначеними межами, які для масової свідомості найзручніше висловити через естетичні прийоми, привело до того, що "образ світу" перетворився на інструментальну, оперативну категорію. Виникли уявлення, що на створення образу світу, на поведінку людини в межах цього образу світу можна активно впливати (причому з різними цілями і на різних рівнях: від впливу реклами для просування товару - до впливу на свідомість громадян країни для формування певних ціннісних установок). Історія загальнолюдської культури знає багато можливих естетичних підходів до сприймання явищ дійсності, однак основний принцип полягає у тому, чи вважає особистість саму себе причетною до простору створюваного світу або ж вона виключає себе з цього простору.

Мета Статті полягає у розкритті естетичних складових образу світу як концентрованого виразу ознак і властивостей реальності, доступних розумінню людини як мислячого і чуттєвого суб'єкта в його культуротворчому розвитку.

Похожие статьи




Постановка проблеми, Аналіз останніх наукових праць з проблеми дослідження - Відображення естетичних модусів буття у культуротворчому розвитку особистості

Предыдущая | Следующая