Вступ - Цінності в сучасному світі

Розглядаючи філософські проблеми культури, ми констатували, що культура є системою цінностей. Але що ж таке "цінність"? Яке значення цінності мають як для людини, так і для всього суспільства, для людства в цілому? Чому поняття цінності настільки ж вагоме, як і поняття матерії? Згадаймо: розглядаючи матерію, ми прагнемо дати відповідь на питання "що є?"; коли ж ми ставимо питання про людське ставлення до того, що є, існує, - ми переходимо до царини цінностей. А щоб виявити ці цінності, треба пізнати, що поважається людьми, а що осуджується, до чого люди прагнуть, у що вони вірять.

Реальні факти, події, властивості не тільки пізнаються нами, але й оцінюються, викликаючи почуття участі, захоплення, любові чи, навпаки, презирства або ненависті. Ці різноманітні задоволення й складають те, що ми називаємо смаком, - як хороше, приємне, прекрасне, ніжне, благородне, величне, священне тощо.

Ні в кого, мабуть, немає сумніву, що та чи інша річ має у наших очах певну цінність завдяки не лише своїй об'єктивній властивості, але й нашому ставленню до неї, яке поєднує у собі і сприйняття цих властивостей, і особливості наших смаків. Народна мудрість зафіксувала, наприклад, таку думку: "він милий не тому, що гарний, а гарний, тому що милий". Ось чому поширене твердження, що про смаки не сперечаються, є невірним, тому що про них люди сперечаються все життя, відстоюючи своє право на об'єктивність та пріоритет своїх смаків.

Отже, наше ставлення до світу завжди має оціночний характер. І ця оцінка може бути об'єктивною чи суб'єктивною, вірною чи невірною, неправдивою. У нашому світогляді наукове пізнання світу і ціннісне ставлення до нього знаходяться у нерозривній єдності.

Отже, існування цінностей невіддільне від оцінки, завдяки якій людина актуалізує одні цінності, відкидає інші, встановлює їх ієрархію. Оцінка, таким чином, є визначенням суб'єктом соціальної значущості речей чи явищ для його життя і діяльності. Вона орієнтує людину у світі явищ, спрямовує її діяльність. Оцінка універсальна: вона робить вплив на всі види життєдіяльності людини, реалізується на чуттєвому і раціональному етапах, у формі емоцій і почуттів, уявлень, сприйняття, суджень, потягів, бажань, прагнень, переваг і, звичайно, діяльності.

Похожие статьи




Вступ - Цінності в сучасному світі

Предыдущая | Следующая